کد خبر: ۶۳۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه آلودگی‌های محیط زیستی و شدت بالای مصرف انرژی در ساختمان‌های مختلف، از معضلات مهم پایتخت است، گفت: در پروژه های سال جاری توسعه انرژی‌های تجدید پذیر، نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در مناطق ۱، ۲،،۵، ۱۶ و ۱۹ به بهره برداری رسیده و در مناطق ۳، ۴، ۶، ۱۱، ۱۳ و ۲۰ هم در دست اقدام است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، شینا انصاری در آیین افتتاحیه نیروگاه خورشیدی شهرداری منطقه ۱۷ با بیان اینکه شهر تهران به عنوان پایتخت ایران از لحاظ راهبردی نقش مهمی در حوزه استفاده از انرژی های نو در کشور دارد، اظهارکرد: توسعه به کارگیری انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در شهری که از پتانسیل قابل توجهی برخوردار است در دستور کار شهرداری تهران به عنوان سازمان متولی مدیریت شهری  قرار گرفته است. استفاده از انرژی‌های نو و صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی، مقدمات لازم جهت توسعه این فناوری در بین اقشار مختلف مردم و ارتقای سطح فرهنگ استفاده از آن را نیز فراهم می‌کند.

 مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به شدت و مدت تابش سالانه قابل توجه نور خورشید درپایتخت که  پتانسیل مناسبی برای بهره‌مندی از آبگرمکن‌های خورشیدی و سیستم فتوولتائیک است، گفت: شهرداری‌ها برای دستیابی به این مزیت‌ها اقداماتی متعددی مانند ساخت ساختمان‌های سبز و ساختمان‌های با مصرف انرژی کم یا انرژی صفر، تأمین حداکثر انرژی مورد نیاز بوستان‌های جدید از  طریق انرژی‌های تجدیدپذیر، تأمین بخشی از روشنایی یا برق مصرفی در تاسیسات شهری نظیر ایستگاه‌های  مترو و روشنایی ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی در سطح شهر و ایجاد پارک‌های انرژی تجدیدپذیر را می‌توانند انجام دهند.

وی در ادامه به نصب و راه‌ندازی ٩٣۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی و تولید ۶٠٠ کیلووات ساعت انرژی خورشیدی طی سالهای اخیر در پایتخت اشاره و اظهارکرد:  اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سال ١٣٩٩ اقدام به نظارت و راهبری موضوعات تامین دو درصد انرژی مصرفی در فضاهای تحت مدیریت شهرداری تهران به‌صورت سالانه از انرژی‌های تجدید پذیر، امکان‌سنجی و تعیین ظرفیت مکان‌های توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح شهرداری تهران و توسعه نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۶٠٠ کیلووات تا پایان سال ٩٩ کرده است.

انصاری ٦٠٠ کیلووات ساعت سالانه تولید انرژی تجدیدپذیر را هدفگذاری شهرداری تهران دانست و گفت:  به‌رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و نوسانات نرخ ارز،  اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران بر این مهم تاکید دارد. ۶۰۰ کیلووات ساعت انرژی خورشیدی می‌تواند از انتشار ۷۰۰ تن گاز گلخانه ای دی اکسید کربن جلوگیری کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار در پایان اظهارکرد: نیروگاه ۲۰ کیلوواتی ساختمان بحران منطقه ١٧ می‌تواند سالانه ۳۰ هزار کیلووات ساعت برق تولید کند که موجب کاهش انتشار سالانه ۲۲ تن دی اکسید کربن خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: