۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
کد خبر: ۵۷۰۱۵
یک رسانه آلمانی در مطلبی کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۰ را روشن کننده شکاف روزافزون دو سوی آتلانتیک دانسته و نوشت: آنچه مسلم است دیگر بازگشتی به روابط دوستانه سابق وجود نخواهد داشت
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم، کنفرانس امنیتی مونیخ 2020 که از روز جمعه (25 بهمن ماه)  آغاز شده بود بالاخره روز یکشنبه (27 بهمن ماه) به کار خود پایان داد.

دویچه وله آلمان در مطلبی به نتایج این کنفرانس مهم بین‌المللی پرداخته و نوشت: اکنون شکاف‌های عمیق در روابط بین دو سوی آتلانتیک بیش از پیش آشکار شد.

واکنش "مایک پامپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا به سخنرانی افتتاحیه "فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور آلمان در این کنفرانس نشان می‌دهد که اروپا و یا حداقل برلین و حتی بیشتر پاریس بیش از هر زمان دیگری از واشنگتن دور هستند.

در این کنفرانس بین‌المللی هیات بزرگ آمریکایی البته تمام تلاش خود را برای بستن شکاف‌های دو سوی آتلانتیک که در دوران حکومت دونالد ترامپ بسیار عمیق شده بود انجام داد.

آنچه که کنگره آمریکا و دولت درباره آن توافق دارند این است که چین دشمن جدید آن‌ها است.

این طور به نظر می‌رسد که این امیدواری وجود داشته باشد که شاید اروپاییان و آمریکایی‌ها در برابر این تهدید جدید (چین) دوباره به نقاط اشتراک خود بازگردند.

در هر صورت به ندرت گفتگو، سخنرانی و یا گفتاری از طرف آمریکا در مونیخ وجود داشت که در آن به گسترش پروژه اینترنت نسل پنجم و زیر ساخت‌های ارتباطی آن پرداخته نشد. در این سخنان هشدارهای گسترده‌ای درباره مشارکت شرکت چینی هوآووی در این پروژه داده شد. البته با وجود همه تردیدها در این باره این درخواست آمریکا با مخالفت‌های بسیاری مواجه شده است.

دویچه وله در ادامه نوشت: یک چیز مسلم است و آن این است که دیگر بازگشتی به دوران دوستی تنگاتنگ بین دو سوی آتلانتیک وجود نخواهد داشت. اروپاییان حداقل از نظر کلامی از این خواب بیدار شده‌اند. صحبت از قدرت سیاسی راهبردی و مستقل اروپایی زیاد است.

از آلمان بسیار درخواست می‌شود زبان قدرتی که به نظر می‌رسد رئیس جمهور فرانسه به آن مسلط است را یاد بگیرد.

در ادامه این مطلب آمده است: با توجه به مناسبات دو سوی آتلانتیک سه موضع گیری قابل توجه است، یکی چشم انداز فرانسه درباره استقلال اروپا، دیگری موضع غالب به ویژه در اروپای شرقی مبنی بر اینکه باید به صورت تنگاتنگ ارتباطات با واشنگتن وجود داشته باشد و موضع مردد حاکم در آلمان که بین این قطب‌ها سرگردان است. با این حال می‌توان با قطعیت این مسئله را پیش بینی کرد که اگر دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر بار دیگر رئیس جمهور منتحب آمریکا شود موضع فرانسه با استقبال گسترده‌ای حتی از طرف برلین مواجه خواهد شد.

شاید سخنرانی رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس امنیتی مونیخ نقطه اوج این اجلاس بین‌المللی بود. ماکرون پویایی غیرقابل باوری را در بحث‌های اروپایی ایجاد کرد. وی برای استقلال اروپا می‌جنگد. ماکرون خواستار یک سیاست دفاعی و خارجی مشترک است و اگر نتواند در این راستا با همه 27 عضو اتحادیه اروپا هماهنگ شود، علاقمند است تنها با آن‌هایی همراه شود که مانند پاریس به دنبال یک اروپای شایسته عمل هستند.

ماکرون این طور نتیجه گیری می‌کند که تنها جاه طلبی در دنیا کافی نیست و مهارت هم لازم است. البته آلمان واکنش مثبتی به این مواضع فرانسه نشان داده و اینکه آیا این واکنش‌ها به عمل بدل خواهد شد را باید دید.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر