۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
کد خبر: ۵۶۵۹۲
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده‌اند که خواستار حمایت از آشوب‌ها در ایران است.
به گزارش پایداری ملی، مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای برای حمایت از آشوب‌ها در ایران به تصویب رسانده است. 

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند «قطعنامه ۷۵۲ مجلس نمایندگان» که در ماه دسامبر در بجبوحه آشوب‌ها در ایران معرفی شد، دو روز پیش به تصویب این مجلس رسید. 

«تئودور داچ»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و «جو ویلسون» که هر دو از افراطی‌ترین نمایندگان ضد ایرانی هستند این قطعنامه را معرفی کرده‌اند. آنها از آشوب‌های آبان‌ماه در ایران به عنوان «تظاهرات‌های قانونی و مسالمت‌آمیز» یاد کرده‌اند. 

در این قطعنامه از سیاست‌های دولت ترامپ علیه ایران و حمایت‌های او از آشوب‌ها در ایران تقدیر به عمل آمده است. 

مقام‌های دولت ترامپ در زمان آشوب‌های آبان‌ماه علاوه بر اعتراف به نقش واشنگتن در به آشوب کشاندن اعتراض‌های مردمی، گفتند که از این حوادث «بسیار خشنود» هستند.

به عنوان مثال، «برایان هوک»،  نماینده دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای روز ۳۰ آبان‌ماه گفت: ««از اعتراض‌هایی که در ایران به وقوع پیوسته‌اند بسیار خشنودیم.»

او در پاسخ به این سوال که دولت آمریکا چطور «در کنار مردم ایران» است گفت: «ما سعی کرده‌ایم از اعتراضات سال‌های گذشته درس بگیریم. در آن زمان، حکومت به مردم اجازه نداد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.»

برایان هوک اضافه کرد: «وقتی من در این سمت قرار گرفتم فناوری‌هایی را در اختیار مردم ایران قرار دادیم تا بتوانند در جریان اعتراضات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ما راه‌های میان‌بر زدن اینترنت را هم به مردم ایران نشان دادیم. حکومت ایران اینترنت را قطع کرد، چون نمی‌خواهد دنیا ببیند مردمش دارند ضدش اعتراض می‌کنند.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ادامه تصریح کرد در جریان ناآرامی‌های اخیر عده‌ای از ابزارهایی که آمریکا فراهم کرده استفاده کرده‌اند. 

او گفت: «این میان‌برهایی که ما در اختیار ایرانی‌ها قرار دادیم به بعضی از ایرانی‌ها امکان داد بتوانند از این ابزار ارتباطی استفاده کنند و دیدیم که ده‌ها هزار ایرانی از این ابزار میان‌بر استفاده کردند: ابزاری که ما در طول یکسال و نیم گذشته کارگزاری کردیم و این اجازه داد که معترضان بتوانند حتی در زمان قطع اینترنت توسط حکومت با هم ارتباط برقرار کنند.»

برایان هوک گفت: «ما بسیار از نحوه ایستادنمان در کنار مردم ایران خرسند هستیم.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چندین بار با «مایک پامپئو» درباره ایران جلسه داشته است. 

هوک در ادامه سخنانش گفت: «ما به کارزار فشار حداکثری خودمان ادامه می‌دهیم. این فشارهای ما است که باعث شده این حکومت با دو سوم کسر بودجه مواجه شود.»

دولت آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام علاوه بر احیای تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرده است. 

برخی مقام‌های دولت آمریکا علناً اعتراف کرده‌اند که هدف این تحریم‌ها ایجاد نارضایتی‌های عمومی و راه‌اندازی آشوب در ایران است. 

دولت آمریکا تا کنون موفقیتی در دستیابی به هدف خود از خروج از برجام به دست نیاورده است. واشنگتن گفته به دنبال ورود به مذاکراتی جدید با ایران است، اما تهران هر گونه مذاکره را به بازگشت به برجام منوط کرده است. 
منبع: فارس
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر