۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
کد خبر: ۶۱۶۷۶
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه "مخازن سدها آمادگی لازم را برای مهار و ذخیره سیلاب های احتمالی دارند"، گفت: بارش‌های قابل‌توجهی از امروز پنج‌شنبه پیش‌بینی شده است که تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، سیف‌الله آقابیگی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: از هفته گذشته که موضوع فعالیت جبهه بارشی جدید هم از سوی مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و هم از سوی مدیریت منابع آب کشور رصد و پایش شده است و هم از سوی همکاران سازمان هواشناسی رصد و اطلاع‌رسانی شد، اقداماتی که لازم است برای برنامه‌ریزی قبل از وقوع سیلاب انجام شود، آغاز شده و انجام گرفته است.

* مخازن سدها آماده مهار سیلابهای احتمالی

وی افزود: خوشبختانه در نقاطی که مخازن سدهای ذخیره‌ای داریم، مخازن سدها آمادگی لازم را برای مهار و ذخیره سیلاب‌های احتمالی دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: همچنین اطلاع‌رسانی‌هایی باید به مجموعه‌هایی که در بستر رودخانه‌ها فعالیت دارند از جمله پیمانکاران پروژه‌های عمرانی و کارگاه‌های دانه‌بندی شن و ماسه و... داده می‌شد که تمامی این اطلاع‌رسانی‌ها صورت گرفته است.

* چه مناطقی از کشور درگیر سیلاب خواهند شد؟

آقابیگی در پاسخ به اینکه "چه استان‌ها و مناطقی درگیر سیلاب احتمالی پیشِ‌رو خواهند بود؟"، گفت: مجموعه استانهای واقع در جنوب، جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور تحت تأثیر بارش‌های پیشِ‌رو، سیلابی خواهند بود.

وی ادامه داد: علاوه بر اطلاع‌رسانی‌های لازم که صورت گرفته است، آزادسازی مسیر رودخانه و مسیل‌ها باید صورت می‌گرفت که در حوزه شهرها، همکاران شهرداری‌ها در این زمینه وظیفه و مسئولیت دارند که این اقدامات را انجام می‌دهند و در بقیه طول مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، همکاران بخش آب اقدامات لازم را در مجموعه‌های خارج از شهری، انجام داده‌اند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: در طول مسیر رودخانه‌ها در نقاطی مثل پل‌ها و آبروها، بایستی آمادگی کامل در زمینه مدیریت عبور آب از این مناطق صورت گیرد تا عاملی برای گسترش سیل نباشند.

* وقوع بارشهای سیل‌آسا از امروز تا دوشنبه

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بارش‌های قابل‌توجهی از امروز پنج‌شنبه پیش‌بینی شده است و این بارش‌ها تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت، ازاین‌رو لازم است تمامی اقدامات و تمهیدات برای عبور ایمن سیلاب‌ها اندیشیده شود که در این زمینه تمامی اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شده است و امیدواریم با اقدامات خوب پیشگیرانه صورت‌گرفته، تمامی این بارش‌ها بدون بروز هرگونه خسارتی، تبدیل به نعمت شود و بتوانیم از قطره قطره این آب برای بخش‌های مختلف استفاده کنیم.

آقابیگی با بیان اینکه "با بارش‌های پیش‌بینی‌شده مطمئناً ما شاهد افزایش حجم جریان آب رودخانه‌ها خواهیم بود"، گفت: مطمئناً با وقوع بارشهای پیش‌بینی‌شده، حجم آب در نقاط مختلف از بستر طبیعی رودخانه‌ها فراتر خواهد رفت، اما پیش از این در نقاطی که نیازمند لایروبی بوده اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

* 2200 کیلومتر لایروبی و 150 کیلومتر ساحل‌سازی رودخانه‌ای

وی ادامه داد: از سیلاب سال 98 تاکنون بالغ بر 2200 کیلومتر لایروبی صورت گرفته و نزدیک به 150 کیلومتر دیواره‌سازی و ساحل‌سازی رودخانه‌ها صورت گرفته است که اغلب این اقدامات در نقاط اولویت‌دار بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: مردم هشدارهای سیلابی بودن رودخانه‌ها در جنوب، جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور را در روزهای آینده جدی بگیرند و به هیچ وجه در نزدیکی رودخانه‌ها اطراق نکنند، طبیعی است که در بارشهای سیل‌آسا افزایش سطح رودخانه‌ها را خواهیم داشت و مردم در چنین شرایطی از نزدیک شدن به رودخانه‌ها خودداری کنند تا جریان سیلابی رودخانه‌ها بدون بروز خسارت، تخلیه شود.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر