۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
کد خبر: ۶۱۸۹۱
حسن روحانی گفت: در کنار اقدامات ستاد مقابله با کرونا، نیروی انتظامی، سازمان بسیج و هلال احمر دست به دست دادند تا توانستیم به این موفقیت برسیم و به کانال ۲۰۰ فوتی آمده‌ایم. اگر عادی انگاری شود پیک بیماری مجددا شروع می شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، گفت: تقریبا حدود ده ماه است مردم با کرونا مواجه هستند و در این مدت اقدامات خوبی انجام گرفته و بحمدالله با اقداماتی که از آیان و آذرماه انجام گرفت، شاهد هستیم روند این بیماری در اکثریت استان‌‌ها کاهشی است.

وی با تاکید بر اینکه ما مشکلی نداریم که نتوانیم‌آن را حل و فصل کنیم، ادامه داد: در گزارش امروز فقط ۱۲ شهر قرمز هستند. همه این موفقیت ها مرهون مسئولیت پذیری و اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی بود. خیلی ها میخواستند در موفقیت های ستاد اخلال ایجاد کنند.اگر ستاد ملی به عنوان مسئول این کار را در کشور بر عهده دارد، مردم هم باید به آن اعتماد داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اساس کار بر اعتماد است، تصریح کرد: در کنار اقدامات ستاد، نیروی انتظامی، سازمان بسیج و هلال احمر دست به دست دادند تا توانستیم به این موفقیت برسیم ما به کانال ۵۰۰ فوتی در روز رسیدیم و با اقدامات انجام شده به کانال ۲۰۰ فوتی آمده‌ایم. اگر عادی انگاری شود پیک آن مجددا شروع می شود.

رئیس قوه مجریه بیان داشت: در این مدت هم مشاهده کردیم هر موقع ازدحام زیاد شد و اجتماعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافت،‌ بلافاصله با پیک بیماری در بخش‌های مختلف مواجه شدیم.

روحانی تصریح کرد: الان در سطح دنیا بیماری کرونا باعث شده رشد اقتصادی دنیا بطور متوسط، منهای سه هست. این حادثه در یک قرن اخیر بی نظیر بوده است. ما باید خداوند بزرگ را شکرگذار باشیم که از آغاز بیماری تعلل و تردید نکردیم. ما به محض اینکه چهارشنبه ۳۰ بهمن سال گذشته وزارت بهداشت اعلام کرد که ۲ مورد شناسایی بیماری کرونا داشتیم همانجا گفتم به مردم بگویید که واقعا با توجه به نزدیکی انتخابات سخت بود اما اعلام کردیم که مردم باید این مسئله را بدانند.

وی افزود: ما حادثه را پذیرفتیم و این خیلی مهم است که اسم آن را بحران یا هر نامی که برای آن بگذارید را قبول کرده بودیم. برخی از کشورها منکر کرونا بودند و می‌گفتند خبری نیست، آن آقایی که رئیس جمهور آمریکا بود و چند هفته دیگر هم هست انکار می‌کرد و می گفت این یک عطسه است و چیزی نیست.

روحانی خاطر نشان کرد: هیچ گاه از سوی ایران انکار صورت نگرفت بلکه  پذیرش مسئله بود و بلافاصله پاسخ به هنگام انجام شد. اگر مسئله  را ما متوجه شدیم ولی در اجرای آن تاخیر روا بداریم و بگویم فردا یا ۱۰ روز دیگر آن را انجام می دهیم که اینگونه نبوده است. روزهای اولیه که بیماری کرونا آمد برخی استان‌ها یک بهم ریختگی داشتند اما من در ستاد گفتم که فقط ستاد ملی می‌تواند دستور دهد.

رئیس جمهور اظهار داشت: استراتژی ما از اول مشخص بود اما برخی دچار استراتژی سردرگمی شدند؛ اقدامات ما از اول کاملا روشن بود. یک آمادگی عظیمی در کشور به وجود آمد. مبنای ما هم از اول علم گرایی بود.

روحانی با اشاره به اقدامات موثر دستگاههای مختلف در زمینه مبارزه با بیماری کرونا، بیان داشت: همه ما توجه کنیم یک دستور العمل، یک ماسک، شستن دست و فاصله اجتماعی به تنهایی کافی نیست بلکه همه این دستورالعمل‌ها باید با هم اجرا شود. یک نفر مبتلای بی علامت ممکن است ۲۰ یا ۳۰ نفر را مبتلا کند و برای کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند می تواند خطرناک باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما امروز شاهد شرایط خوبی هستیم؛ همه آمارهایی که سر به آسمان می گذاشت الان خیلی بهتر شده است. قرار شد قرارگاه عملیاتی ما و صدا و سیما فکر کنند. من خواهش می‌کنم مردم در شب یلدا مراعات کنند و این شب یلدا را سایبری و در فضای مجازی برگزار کنند. 

وی بیان داشت: برای مراکزی مانند سالمندان، معلولین، سربازخانه‌ها و زندان‌ها رعایت پروتکل‌ها بیش از حد معمول باشد به گونه‌ای که مطمئن شویم که همه مراکز عاری از ویروس است.

روحانی بیان داشت: دستور دادم واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت خریداری شود. با کمک هم از این مسیر عبور خواهیم کرد. 
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر