۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
کد خبر: ۶۱۹۰۱
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند تجارت جهانی ۵.۶درصد و بخش خدمات ۱۵.۴درصد در سال جاری میلادی راکد شوند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) پیش‌بینی می‌کند تجارت جهانی در سال جاری میلادی بیشترین کاهش را از پایان بحران بزرگ مالی داشته باشد و 5.6 درصد کاهش یابد.

 رقمی که این آژانس بین‌المللی در این هفته اعلام کرد خوشبینانه‌تر از پیش‌بینی قبلی آن است که حاکی از رکود 9درصدی تجارت جهانی در 2020 بود. بیشترین کاهش تجارت جهانی قبل از این مربوط به سال 2009 می‌شود. تجارت جهانی در آن زمان 22 درصد سقوط کرد.

 کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل پیش‌بینی خود را برای بخش خدمات که ضربه سختی از کاهش سفرها، حمل‌ونقل و گردشگری طی همه‌گیری ویروس کرونا خورده است، پایین آورد. این بخش آسیب‌دیده احتمالاً 15.4 درصد سقوط کرده که از دهه 1990 تا حالا بی‌سابقه است. بخش خدمات پس از بحران قبلی کمتر از 10 درصد راکد شده بود.

 قرنطینه‌هایی که به‌خاطر همه‌گیری ویروس کرونا وضع شده، باعث شده‌اند اکثر اقتصادهای بزرگ دنیا در سال جاری میلادی با رکود مواجه شوند، تنها استثنا چین است که اولین بار با همه‌گیری ویروس کرونا مواجه شد و اولین کشوری هم بود که آن را پس از قرنطینه‌های سختگیرانه تحت کنترل درآورد. دومین اقتصاد بزرگ دنیا رشد خود را آغاز کرده و تجارت در آن در حال رونق گرفتن است. تقاضای بالا برای وسایل الکترونیکی و تجهیزات پزشکی صادرات چین را به بالاترین رقم رسانده است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر