۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
کد خبر: ۶۱۶۴۲
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه‌گیری رایگان انجام می‌شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از  خبرگزاری فارس، بابک عشرتی،معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران  گفت:در ابتدا ۱۳ مرکز خدمات سلامت ۱۶ ساعته کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شد که این مراکز به تدریج افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه از اویل اسفند ماه سال گذشته پس از ابلاغ، براساس جمعیت و ظرفیت دانشگاه مراکز ۱۶ ساعته در این دانشگاه راه اندازی شد، ادامه داد: در مرداد ماه امسال تعداد این مراکز به ۱۷ مورد رسید و به زودی به ۲۹ مرکز افزایش می‌یابد. در حال حاضر ۲۶ مرکز فعال است و ۳ مرکز نیز تا آخر این هفته دایر می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هم براساس توان و ظرفیت خود در این زمینه فعال بوده‌اند.

عشرتی افراد حاضر در مراکز ۱۶ ساعته را شامل پزشک، مراقب سلامت، پذیرش و نمونه گیر اعلام کرد و گفت: معاینه افراد، نمونه گیری، آموزش مبتلایان، ثبت اطلاعات بیماران، شناسایی و پیگیری محدود افراد در تماس با مبتلایان از جمله خدمات قابل ارایه در این مراکز است.

وی اضافه کرد:تعداد مراجعات روزانه به مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی ایران به هزار نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره تعداد مراجعات به مراکز ۱۶ ساعته تحت پوشش این دانشگاه نیز گفت: قبل از پیک سوم کرونا، بار مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته، در هفته ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بود و الان باتوجه به افزایش تعداد و بیشتر شدن خدمات، هفته گذشته آمار مراجعه کنندگان به بیش از ۷ هزار نفر رسید و به عبارتی روزانه هزار مراجعه داشته است.

عشرتی عدم مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها و انجام نمونه گیری را از اهداف راه اندازی این مراکز اعلام کرد و گفت: نیاز بود بیماران سرپایی به مکانی غیر از بیمارستانها مراجعه کنند و درصورت نیاز به مراکز درمانی ارجاع شوند که با راه اندازی این مراکز به این موفقیت دست یافتیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: لازم بود در مکان مناسبی از بیماران سرپایی تست کرونا گرفته شود که این کار نیز در مراکز ۱۶ ساعته انجام می‌شود. تا قبل راه اندازی این مراکز تست کرونا در بیمارستان ها انجام می‌شد.

وی بر لزوم ارایه سایر خدمات درمانی ضروری در این مراکز تاکید کرد و گفت: سعی کردیم مراکز ارائه خدمات کرونا را از سایر خدمات درمانی مانند واکسیناسیون جدا کنیم و یا حداقل مسیر ورودی این بیماران با سایرین یکی نباشد.

عشرتی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا خدماتی مانند پوشش واکسیناسیون کاهش یافته بود که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده به سطح قابل قبول خود بازگشت.

وی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا واکسناسیون در مناطق تحت پوشش این دانشگاه حدود ۱۱ درصد کاهش یافت که با اقدامات مناسب به وضعیت قبلی یعنی پوشش ۱۰۰ درصدی برگشت.

*تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه‌گیری در پروتکل‌های وزارت بهداشت، رایگان انجام می‌شود.

عشرتی با بیان اینکه هنوز کیت تشخیصی سریع کرونا در این دانشگاه توزیع نشده، تصریح کرد: براساس پروتکل‌های اردیبشهت ۹۹ انجام آزمایش بدون هیچ محدودیتی مانند سن، جنس، بیماری زمینه‌ای رایگان بود اما این پروتکل در شهریور ماه تغییر کرد و انجام تست کرونا فقط برای افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار و بیماران زمینه‌ای رایگان شد که با پیگیری انجام گرفته مقرر شد در مناطق تحت پوشش ۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنان تست از همه‌ گروه‌ها به صورت رایگان انجام شود .

وی به افزایش تست‌ها اشاره کرد و گفت: روزانه ۱۴۰ تست در مراکز ۱۶ ساعته انجام می شد که این تعداد به حدود یک هزار تست رسید، همچنین زمان پاسخگویی به تست‌ها  از ۳ تا ۴ روز طول به ۴۸ ساعت رسید و با تست تشخیصی سریع این زمان به ۲۰ دقیقه می‌رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود:‌بر اساس اعلام معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هموطنان در صورت مشاهده علایم بیماری کووید ۱۹، ابتدا به ۴۰۳۰ زنگ بزنند یا علایم بیماری خود را در سامانه salamat.gov.ir ثبت کنند. هموطنان در صورت نیاز، برای معاینه و تست به مراکز خدمات سلامت ۱۶ ساعته معرفی می‌شوند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر