کد خبر: ۶۵۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شد تا فرایند طراحی کشتی را در داخل کشور بومی‌سازی کند؛ مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: ساخت کشتی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایران بسیار به صرفه است و دانش فنی این کار نیز در کشور ما وجود دارد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ "اسماعیل شعبانی" مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: کشتی‌سازی یکی از صنایع استراتژیکی است که با توجه به گستردگی مرزهای دریایی و اهمیت حمل و نقل دریایی، از اهمیت فراوانی در کشور ما برخوردار است که برای سال‌ها، فرایند طراحی کشتی در کشورهای مانند آلمان و کره جنوبی انجام می‌گرفت و ما از آنها خریداری می‌کردیم.

وی ادامه داد: با توجه به وجود استعدادهای درخشان، با تجربه و جوان در کشور، این شرکت خلاق را تاسیس کردیم و فعالیت خود را در زمینه بومی‌سازی فرایندهای طراحی کشتی در داخل کشور شروع کردیم؛ طراحی کشتی در دو حوزه طراحی کشتی‌های ساخته شده و طراحی کشتی از پایه تقسیم‌بندی می‌شود.

این فعال صنایع نرم و خلاق، ضمن ارائه توضیحات بیشتر در این‌باره گفت: برخی اوقات کشتی‌های موجود نیاز به تغییر و بهینه‌سازی دارند، ممکن است ما خود در بازرسی این نیاز را تشخیص داده باشیم یا کارفرما سفارش بدهد، بر این اساس، ما تغییراتی را پیشنهاد می‌کنیم  برای مثال، سیستم صید برخی شناورهای صیادی وارد شده از خارج، با سیستم صید کشور ما هم‌خوانی نداشت و ما آن را مطابقت دادیم.

شعبانی با بیان اینکه افزایش طول کشتی یکی دیگر از کارهای انجام گرفته در این حوزه است، تصریح کرد: ما با طراحی فرایندها، مثلاً طول یک کشتی را  از 25 متر به 35 متر افزایش داده‌ایم؛ در این بین برای ساخت تعداد متعددی کشتی با شرکت‌های بزرگ در این حوزه همکاری کرده‌ایم و در حال حاضر نیز زمینه‌های بسیار خوبی برای ساخت مشترک کشتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: ساخت کشتی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایران بسیار به صرفه است و دانش فنی این کار نیز در کشور ما وجود دارد؛ فقط باید یک نهاد دولتی به عنوان تسهیل‌گر با ما همکاری کند تا بتوانیم این مهم را به انجام برسانیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: