۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
کد خبر: ۵۹۳۷۱
وزیر بهداشت با بیان اینکه در ساخت واکسن مدل‌‌های حیوانی را پاس کرده‌‌ایم، گفت: در آینده بسیار نزدیک برای کارآزمایی بالینی این واکسن وارد عمل خواهیم شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سعید نمکی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فارمکس در هتل المپیک تهران اظهار کرد: سال گذشته سال پرافتخاری برای کشور ما بود و عزیزانی که در صنعت دارو و تهیه مایحتاج مردم زحمت کشیدند در ایجاد این افتخار سهم بزرگی داشتند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سال گذشته با وجود همه فشارهای ناشی از تحریم‌‌های ظالمانه توانست با حدود 600 ملییون یورو کاهش ارزبری سال 98 را با افتخار به سر ببرد. با توجه به اینکه ما در سال 98 گرفتاری آنفلوآنزا و سیلاب‌‌ها را داشتیم؛ زائرین اربعین را پذیرایی کردیم و در آخر سال کووید19 را داشتیم پیش‌‌بینی این بود که 50 درصد ارزبری بیشتر در زمینه دارویی داشته باشیم اما حمایت‌‌هایی که بنده با همکاری همکاران سازمان غذا و دارو وشرکت‌‌های داخلی داشتیم توانستیم با 20 درصد کاهش ارزبری و افزایش 30 درصد تولید داخل و ممنوعیت واردات داروهایی که برای لگدمال کردن تولید داخلی بودند توانستیم سال را به گونه‌‌ای سپری کنیم که حتی یک بیمار سرگردان داروخانه‌‌های کشور برای داروهای اساسی نشود.

نمکی تصریح کرد: چین، هند و تولیدکنندگان منطقه‌‌ای مواد اولیه دارویی دوره‌‌هایی را پشت سر گذاشته‌‌اند و یک شبه به اینجا نرسیده‌‌اند و بنابراین بحث مواد اولیه دارویی سرمایه‌‌گذاری است. حمایت از تولیدکننده داخل گرچه ممکن است در مدتی هزینه‌‌بر باشد اما در طولانی مدت سرمایه‌‌گذاری بزرگ ملی است.

وی ادامه داد: یکی از غصه‌‌های من همواره این بود که چرا ما باید پتروشیمی داشته باشیم؛ بنزن را داشته باشیم و آن را با ارزانترین قیمت به کشورهای دیگر صادر کنیم و بعد اینترمدیت با 20 تا 100 برابر قیمت واردکنیم و پروسس کنیم؛ در سال جهش تولید در یکی از مهمترین عرصه‌‌های تولید مواد اولیه دارویی گام نهادیم و تردید ندارم که ایران با شرکت‌‌های دانش بنیان در آینده بسیار نزدیک به عنوان صادرکننده مواد اولیه دارویی در زمینه های‌‌تک و کمیکال خواهد بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: این خبر خوش را به مردم عزیز کشور بدهم که در زمینه ساخت واکسن گامهای موثری برداشته‌‌ایم و امروز با استفاده از تجربیات جهانی دانشمندان کشور ما به سرعت گام برمی‌‌دارند؛ امروز در ساخت واکسن اکثراً  مدل‌‌های حیوانی را پاس کرده‌‌ایم و ان‌‌شاءالله در آینده بسیار نزدیک برای کارآزمایی بالینی این واکسن وارد عمل خواهیم شد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر