۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
کد خبر: ۵۷۵۱۳
فوق تخصص بیماری های ریوی، استراحت، مصرف مایعات، قرنطینه خانگی و رعایت بهداشت فردی را مهم ترین نکات درمان و پیشگیری از انتقال بیماری عنوان کرد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از مشرق، عابدینی، اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بیماری کرونا اپیدمی شده است ممکن است در هر خانواده‌ای یک نفر به این ویروس آلوده باشد، از این رو به بیمارانی که مشکلات زمینه‌ای از قبیل بیماری‌های قلبی و دیابت دارند و یا اینکه تحت شیمی درمانی هستند و یا داروهایی استفاده می‌کنند که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند، توصیه می‌کنیم اگر دچار تب بالا و علائم سرماخوردگی شدند به پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: اما اگر افراد عادی که مشکلات زمینه‌ای ندارند و دچار علائم سرماخوردگی از قبیل تب، سرفه و آبریزش بینی شده اند فقط در منزل بمانند و با رعایت نکات بهداشتی مراقب باشند ترشحات بینی و دهانشان با سایر افراد منزل تماس نداشته باشد.

این فوق تخصص ریه توصیه کرد افراد دارای این علائم در منزل از ماسک استفاده کرده و در منزل استراحت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این افراد می‌توانند از داروهای معمول سرماخوردگی استفاده کنند و لازم نیست به پزشک مراجعه کنند.

عابدینی تاکید کرد: اما اگر افراد در بین این علائم، دچار تنگی نفس شدند به این معنا که در راه رفتن و در حالت نشسته احساس تنگی نفس دارند حتماً به نزدیک ترین مرکز درمانی معرفی شده برای معاینه بیماران کرونایی مراجعه کنند، برای بیمارانی که بنا بر تشخیص پزشک مشکوک به کرونا هستند و به صورت سرپایی درمان می‌شوند داروهای مشخصی تجویز می‌شود و برای این افراد احتیاجی به تست کرونا نیست، زیرا در برخی موارد تست منفی کرونا نیز ممکن است درست نباشد.

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد، احتمال وجود بیماری با قضاوت بالینی، شرح حال بیمار و عکس از ریه و آزمایش خون نیز ممکن است تشخیص داده شود.

این فوق تخصص ریه فزود: در فصل اپیدمی اگر تست میکروبی که از ته حلق بیمار و بینی گرفته می‌شود، منفی هم باشد به این معنا نیست که کرونا ندارد به همین خاطر در فصل اپیدمی در مورد تمام کسانی که دچار علائم سرماخوردگی شده اند احتمال کرونا را در نظر می‌گیریم و به آنها توصیه اکید می‌کنیم که تمام احتیاطات لازم را برای پیشگیری از انتقال بیماری انجام دهند.

عابدینی تاکید کرد: این مسئله به معنای آن نیست که افراد از سرماخوردگی دچار وحشت و ترس شوند بلکه باید احتیاط و مراقبت‌های لازم را در نظر بگیرند و نگذارند که ترشحات بینی، سرفه و عطسه شأن با افراد دیگر تماس داشته باشد و بهداشت فردی را با شدت بیشتری رعایت کنند.

وی یادآور شد: برای بیماران مشکوک به کرونا که احتیاج به بستری ندارند نیز داروهایی وجود دارد که توسط پزشک به آنان تجویز می‌شود و می‌توانند در منزل استفاده کنند البته این داروها در مواردی که علائم شدید است اما بیمار احتیاج به بستری ندارد به فرد تجویز می‌شود زیرا اگر بیماری فرد بسیار خفیف باشد با ماندن و استراحت در منزل، خوردن مایعات و داروهای معمولی سرماخوردگی بهبود می‌یابد.

این فوق تخصص ریه، درباره مدت زمان بیماری افراد مبتلا توضیح داد: این بیماری مانند آنفلوانزا نیست که بیمار دو یا سه روز تب کند و دارای علائم باشد در بیماری کرونا ممکن است چهار یا پنج روز بیمار تب کند و دچار بدن درد شود دوره درمانی که برای این بیماری در نظر می‌گیریم بنا بر شرایط بالینی و میزان بهبود بین پنج تا ۱۴ روز است.

وی افزود: فردی که در این زمان دچار علائم سرماخوردگی شده است، بنا بر احتیاطات لازم مبتلا به کرونا در نظر می‌گیریم و تاکید می‌کنیم که نکات بهداشتی در مورد این افراد با شدت زیادی رعایت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نکات بهداشتی که ضروری است افراد مشکوک به کرونا و دارای علائم سرماخوردگی رعایت کنند، توضیح داد: باید برای این افراد یک اتاق اختصاص داده شود و در آن قرنطینه شده و با افراد دیگر منزل تماس نداشته باشند و سعی کنند که اتاق آنها دارای تهویه مناسب باشد و با باز گذاشتن پنجره اتاق به عوض شدن هوا کمک کنند.

عابدینی افزود: سعی کنند عطسه، سرفه و ترشحات تنفسی شأن با سطوح منزل به خصوص سطوح صاف مانند میز تماس نداشته باشد و اگر این سطوح با این ترشحات آلوده شد حتماً با الکل و یا ضد عفونی کننده‌های خانگی ضد عفونی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: این افراد نباید با دیگران فاصله کمتر از نیم متر داشته باشند و سعی کنند در داخل منزل حتماً از ماسک استفاده کند تا از پخش شدن ترشحات تنفسی در منزل خودداری کند.

این فوق تخصص ریه تاکید کرد: این افراد به هیچ عنوان نباید از منزل خارج شوند و در داخل منزل نیز نکات بهداشتی را باید به دقت رعایت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر استفاده از دستگاه بخور در منزل توضیح داد: این ویروس معمولاً در دمای بالای ۴۰ درجه از بین می‌رود و این دما در حالت عادی در منزل ایجاد نمی‌شود و استفاده از دستگاه بخور تأثیری در پیشگیری از ابتلاء و یا انتقال این ویروس ندارد بلکه کسانی که دچار بیماری کرونا هستند با روشن کردن دستگاه بخور در اتاق ممکن است احتمال انتقال ویروس به اطرافیان را افزایش دهند.

عابدینی یادآور شد: پیشنهاد می‌شود افراد مبتلا پنج تا هفت روز اول بیماری را مانند سایر سرماخوردگی و آنفولانزاها در منزل استراحت کنند و فعالیت فیزیکی سنگینی نداشته باشند.

وی درباره نکات بهداشتی در مورد استفاده افراد مبتلا و یا مشکوک به کرونا از حمام توضیح داد: با توجه به اینکه ممکن است ترشحات دهان در وسایل و محیط حمام باقی بماند، لازم است پس از استحمام فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا فضا و وسایل حمام با مواد ضدعفونی کننده خانگی ضدعفونی شود.

عابدینی با تاکید بر ضرورت جدا کردن ظروف غذای فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا تاکید کرد: خوشبختانه با توجه به اینکه ویروس کرونا به گرما حساس است، شست و شوی ظروف با آب گرم و مایع ظرفشویی ویروس را از بین می‌برد.

وی با تاکید بر عدم استفاده از دخانیات از جمله سیگار و قلیان توضیح داد: مواد دخانی باعث می‌شود که مویرگ‌های راه هوایی فوقانی و تحتانی آسیب ببیند و این مسئله باعث تضعیف مکانیسم دفاعی فرد شده و احتمال ابتلاء و یا شدت بیماری را افزایش می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه قلیان می‌تواند منبع مهمی برای انتقال ویروس باشد، استفاده از آن را بسیار مضر عنوان کرد.

وی همچنین مصرف هشت تا ۱۰ لیوان آب و مایعات را در طول شبانه روز توصیه کرد و گفت: در این ایام کم آب نبودن بدن افراد مسئله مهمی برای سلامت آنان است و توصیه می‌شود افراد مصرف سبزیجات و میوه‌ها را در برنامه روزانه تغذیه خود بگنجانند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر