۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶
کد خبر: ۵۹۲۱۴
استاندار مرکزی گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان کرونا در روزهای اخیر بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا استفاده از ماسک در اماکن عمومی و ادارات این استان از ابتدای تیرماه الزامیی است.
به گزارش پایداری ملی، سید«علی آقازاده» در نشست قرارگاه پدافند زیستی استان مرکزی، افزود: استفاده از ماسک شیوه موثر بازدارنده از کرونا است و می‌طلبد که از روز اول تیرماه این عادت رفتاری در تمامی اماکن عمومی و نهادهای اجرایی با حساسیت اعمال شود و  نیاز است مسئولان نیز بر حسن  آن نظارت جدی داشته باشند

وی ادامه داد:  فرمانداران و ستاد پدافند زیستی شهرستان‌های استان مرکزی راهبران تصمیم‌های مقابله‌ای با کرونا هستند و هر گونه سوء رفتار را باید پاسخگو باشند.

استاندار مرکزی از کاهش ۲۰ درصدی تردد خودروهای سبک در مدت سه ماه گذشته در جاده‌های استان مرکزی خبرداد و گفت: در مدت ۲ هفته گذشته تعداد تردد خودرو در جاده‌های استان ۱۳ درصد افزایش یافته که می‌طلبد با رعایت فاصله اجتماعی از شیوع ویروس کرونا در استان جلوگیری شود.

آقازاده رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل بهداشتی در دفاتر پیشخوان، پلیس +۱۰، تمامی دستگاه‌های اجرایی و دادگاه‌های این استان را از جمله راهکارهای مهم در مقابله با شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و افزود: بر اساس مصوبات قرارگاه پدافند زیستی مقرر شد فعالیت تالارهای پذیرایی استان با ۵۰ درصد ظرفیت انجام شود که این مهم در برخی از تالارها رعایت نشده و باید زمینه اجرای این مصوبه در استان فراهم شود.

وی از افزایش پنج برابری شمار مبتلایان و افراد بستری بیماری کووید ۱۹ در ۲ هفته گذشته در استان مرکزی خبرداد و گفت: ۵۰ نفر در مدت ۱۰ روز گذشته به‌صورت متوسط در این استان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که نسبت به ماه گذشته روند ابتلا به این بیماری افزایش بوده‌است.

استاندار مرکزی با توجه به ابتلای این افراد به بیماری کووید ۱۹ در استان مرکزی، وضعیت استان نسبت به سایر استان‌ها بهتر بوده است و در صورت عدم رعایت فاصله اجتماعی در اماکن عمومی، خیابان‌ها و ادارات پیش بینی می‌شود روند ابتلا به این بیماری در استان افزایش یابد.

آقازاده با یادآوری کاهش ضدعفونی معابر شهری در سطح شهرستان‌های استان مرکزی از جمله اراک گفت: ضدعفونی تاسیسات شهری، اتوبوس‌ها و خودروهای عمومی که از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد باید همانند گذشته انجام شده و فرمانداران باید در این زمینه نظارت کافی داشته باشند.

وی ادامه داد: مسافرگیری بیش از سه نفر در تاکسی‌های داخل شهری برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ در استان مرکزی ممنوع است و باید ضمن رعایت فاصله اجتماعی باید در اتوبوس‌ها از ماسک استفاده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست با یادآوری استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت تالارها بر اساس مصوبه قرارگاه پدافند زیستی استان مرکزی گفت: برای مقابله با بیمار کووید ۱۹ در استان ظرفیت استفاده از شهربازی‌های سرپروشیده نیز باید به ۵۰ درصد کاهش یابد.

دکتر«محمد جمالیان» افزود: اکنون حضور مردم در پارک‌ها و فضای سبز شهری در شهرستان‌های استان مرکزی افزایش یافته و با وجود ممنوعیت استفاده از قلیان ، در این مکان‌ها از قلیان استفاده می‌شود.

وی با یادآوری عدم رعایت فاصله اجتماعی در مراکز تعویض پلاک در شهرستان‌های استان مرکزی ادامه داد: نیاز است با انجام برنامه‌ریزی مناسب زمینه رعایت فاصله اجتماعی در این اماکن فراهم شود.

فرماندار شهرستان اراک نیز در این نشست گفت: با توجه به همکاری دهیاران و بخشداران، اکنون مشکلی در زمینه رعایت فاصله اجتماعی در این مناطق وجود نداشته و در مرکز شهرستان به دلیل عدم رعایت توده مردم نگرانی‌هایی وجود دارد.

«حسین بختیاری» افزود: اکنون در مرکز شهر اراک استفاده از ماسک در اماکن عمومی و شطح خیابان‌ها بسیار پایین است و در پارک‌ها نیز استفاده از قلیان وجود دارد.

وی ادامه داد:  رعایت نشدن فاصله اجتماعی در اتوبوس‌های داخل و خارج از شهری، کم توجهی در استفاده از فراکارت در اتوبوس‌های داخل شهری و استفاده از پول در خودروهای عمومی از جمله مشکلات شهرستان اراک برای مقابله با ویروس کرونا است.

فرماندار شهرستان اراک گفت: بر اساس مصوبه قرارگاه پدافند زیستی استان مرکزی استفاده از ماسک در ادارات الزامی بوده و اکنون این مصوبه در ۸۰ درصد ادارات استانی وشهرستانی رعایت نمی‌شود.

شهردار کلانشهر اراک نیز در این نشست گفت: یک‌هزار و ۱۶۰ دستگاه اتوبوس در این شهر وجود دارد که ضدعفونی این اتوبوس‌ها به صورت روزانه و پس از اتمام فعالیت آن‌ها انجام می‌شود.

«محمد کریم شفیعی» افزود: ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای ضدعفونی معابر شهری کلانشهر اراک از محل منابع داخلی شهرداری این کلانشهر هزینه شده‌است.

بر اساس اعلام سیما سادات لاری،سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۰۰ هزار و ۲۶۲ نفر تا ۳۰  خرداد ۹۹ در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۲۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۳۹۲  نفر رسیده است.
منبع: ایرنا
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر