۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
کد خبر: ۵۹۳۵۷
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با ایجاد التزام به اجرای توصیه‌هایی در کنترل کروناویروس میزان نیاز به تجهیزات حفاظت شخصی کاهش می‌یابد و منطقی‌تر خواهد شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان «درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (۴۹) تأمین و مصرف بهینه تجهیزات حفاظت شخصی» آورده است: بیماری ناشی از کووید ۱۹ با سرعت در جهان گسترش یافته است. از جمله اقدامات مناسب برای جلوگیری از انتقال ویروس، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) است.

بنابراین گزارش، در حال حاضر تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان از مرز هفت میلیون نفر گذشته است و کشورها با چالش دسترسی ناکافی به این کالاها مواجهند. انتظار می‌رود با ادامه پیشروی بیماری، همچنین بروز موج‌های بعدی آن تا زمان انجام واکسیناسیون عمومی در دنیا، به دلیل افزایش میزان تقاضا برای این تجهیزات، دنیا همچنان با کمبود آن مواجه باشد.

مرکز پژوهش‌های مجلس خاطرنشان کرد: بخشی از این تقاضا به منظور تأمین نیاز، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است، ولی بخشی دیگر به دلایلی نظیر: مصرف در موارد غیرضروری، مصرف بی‌رویه و اِشکال در زنجیره تأمین شکل می‌گیرد و موجب افزایش حجم کمبودها در دنیا می‌شود که قابل مدیریت است.

این گزارش افزود: هرچه بیماری بیشتر گسترش یابد، تأثیر کمبودها بیشتر مشخص می‌شود و این عامل ضمن ایجاد فضایی برای ورود کالاهای غیراستاندارد، تأثیر منفی در مقابله مؤثر با بیماری ایجاد می‌کند. لذا لازم است ضمن برآورد نیاز واقعی و تأمین بهنگام این تجهیزات، از مصرف غیراصولی و غیرمنطقی آن تا حد امکان پیشگیری کنیم.

**در الگوی سازمان بهداشت جهانی استفاده بجا از وسایل حفاظت شخصی، حداقل‌سازی نیاز به آنها از طریق کنترل‌های مدیریتی و مهندسی و هماهنگ‌سازی زنجیره تأمین این تجهیزات تأکید شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس، به عنوان توصیه‌های لازم برای بهینه‌سازی تأمین و مصرف تجهیزات حفاظت شخصی برای دوران همزیستی با کووید ۱۹ عنوان کرد: در الگوی سازمان بهداشت جهانی پیرامون مصرف منطقی تجهیزات حفاظت شخصی و بهینه‌سازی دسترسی مطلوب به این ملزومات، بر سه راهبرد؛ استفاده بجا از وسایل حفاظت شخصی، حداقل‌سازی نیاز به آنها از طریق کنترل‌های مدیریتی و مهندسی و هماهنگ‌سازی زنجیره تأمین این تجهیزات تأکید شده است.

این گزارش یادآور شد: استانداردهای استفاده از وسایل حفاظت شخصی برای محیط‌های مراقبت بهداشتی درمانی، بیماران در قرنطینه خانگی براساس دستورالعمل سازمان بهداشتی جهانی به‌روزرسانی شده‌اند. در حال حاضر دستورالعمل شفاف و جامعی در مورد استفاده از ماسک توسط جامعه عمومی در کشور تدوین نشده است.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در دستورالعمل کشوری کروناویروس جدید تدوین شده توسط وزارت بهداشت، توصیه‌هایی در مورد کنترل‌های مدیریتی و مهندسی ارائه شده است. انتظار می‌رود با ایجاد التزام به اجرای آنها میزان نیاز به تجهیزات حفاظت شخصی کاهش یافته و منطقی‌تر شود.

این گزارش تصریح کرد: در بُعد هماهنگی زنجیره تأمین نیز اقدامات انجام شده منجر به افزایش موجودی در کشور شده است، ولی به‌دلیل عدم وجود ساز وکار رصد دقیق آن هنوز با دسترسی هدفمند و عادلانه فاصله داریم، ضمن اینکه موضوع کیفیت و قیمت در حلقه تولید و توزیع نیازمند سامان‌دهی و تشدید نظارت‌هاست.
منبع: ایرنا
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر