۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
کد خبر: ۷۰۰۵۷
وزیر علوم:
وزیر علوم گفت: اساتید بسیجی می‌توانند در حوزه پدافند غیر عامل نقش کلیدی برای نظام داشته باشند؛ ما امروز در کنار تغییر اقلیم کشور شاهد تغییر اقلیم فرهنگی نیز هستیم و این نیز از ترفند‌های دشمن است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری دانشجو، زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم بزرگداشت سالروز شهادت مصطفی چمران و سالروز تاسیس بسیج اساتید که در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: اساتید بسیجی علاوه بر وظیفه شاگردپروری و نوآورپروری دارای وظیفه فرهنگی نیز هستند؛ چرا که ما با ایجاد فرهنگ سالم می‌توانیم قدرت نرم نظام را افزایش دهیم. به هر روی امروز تقویت قدرت سخت وظیفه‌ای است که برعهده نیرو‌های مسلح است و البته نیرو‌های مسلح از دانش و تجربیات اساتید هم بهره می‌برند و ما نیز افتخار می‌کنیم که از لحاظ تسلیحاتی و امنیتی جزو کشور‌های مطرح هستیم، اما باید بدانیم که افزایش قدرت نرم وظیفه دانشگاهیان است، چون ما با یک نسل جوان سروکار داریم پس باید نوع نگاه و عملکردمان نسبت به این نسل متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه قدرت نرم اساتید بسیجی از سایر اقشار بسیج بیشتر است، تصریح کرد: ما باید از طریق علم و فناوری قدرت خود را در حوزه پدافند غیرعامل افزایش دهیم و این با پیشگویی، پیش بینی و پیشگیری بحران‌ها محقق می‌شود.

زلفی گل با اشاره به اینکه تغییر اقلیم معضلات خاص خود را ایجاد کرده به گونه‌ای که امروز آب به یک موضوع استراتژیک تبدیل شده، افزود: در مورد تغییر اقلیم با یک نگاه بدبینانه باید بگوییم که دست دشمن در کار است به هر روی ما باید با استفاده از علم و فناوری بتوانیم این تغییر را مدیریت کنیم و این از دست جامعه دانشگاهی برمی آید.

اساتید بسیجی می‌توانند در حوزه پدافند غیر عامل نقش کلیدی برای نظام داشته باشند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه انسان‌های خوش بین هواپیما و انسان‌های بدبین چتر نجات می‌سازند و این چتر نجات همان پدافند غیرعامل است و البته هم ساخت هواپیما و هم چتر نجات هر دو علمی هستند، گفت: اساتید بسیجی می‌توانند در حوزه پدافند غیر عامل نقش کلیدی برای نظام داشته باشند به هر روی بنده این مسائل را گفتم تا بگویم که ما امروز در کنار تغییر اقلیم کشور شاهد تغییر اقلیم فرهنگی نیز هستیم و این نیز از ترفند‌های دشمن است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر اقلیم فرهنگی بسیار زیان بارتر و خطرناک‌تر است و اینجا وظیفه اساتید برای مقابله با این تغییر سنگین‌تر است، چون دشمن نقاط ضعف ما را برجسته و نقاط قوت ما از جمله سپاه و بسیج را تضعیف می‌کند، افزود: ما باید در مقابله با تلاش‌های دشمن برای تغییر اقلیم فرهنگی کشورمان به صورت پدافندی و آفندی عمل کرده و بتوانیم با قدرت علم و تلاش به پیش بینی و پیشگیری بپردازیم.

زلفی گل با اشاره به اینکه دشمن تلاش می‌کند تا با تغییر اقلیم فرهنگی ذهن جوانان ما را به گونه‌ای مدیریت کند که آمال و آرزو‌های خود را در خارج از مرز‌ها ببینند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات اخیر خود در جمع دانشجویان تمام قد از دانشگاه‌ها دفاع کردند، چون مشخص است که دشمن تلاش می‌کند تا دانشگاه‌ها را در مقابل نظام قرار دهد و بین آن‌ها جدایی بیندازد به هر روی ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که سرباز واقعی ولایت باشیم و نشان دهیم که دانشگاه‌ها در خط دفاع از نظام و انقلاب هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از هویت مداری و خودباوری به عنوان بخش دیگری از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان اشاره کرد و افزود: دشمنان در مسیر تلاش برای تغییر اقلیم طبیعی کشورمان می‌خواهند با تغییر اقلیم فرهنگی حس هویت مداری و خودباوری را از جوانان بگیرند و ما به عنوان اساتید دانشگاه باید مانع خواست دشمن شویم.

وی گفت: ما به عنوان اساتید بسیجی نه تنها نباید اجازه دهیم که تغییر اقلیم فرهنگی به نفع دشمن اتفاق بیفتد بلکه باید این اقلیم در راستای اهداف انقلاب و شهدا باشد پس با این نوع نگاه وظیفه ما خیلی سنگین است به گونه‌ای که ما از یک طرف باید به مقابله و دفاع در برابر هجمه‌های دشمن بپردازیم و از طرف دیگر باید با پیش بینی و پیشگیری اقلیم را به نفع خود تغییر دهیم و این مهم نیز با به کارگیری علم و فناوری و شاگردپروری محقق می‌شود.

زلفی گل با بیان اینکه اساتید بسیجی باید افرادی را تربیت کنند که خودباورتر و ولایی‌تر از ما باشند، گفت: خداوند این توفیق را به ما داده که بهترین استعداد‌ها در دانشگاه‌ها باشند؛ از این رو ما باید با رفتارمان نسلی بهتر از خودمان را تحویل جامعه بدهیم و این مهم با نظم، برخورد شایسته و برخورد پدرانه و مادرانه اساتید با دانشجویان محقق می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ما به عنوان اساتید بسیجی باید به گونه‌ای عمل کنیم که جوانان وابستگی شان به نظام بیشتر شود و قطعا وقتی که یک جوان به نظام امیدوار شود خانواده‌ها هم امیدوار و راضی می‌شوند و این مهم منجر به ایجاد سرمایه اجتماعی برای نظام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بسیجی کسی است که رفتار، گفتار و کردارش باعث دوام و قوام انقلاب اسلامی و پیشرفت کشور شود، اظهار کرد: حتی اگر کسی برچسب بسیجی نداشته باشد، اما با رفتار، کردار و گفتار خود موجب دوام و قوام انقلاب اسلامی شود او نیز بسیجی است و با این نوع نگاه می‌توان گفت که تمام ملت ایران بسیجی هستند. معتقدم اگر این نگاه را داشته باشیم می‌توانیم جذب حداکثری و دفع حداقلی را محقق کنیم.

۵ اولویت وزارت علوم در دوره کنونی

زلفی گل به ۵ اولویت وزارت علوم در دوره کنونی اشاره کرد و افزود: بنده به نیت ۵ تن آل عبا تمام توان و تلاش خود را در راستای تحقق اولویت‌های وزارت علوم شامل برنامه ریزی برای تبدیل ایران به مرجعیت علمی، دیپلماسی و نوآوری، آموزش و پژوهش و برون داد هدفمند، نوآوری‌های فرهنگی و فرهنگ نوآور، تولید ثروت، خدمت و سرمایه از فعالیت‌های دانش بنیان و تربیت شاگرد فن آور و نوآور به کار خواهم گرفت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما برای تبدیل شدن دانشگاه‌های کشورمان به مرجعیت و دیپلماسی علمی برنامه ریزی می‌کنیم، تصریح کرد: استاد، دانشجو، محتوای درسی و مدیریت محور اصلی آموزش هستند با این وجود ما در بحث محتوای درسی پروژه‌ای را طراحی کردیم تا براساس آن افراد ملی و فراملی برای نوشتن کتاب درسی و اینکه نوشتن کتاب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، مشخص شوند تا خودباوری و هویت مداری از طریق معرفی اساتید و دانشمندان مطرح هر رشته محقق شود.

وی با بیان اینکه در بخش فرهنگی نگاه ما متفاوت است، اظهار کرد: برخی‌ها می‌گویند سلف غذا و خوابگاه دانشجویی باید به بخش خصوصی واگذار شود و رئیس دانشگاه فقط به مسائل علمی و آموزشی بپردازد، ولی ما این نگاه را قبول نداریم، چون عدالت برای ما یک اصل است و می‌خواهیم اگر یک روستایی و افراد کم بضاعت دارای استعداد است با فراهم کردن امکانات و رفاهیات او نیز رشد کند.

زلفی گل با بیان اینکه عدم فراهم کردن امکانات برای رشد استعداد‌ها نیز به مثابه خام فروشی است، افزود: اگر ما استعداد‌ها را رها کنیم آن‌ها نمی‌توانند در دانشگاه درس بخوانند. به هر روی ما باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرده که در خوابگاه‌ها و یا سالن‌های ورزشی جغرافیای اوقات فراغت دانشجویان را مدیریت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما تمام ظرفیت‌های وزارت علوم را در راستای تحقق شعار سال به کار خواهیم گرفت و در این راستا دست نیاز به سوی اساتید بسیجی دراز می‌کنیم تا به ما کمک کنند، گفت: طبق هماهنگی‌هایی که انجام شده مجوز دانشگاه جامع انقلاب اسلامی وابسته به بسیج صادر شده و این دانشگاه دانشجو می‌پذیرد. همچنین عزیزان به ما قول دادند که ذیل این دانشگاه پارک علم و فناوری با وسعت هزار هکتار احداث شود تا خدمات شایسته‌ای در عرصه نوآوری و فناوری ارائه بدهند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر