۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
کد خبر: ۵۶۷۴۰
دو نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزارت دفاع این کشور خواستار شفاف‌سازی درباره تلفات حمله موشکی ایران به پایگاه «عین‌الاسد» شدند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، دو قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا با نگارش نامه‌ای خطاب به وزارت دفاع آمریکا خواستار شفاف‌سازی درباره تلفات این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین‌الاسد» عراق شده‌اند. 

«بیل پارسل»، نماینده ایالت نیوجرسی در مجلس نمایندگان آمریکا و «دان بیکن»، نماینده ایالت نبراسکا در همین مجلس این نامه را نوشته‌اند.

پارسل در حساب کاربری‌اش در توئیتر عکسی از این نامه دو صفحه‌ای منتشر کرده و در توضیح نوشته پنتاگون بعد از حمله موشکی ایران در روز ۸ ژانویه «دست‌کم ۵ بار» ارقام مربوط به تلفات نظامیان آمریکا را اصلاح کرده است. 

او نوشته است: «امروز من و دان بیکن، فشارها را ادامه دادیم تا پنتاگون درباره وضعیت نیروهایمان پاسخ داده و شفاف‌سازی کامل کند.»

در جمله آغازین نامه این دو نماینده جمهوری‌خواه به تلاش‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای کوچک‌نمایی تلفات نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران اشاره شده است.

در این بخش آمده است: «بعد از حمله ایران در روز ۸ ژانویه به پایگاه هوایی «عین‌الاسد» رئیس‌جمهور ترامپ سخنانی را برای کوچک نشان دادن میزان جدی بودن آسیب‌های مغزی واردآمده به نیروهای آمریکایی در این حمله مطرح کرد.»

وزارت دفاع آمریکا در آخرین به‌روزرسانی از تلفات عین‌الاسد فعلاً به مبتلا شدن ۶۴ نفر در اثر این حمله به «ضربه مغزی» (TBI) اعتراف کرده است. پنتاگون در چندین مرحله به دچار شدن نظامیان آمریکایی به این نوع آسیب مغزی اعتراف کرد.  

پارسل و بیکن TBI را «بارزترین نماد جنگ‌های افغانستان و عراق» توصیف کرده و با استناد به آمارهای پنتاگون خاطرنشان کرده‌اند بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ نزدیک به ۳۸۳۰۰۰ نفر از آمریکایی‌های گماشته در این دو کشور به این نوع از آسیب مغزی دچار شده‌اند. 

آنها درباره عوارض این ضربه مغزی نوشته‌اند: «TBI می‌تواند هم آثار کوتاه‌مدت و هم آثار بلندمدت به دنبال داشته باشد و عوارض آن مواردی از جمله ضعیف شدن فرایندهای تفکر یا حافظه، ضعف در توانایی‌های حرکتی، بینایی یا شنوایی و تضعیف کارکردهای هیجانی از جمله ایجاد تغییرات در شخصیت یا ابتلا به افسردگی را شامل می‌شوند.»

دو نماینده کنگره آمریکا در بخش دیگری از نامه خود نوشته‌اند: «کنگره و مردم آمریکا باید بدانند آیا وزارت دفاع آمریکا در نحوه گزارش‌دهی خود [در خصوص تلفات عین‌الاسد] به صورت دقیق و کاملاً شفاف عمل کرده است یا خیر.»

آنها در ادامه فرستی از سوالاتی که وزارت دفاع آمریکا باید در خصوص حمله عین‌الاسد پاسخ دهد را در نامه خود درج کرده‌اند. 

در این نامه آمده است: «با توجه به ظاهرات رئیس‌جمهور ترامپ و سخنگوهای پنتاگون ما خواستار جواب به پرسش‌های زیر هستیم: ۱- هنگام وقوع حمله با موشک‌های بالستیک هزاران نظامی در عین‌الاسد حضور داشتند.چند نفر از نظامیان آمریکایی برای تشخیص نشانه‌های ناشی از جراحت‌های مربوط به انفجار یا آسیب ملایم مغزی مورد معاینه قرار گرفته اند؟...۲-  حسب اطلاع شما، آیا تلاشی برای کوچک‌نمایی اطلاعات ارائه‌شده به مردم در خصوص جراحت‌های نظامیان آمریکایی یا تأخیر در ارائه آن اطلاعات صورت گرفته است؟ ۳- تهدید مربوط به سامانه‌های موشکی ایران قبل از آن حمله مشخص بود. وزارت دفاع آمریکا وضعیت محافظتی پناهگاه‌ها در برابر ضربه مغزی در برابر چنین تهدیدهایی را چگونه ارزیابی می‌کند؟ آیا پناهگاه‌ها در عراق از قدرت حفاظتی کافی در برابر برخی تهدیدها برخوردارند؟
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر