۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
کد خبر: ۵۶۷۴۱
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: لازمه اخراج آمریکا از منطقه فراهم سازی اقتدار اقتصادی، علمی و فناوری در کنار اقتدار دفاعی و نظامی است؛ زیرا با اخراج آمریکا خلاء خود ساخته‌ای که ایجاد شده، باید پر شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (چهارشنبه) در همایش بین‌المللی «گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن ساز» که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در شرایطی وارد چهل و یکمین سال انقلاب اسلامی می‌شویم که اولین سال گام دوم انقلاب را پشت سر میگذاریم؛ حوادثی که در سال اول گام دوم انقلاب شکل گرفته است نوید پیروزی‌های بزرگی را در آینده می‌دهد.

وی افزود: همانطور که گام اول انقلاب برای بیرون کردن استبداد و نظام شاهنشاهی و استقرار نظام اسلامی آغاز شد، گام دوم انقلاب با شعار اخراج آمریکا از منطقه آغاز شده است و این شعاری بسیار مبارک است؛ چراکه  ایران می‌خواهد در عرصه منطقه و نظام بین الملل نقش آفرینی کند و منشور گام دوم سند این نقش آفرینی در عرصه منطقه و نظام بین الملل است.

** باید وارد یک جهاد بزرگ علمی در منطقه و جهان شویم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه گام دوم می‌خواهد پیام جهانی انقلاب اسلامی را صادر کند، به هفت توصیه رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: اولین توصیه آن از علم و فناوری آغاز می‌شود؛ این موضوع نشان می‌دهد که باید وارد یک تحول و جهاد بزرگ علمی در منطقه و جهان بشویم تا بتوانیم شاهد اخراج آمریکا از منطقه اعم از سربازان، اقتصاد سرمایه داری، فرهنگ و نظام لیبرالی که آمریکا در منطقه با خود آورده باشیم.

رضایی ادامه داد: در بیانیه گام دوم، رهبری در کنار همه پیشرفت‌های انقلاب اسلامی، کاستی‌های موجود در کشور را نادیده نگرفتند؛ ایشان علت این آسیب ها را فقدان مدیران کارآمد، با انگیزه و خردمند، فقدان مدیریت جهادی، بی توجهی به جریان انقلاب جهت گیری های انقلابی و جهادی، ضعف های مدیریتی اقتصادی و وسوسه ی مال، مقام و سیاست و بی توجهی به راه حل های داخلی بیان کرده اند.

** کاستی کلیدی کشور فقدان مدیریت جهادی است

وی تاکید کرد: می‌توان گفت کاستی کلیدی و علت اصلی این آسیب‌ها فقدان مدیریت جهادی در امتداد رهبری جهادی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در حکمرانی کشور باید میان رهبری و مدیریت پیوستگی وجود داشته و این دو نیز باید از یک جنس باشند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که در دهه اول انقلاب مشاهده کردیم این عامل کلیدی در دفاع امنیت و نظام سیاسی موجب شد که بسترهای لازم تحقق یابد و پیشرفتهای بزرگی صورت بگیرد ولی در اقتصاد، فرهنگ و علم چون این اتفاق نیافتاده، شاهد عقب ماندگی‌های هستیم.

محسن رضایی جمهوری اسلامی را یک حمکرانی سالم برشمرد و تصریح کرد: محور این حکمرانی دینی یا نظام ولایت فقیه است که از سه رکن ولی فقیه، رهبری جهادی و مدیریت جهادی برخوردار است؛ این حکمرانی اقتدار درونی در دولت ایجاد می‌کند و در جامعه یک جریان پر قدرت شکل می‌دهد.

** بازخوانی مکتب ولایت فقیه کلید حل مشکلات کشور است

وی ادامه داد: اگر افرادی از جنس قاسم سلیمانی و همت و ده ها فرمانده دیگر در اقتصاد و فرهنگ شکل می‌گرفتند، آیا در این عرصه‌ها همچنان شاهد عقب ماندگی‌هایی در این حوزه‌ها بودیم؟ بازخوانی مکتب مترقی ولایت فقیه که کانون جوشان نظریه انقلاب اسلامی است، در همه ابعاد کلید حل مشکلات کشور است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ولایت فقیه یک سامانه حکمرانی است که از ولی فقیه، رهبری و مدیریت جهادی شکل می‌گیرد؛ فلسفه این کار نیز این است که عالم هستی رها نشده است و این عالم توسط اراده و تدبیر الهی مدیریت می‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: پیوستگی و حکمرانی یکپارچه مشروط بر این است که جنس این پیوستگی عقلانی و دینی و جهادی است و این پیوستگی در تعامل دائم است به گونه ای که مدیران به حال خود رها نمی‌شوند. 

وی با بیان اینکه ارکان این حکمرانی مسأله رهبری، سیاست ها و قانون و مدیریت جهادی است، گفت: سیاست‌های کلانی که در قانون اساسی آمده است سند بالادستی در برنامه‌های دولت است، تبدیل آن به یک سند سیاستی که قانون و برنامه‌های اجرایی از آن بیرون بیاید به اداره کشور یک پیوستگی راهبردی می‌دهد. در حقیقت ریسمان اتصال قانون و برنامه و اجرا توسط سیاست های کلان امکان پذیر است و عروه‌الوثقی انقلاب ما نظام ولایت فقیه است که از طریق سیاست و رهنمود ها تبدیل به قانون می‌شود و این قوانین با مدیریت جهادی اجرایی می‌شود.

** «اقتدار اقتصادی» لازمه اخراج آمریکا از منطقه است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در نخستین سال بیانیه گام دوم انقلاب جبهه‌ای برای اخراج آمریکا شکل گرفته است، اظهار داشت: لازمه اخراج آمریکا از منطقه فراهم سازی اقتدار اقتصادی، علمی و فناوری در کنار اقتدار دفاعی و نظامی است؛ زیرا با اخراج آمریکا خلاء خود ساخته‌ای که ایجاد شده، باید پر شود.

رضایی ادامه داد: آمریکایی‌ها با ورودشان به منطقه ما خلایی خود ساخته را ایجاد کردند؛ آنها اسرائیل را ایجاد کردند تا نا امنی شکل بگیرد و به عنوان امنیت در منطقه ما سلاح خود را بفروشند؛ آنها با حضورشان در منطقه ما جلوی پیشرفت و فرهنگ ما را گرفته اند تا فرهنگ خود را بر ما القا کند.

وی با بیان اینکه باید نگاهی جهادی و انقلابی داشته باشیم، تاکید کرد: توصیه‌های رهبر انقلاب باید در یک زیرساخت جهادی پیاده شود و ما باید برای مبارزه مستمر برای اخراج آمریکا از منطقه، علم و فناوری و اقتصاد را گسترش دهیم. اینکه کشورهای اسلامی بدون ایجاد پول واحد و بازار اسلامی قادر نیستیم خلا خود ساخته آمریکا از طرف کنیم؛ وقتی به علم و فناوری و اقتصاد و سبک زندگی نگاه می‌کنیم، اینها یک زیر ساخت اجتماعی و ذهنی و فلسفی میخواهد که این بستر در کنار این مبارزه جدی به وجود می‌آید.

** گام دوم بدون شکل گیری مدیریت جهادی امکان پذیر نیست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بیانیه گام دوم بدون شکل گیری مدیریت جهادی که در امتداد رهبری و ولی فقیه باشد امکان پذیر نیست، گفت: جوانان کشور باید خود را آماده کنند که در فضایی جهادی و با تلاشی انقلابی خود را بالا بکشند. کسانی که فکر می‌کنند با دادن صرف مسئولیت می‌شود یک انتقال قدرت بین نسلی را به صورت جهادی انجام داد بدانند این یک اقدام آزمایشگاهی و نمایشی است ؛ چراکه جوانان ما اگر در کوران های داغ انقلابی قرار بگیرند و خود را بالا بکشند همانطور قاسم سلیمانی ها و باکری ها این کار را کردند می‌توانند در یک توسعه‌ی رو به رشد بینهایت در انقلاب نقش آفرین باشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: گام دوم انقلاب اسلامی چندین برابر گام قبلی مهم و اساسی است و انشالله ما را به تمدن بزرگ اسلامی در منطقه خواهند رساند، آمریکا از منطقه اخراج و اسرائیل همانطور که رهبری فرمودند نابود خواهد شد و چهره پر فروغ انقلاب اسلامی از منطقه غرب آسیای تمام عالم نورافشانی خواهد کرد.

رضایی در پایان با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن ساز از سوی دانشگاه امام حسین(ع) خاطر نشان کرد: دانشگاه امام حسین (ع) باید دانشگاهی تمدن ساز باشد و باید در این دانشگاه به موضوعاتی از جمله علوم مدیریت جهادی، ثبت تجارب انقلاب و دفاع مقدس و جبهه مقاومت، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تربیت رهبران و مدیران جهادی مورد توجه قرار بگیرد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر