۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
کد خبر: ۵۶۵۹۳
شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی نوشت: داعش هم‌چنان در حال دریافت کمک مالی است و می‌تواند خطری برای امنیت خاورمیانه و جهان باشد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی، نسبت به قدرت گرفتن دوباره داعش در خاورمیانه و تلاش برای ترتیب دادن حملاتی در غرب هشدار داد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، این گزارش بر اساس اطلاعات جدیدی است که توسط کشورهای عضو گردآوری شده و قدرت گرفتن حملات داعش در سوریه و عراق، برنامه‌ریزی برای آزاد کردن اسرای داعشی از بازداشتگاه‌ها و استفاده از ضعف نیروهای امنیتی محلی را شرح می‌دهد.

در گزارش سازمان ملل به تأمین مالی داعش اشاره شده و نوشته که این گروه تروریستی علی‌رغم تحمل شکست‌های سنگین کماکان سرسختانه برای ماندن می‌جنگد. 

گفته می‌شود پس از کشته شدن «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش، فردی به نام «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی» جانشین وی شده است که از اعضای کلیدی این گروه تروریستی محسوب می‌شود.

در گزارش سازمان ملل آمده است، بعید است سمت و سوی راهبرد اصلی داعش تغییر کند اما گمان بر این است رهبر جدید این گروه، برای مدت کوتاهی در این سمت انجام وظیفه کند. 

سازمان ملل می‌نویسد، مسئله اعضای خارجی داعش همچنان یکی از نگرانی‌ها است و بین نصف تا دو سوم از ۴۰ هزار جنگجوی خارجی، زنده هستند.

بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که داعش با شورشی خفیف بازخواهد گشت و شکست خود را یک عقب‌نشینی موقتی عنوان خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید داعش علاوه بر سوریه و عراق، در افغانستان نیز از گروه «طالبان» شکست سنگینی خورد و در لیبی تنها چند صد شبه‌نظامی وفادار خود را حفظ کرده است. این گروه برای اعمال تهدید علیه اروپا بسیار ضعیف است و تنها به حمله «تروریست‌های بومی» متکی است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر