۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
کد خبر: ۷۰۲۷۵
وزیر ارتباطات گفت: در لایه زیرساخت کشور که ما عهده‌دار آن هستیم، تمهیداتی پیش‌بینی کرده‌ایم که حملات شناخته‌شده را در زیرساخت دفع کنیم. شاید روزانه ده‌ها حمله ریز و درشت و بعضا گسترده رخ می‌دهد ولی در نطفه خفه می‌شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره تمهیدات وزارت ارتباطات برای دفع حملات سایبری و تقویت زیرساخت‌های کشور در این عرصه اظهار داشت: درخصوص موضوع امنیت فضای مجازی در برابر حملات سایبری، یک تقسیم کار در کشور صورت گرفته و وزارت ارتباطات در نظام مقابله و پیشگیری حوادث امنیتی در فضای مجازی، بخشی از کار را به‌عهده دارد؛ بخشی به‌عنوان مرکز امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور با نام اختصاری «افتا» که ذیل ریاست‌جمهوری است، بخشی نیز برعهده‌ی پدافند غیرعامل بوده و هماهنگ‌کننده همه‌ی این‌ها نیز مرکز ملی فضای مجازی است.

وی افزود: آن‌چه ما عهده‌دار آن هستیم بخشی از پایش امنیت بخشی از دستگاه‌هاست که اگر حادثه‌ای پیش بیاید، برای بازیابی سیستم‌های‌شان کمک کنیم.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: در لایه زیرساخت کشور که ما عهده‌دار آن هستیم، تمهیداتی پیش‌بینی کرده‌ایم که حملات شناخته‌شده را در زیرساخت دفع کنیم. هم‌اکنون شاید روزانه ده‌ها حمله ریز و درشت و بعضا گسترده رخ می‌دهد ولی در نطفه خفه می‌شود. مثلا برای «IP» یک سازمان درخواست مجازی میلیونی ثبت می‌کنند و آن سامانه با مشکل روبرو شده و از دسترس خارج می‌شود. مثلا این یکی از حملات شناخته‌شده است که روزانه ده‌ها مورد را در زیرساخت شناسایی و دفع می‌کنیم.

زارع‌پور گفت: موضوع فناوری یک عرصه سیال است و ابزارها و نرم‌افزارهای جدید بروز می‌شود و روی هر بروزسانی جدیدی ممکن است یک تهدید جدید به‌وجود بیاید و لازم است هرچه سریع‌تر رفع بشود و کسانی که حمله‌کننده هستند بعضا از فرصت بروزرسانی سامانه‌ها استفاده می‌کنند. نیاز است خود دستگاه‌ها سازوکار تامین امنیت را داشته باشند و بروزرسانی را انجام دهند و اولین کسی که در این نظام تقسیم کار مسئولیت دارد، بالاترین مقام یک دستگاه است و اگر حادثه‌ای پیش آمد نیز ما معین و کمک آن‌ها هستیم.

وی ادامه داد: مرکز امداد و ماهر ما امداد رایانه‌ای، کمک و پایش را علی‌الدوام و داثما انجام می‌دهد و آسیب‌ها را به دستگاه‌ها اعلام می‌کند تا رفع کنند؛ مثلا بعضا که توصیه می‌کنیم و آسیب‌ها را می‌گوییم، دستگاه‌ها به هر دلیلی آن را رفع نمی‌کنند و بعضا از همان مسیرها مورد هجمه قرار گرفته و آسیب می‌بینند.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: این برعهده ماست که در لایه زیرساخت کشور کاری کنیم حملات شناخته‌شده به کشور آسیب وارد نکند و کار به‌صورت شبانه‌روزی دنبال می‌شود و ابزارهایی هم فراهم کردیم که اگر حمله‌ای اتفاق افتاد خود دستگاه بتواند از آن استفاده کند؛ امکاناتی که حجم و اثربخشی حملات کم شود و مسئولیت اصلی تامین زیرساخت با خود دستگاه‌هاست و ما هم مشورت می‌دهیم و کمک می‌کنیم تا شاهد حملات جدید نباشیم.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر