۱۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
کد خبر: ۶۹۲۷۸
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
زاهدان- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بر اساس هشدار وزارت بهداشت، بیماری مرگبار سرخک در کشورهای افغانستان و پاکستان که همجوار با سیستان و بلوچستان هستند، بسیار جدی شده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، حبیب غزنوی با بیان اینکه بر اساس هشدار وزارت بهداشت، بیماری مرگبار سرخک در کشورهای افغانستان و پاکستان که همجوار با سیستان و بلوچستان است بسیار جدی شده بر لزوم همکاری خانواده‌ها در واکسیناسیون کودکان هفت ماهه تا ۹ ساله برای جلوگیری از مرگ‌های ناشی از این بیماری تاکید کرد و اظهار داشت: ایمن سازی یکی از شناخته‌ترین و مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی است.

وی با بیان اینکه سرخک یک بیماری حاد تنفسی است و کودکان را درگیر می‌کند افزود: هر کودک مبتلا به سرخک می‌تواند حدود ۱۸ نفر را به این بیماری آلوده کند، هر چند که با انجام واکسیناسیون این بیماری کاملاً کنترل می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در سال گذشته در برنامه بسیج ملی ایمنی سازی با مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در راستای ریشه کنی بیماری پولیو و حذف سرخک و سرخجه بیش‌از ۳۰۰ هزار کودک ایرانی و غیر ایرانی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه با واکسن سه گانه MMR علیه این ویروس واکسینه شدند که ۹۹.۲ درصد جمعیت هدف را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه پارسال علاوه بر سیستان و بلوچستان در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان نیز واکسیناسیون سرخک انجام شده اظهارداشت: متأسفانه به دلیل ضعف واکسیناسیون در افغانستان و پاکستان شاهد افزایش آمار مبتلا به سرخک در این کشورها هستیم و باتوجه به جابجایی افراد و ترددهای مجاز و غیرمجازی که صورت می‌گیرد بر اهمیت واکسیناسیون کودکان واکسینه نشده افزوده است.

غزنوی ادامه داد: راه‌های انتقال این ویروس از طریق تنفس است و یکی از مسری ترین بیماری‌های عفونی شناخته می‌شود و علائم آن شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، قرمزی چشم و بثورات جلدی است.

وی افزود: لازم است با هدف پیشگیری از شیوع این بیماری در سطح استان و کشور تمام کودکانی که تاکنون واکسن سرخک دریافت نکرده‌اند نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند.

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛ کلیدی ترین استراتژی برای دستیابی به دستاوردهای کاهش، کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها انجام ایمن سازی با کیفیت و پوشش بالای ۹۵ درصد برای کودکان و سایر گروه‌ها الزامی است.


گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر