۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
کد خبر: ۵۹۲۳۸
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: امضای سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان موجب جهش در روابط دو کشور خواهد شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از  خبرگزاری مهر، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، در دیدار محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان با تاکید بر ضرورت نهایی سازی و امضای هر چه سریع‌تر سند جامع همکاری ایران و افغانستان تصریح کرد؛ امضای این سند راهبردی، ضمن ایجاد جهش و تحولی اساسی در روابط دو کشور و فعال سازی کلیه ظرفیت‌های قابل تبادل، استحکام مناسبات تاریخی دو کشور را بدنبال خواهد داشت.

شمخانی با ابراز خشنودی از توافق میان آقایان غنی و عبدالله و افزایش ثبات در ساختار سیاسی افغانستان اظهار امیدواری کرد در سایه این توافق، رشد و توسعه همه جانبه در این کشور افزایش یافته و آلام و سختی‌های مردم برطرف شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به بیش از چهل سال حمایت‌های همه جانبه و منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان بویژه پذیرش بیش از سه میلیون مهاجر و ارائه انواع تسهیلات در حوزه‌های خدماتی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی به آنان بر استمرار همراهی دولت و ملت ایران با برادران و خواهران افغانستانی خود تاکید کرد.

دریابان شمخانی با تبیین سیاست‌های تشنج آفرین و ناامن ساز آمریکا در منطقه گفت: پس از شکست‌های فضاحت بار آمریکا در سوریه و عراق که با فروپاشی داعش رقم خورد، دشمنان ملت‌های مسلمان با طراحی جدید، روابط حسنه ایران و افغانستان راه هدف گرفته اند تا مانع از تداوم همبستگی و مودت میان دو ملت شوند.

شمخانی با اظهار تأسف از جان باختن گروهی از اتباع افغانی که غیر قانونی وارد ایران شدند خاطرنشان ساخت: در حالی که نیروهای انتظامی ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری این رخدادها نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولین و رسانه‌های افغانستان مایه تعجب و تأسف است

وی افزود: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می‌تواند فارغ از فضاسازی‌های غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از همراهی و حمایت‌های مستمر، مؤثر و همه جانبه جمهوری اسلامی از دولت و ملت افغانستان در طول سال‌های متمادی، بر اراده دولت و ملت افغانستان برای گسترش روابط فی مابین تاکید کرد.

وی استمرار روابط گرم و دوستانه میان دو کشور را از اولویتهای اصلی دولت افغانستان برشمرد و افزود: به هیچ طرف ثالثی اجازه مخدوش کردن روابط دو کشور را نخواهیم داد.

وی با اظهار تأسف از برخی اقدامات غیر قابل قبول از سوی بدخواهان دو کشور که با سو استفاده از جریحه دار شدن احساسات پاک مردم افغانستان در وقایعی که منجر به جان باختن گروهی از اتباع این کشور شد خاطر نشان کرد: بر حل موضوعات فی مابین دو کشور از طریق گفتگو و مدارا تاکید می‌کنیم و هرگونه اظهار و اقدام سو علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم می‌نمائیم.

اتمر ضمن ضمن تأیید اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیرامون اهمیت و نقش مهم امضا سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان اظهار امیدواری کرد که با تلاش مضاعف دو کشور سند ظرف سه ماه آینده نهایی شده و به امضای رؤسای جمهور دو کشور برسد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر