۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
کد خبر: ۵۶۹۸۹
سرانجام هشدارهای شرکت توانیر مبنی بر اینکه کاهش تامین سوخت گاز نیروگاهها موجب کمبود تولید برق و احتمال خاموشی برق خواهد شد به واقعیت تبدیل شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، در سیزدهم بهمن ماه جاری بود که مسئولان توانیر نسبت به احتمال خاموشی برق در کشور هشدار داده و اعلام کردند که به دلیل کاهش تولید برق در نیروگاهها احتمال خاموشی وجود دارد.

شاید این هشدار در آن روزها جدی گرفته نشد اما وقتی امروز برخی از مناطق تهران با خاموشی برق مواجه شدند غلامرضا خوش خلق مدیر عامل برق منطقه ای دلیل این خاموشی را کمبود تحویل سوخت گاز به نیروگاه‌ها و به تبع آن کمبود تولید عنوان کرد.

بنابراین گزارش،  از ابتدای امسال تا اوایل ماه جاری مصرف برق 3 درصد رشد داشت اما در طی یک هفته  به دلیل موج سرما و کاهش دمای هوا، مصرف برق در کنار افزایش مصرف گاز به شکل قابل توجهی رشد داشت و مردم به سمت استفاده از وسایل گرمایشی رفتند.

نکته‌ای که این روزها حائز اهمیت است این است که مسؤولان ارشد توانیر همواره تأکید می‌‌کردند که در روزهای تابستان باید مصرف برق کاهش یابد تا از قطع برق جلوگیری شود، اما امسال برای اولین‌بار در چند روز اخیر شاهد این هستیم که هشدارهایی برای جلوگیری از بروز خاموشی برق داده می‌شود.

* خاموشی در راستای پایدار نگه داشتن شبکه برق بسیار ضروری است

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در گفت و گو با فارس از اعمال خاموشی های اضطراری ناشی از محدودیت سوخت نیروگاه ها در کشور خبرداد و تاکید کرد: این اقدام در جهت پایدار نگه داشتن شبکه برق بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: هم اکنون به دلیل گسترش سرمای هوا در کشور و افزایش مصرف گاز توسط بخش خانگی، اولویت با تامین گاز این بخش است تا مشکلی در گرمایش منازل ایجاد نشود اما به ناچار مجبور به اعمال خاموشی های ناشی از محدودیت سوخت نیروگاه ها در کشور شدیم.

به گفته وی،مردم به طور جدی نسبت به کاهش مصرف خود اقدام کنند تا به زودی خاموشی‌های اعمال شده برطرف شود.

این گزارش می‌افزاید، اگرچه این هشدارها در زمینه بروز خاموشی‌ها در زمستان امسال از کمبود ظرفیت تولید برق ناشی می‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که پیک مصرف برق در حال حاضر به شب منتقل شده و به حدود 38 هزار مگاوات رسیده است و اگر این خاموشی در روز اعمال نمی شد در شب خاموشی ها به صورت ناخواسته می شد و احتمال اینکه شبکه برق همانند دهه 80 که به یکباره کل کشور با خاموشی مواجه شد خاموشی سراسری رخ می داد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر