کد خبر: ۶۹۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
روسیه اعلام کرد
اوکراین به چند آزمایشگاه بیولوژیک دستور داده تا نمونه‌هایی از پاتوژن‌های خطرناک را نابود کنند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، اسپوتنیک نوشت؛ مسکو شواهدی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد کیف به چندین آزمایشگاه بیولوژیک که از آمریکا بودجه دریافت کرده‌اند، دستور داده است تا نمونه‌هایی از پاتوژن‌های خطرناک را نابود کنند.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد این آزمایشگاه‌های زیستی روی سلاح‌های بیولوژیکی کار می‌کردند که اقوام خاصی را هدف قرار می‌دهد.

آمریکا مدتی است که از سوالات در مورد این واقعیت که آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین را تأمین مالی می‌کند طفره می‌رود، تا اینکه معاون وزیر امور خارجه آمریکا، «ویکتوریا نولند»، به تازگی در کنگره اعتراف کرد که واشنگتن به این آزمایشگاه‌ها کمک کرده است.

پیشتر نیز، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، به اعضای شورای امنیت هشدار داد که عوامل بیماری‌زای خطرناک می‌توانند از مرزهای اوکراین درز پیدا کرده و در سراسر اروپا پخش شوند و از اتحادیه اروپا خواسته است که این احتمال شوم را در نظر بگیرد.

وی همچنین افزود که روسیه به جامعه بین المللی در مورد خطر سرقت مواد زیستی از آزمایشگاه‌های اوکراین توسط تروریست‌ها هشدار داده است.

نبنزیا در این باره گفت: درست در کنار اتحادیه اروپا، شما یک پلتفرم آزمایشی برای آزمایشات بیولوژیکی بسیار خطرناک داشته اید. ما از شما می‌خواهیم که در مورد یک خطر بیولوژیکی بسیار واقعی برای مردم کشورهای اروپایی فکر کنید، که می‌تواند ناشی از گسترش کنترل نشده عوامل زیستی از اوکراین باشد، که همانطور که در قبال ویروس کرونا دیدیم، متوقف کردن آن غیرممکن است و در صورت وجود چنین سناریویی، تمام اروپا تحت پوشش آن قرار خواهد گرفت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: