۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰
کد خبر: ۶۱۶۹۵
عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مشکل بزرگ کشور در کنترل کرونا را، کمبود انجام تست دانست.
به گزارش پایداری ملی به نقل از  مهر، مینو محرز، صبح شنبه در گفتگوی زنده اینستاگرامی از محل سازمان نظام پزشکی، به تشریح وضعیت کرونا در کشور پرداخت.

وی، با تاکید بر اهمیت انجام تست و تشخیص و ایزوله بیماران برای کنترل بیماری، گفت: اوایل که بیماری کرونا وارد ایران شده بود، امکان تست خیلی کم بود و هنوز هم مشکل بزرگ ما در کنترل بیماری، نداشتن تست کافی است.

محرز ادامه داد: یک مقدار شاید آن اوایل شیوع کرونا، همه درگیر آنفلوانزا بودیم و چون تست نداشتیم، نمی دانستیم کرونا هست.امسال هم که همه می خواهند واکسن آنفلوانزا بزنند، واکسن را نداریم.

وی با عنوان این مطلب که پیشگیری از درمان عقب افتاد، گفت: وقتی یک بیماری عفونی، اپیدمی می شود، همیشه پیشگیری را مقدم بر درمان می دانیم.

محرز افزود: الان ویروس کرونا از خانواده ها بیشتر منتقل می شود تا از محل کار، بنابراین باید بیشتر به پروتکل های بهداشتی در خانواده ها توجه داشت.

وی با عنوان این مطلب که عدم اثربخشی داروی «رمدسیویر» در بهبود کرونا ثابت شده است، گفت: در حال حاضر برای بیماران بستری، فقط کورتون و ضد انعقاد باید استفاده شود و هیچ داروی دیگری نداریم اثربخشی آنها برای بهبود بیماران کرونایی ثابت شده است.

محرز به طب سنتی اشاره کرد و افزود: عطاری جای طب سنتی را گرفته است. سوءاستفاده عطاری ها به اسم طب سنتی از مردم، مشکل ساز شده است. طب سنتی باید مطالعات علمی انجام بدهد و بعد اثر ضد ویروسی گیاهان دارویی را ارائه بدهد.

وی گفت: فقط با جریمه متخلفان بهداشتی می توان این بیماری را کنترل کرد، همان طور که سایر کشورهایی که موفق به کنترل ویروس شده اند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، افزود: متاسفانه هنوز باور نکرده ایم این ویروس حالا حالاها با ما خواهد بود و معلوم نیست چند سال دیگر کرونا باشد.

محرز در پاسخ به این سئوال که ویروس کرونا با کدام علائم ظاهر می شود، گفت: این بیماری همه علائم را دارد، اما وقتی با علائم بویایی و چشایی مواجه می شویم، کرونا گرفته ایم.

وی افزود: مشکل بزرگ ما این است که بیمار در ابتدا علائم کم دارد و در خانه تحت درمان قرار می گیرند، اما در هفته دوم بیماری، شرایط بیمار سخت می شود. لذا، باید خیلی دقت کنیم که هر بیماری در خانه تحت درمان نباشد و از همان ابتدا در بیمارستان بستری شود.

محرز با انتقاد از انجام سی تی اسکن های بی مورد برای تشخیص کرونا، گفت: با این وضعیت، در آینده با سیل سرطان پستان در زنان و مردان مواجه خواهیم شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر