۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
کد خبر: ۵۶۴۸۰
رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: توهین در فضای مجازی با شکایت به مرجع قضایی و در نهایت ارائه به پلیس فتا پیگیری می‌شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا پایتخت در خصوص توهین در فضای سایبری اظهار داشت: هرگونه توهین یا جنبه خصوصی دارد یا جنبه عمومی؛ در هر صورت باید به مرجع قضایی گزارش داده شود و بعد از تائید دستگاه قضایی، پلیس فتا وارد پرونده شده و موارد را رسیدگی می‌کند.

وی گفت: تعدادی از پرونده‌های توهین از طرف شخصی حقیقی که به وی توهین شده با شکایت به مراجع قضایی و در نهایت ارائه به پلیس پیگیری می‌شود؛ اما اگر توهین جنبه عمومی داشته باشد در پی گزارش به مرجع قضایی و تائید دستگاه قضا، پلیس فتا وارد می‌شود.

رئیس پلیس فتا پایتخت درباره آمار جرائم فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: در شبکه اجتماعی مثل تلگرام که فیلتر شده و با استفاده از فیلترشکن و پروکسی قابل بهره‌برداری است شاید تعدادی از کاربران اقدام به اعمال مجرمانه کنند اما باید گفت که با توجه به آنکه تعداد کاربران در چندین شبکه اجتماعی تقریبا یکسان است نوع جرائم نیز به همان نسبت در شبکه‌های مختلف افزایش یافته و نمی‌توان گفت که در کدام شبکه اجتماعی، جرائم بیشتری رخ می‌دهد.

سرهنگ کاظمی ادامه داد: توئیتر نیز در رصد پلیس فتاست اگر موارد مجرمانه‌ای احصاء شود یا به واسطه شکایت شهروندان به ما اعلام شود بعد از اخذ مجوز توسط دستگاه قضایی قابل پیگیری است.

وی در پاسخ به این مطلب که آیا قانون در زمینه رسیدگی به مصادیق مجرمانه در فضای مجازی نقص دارد یا خیر،؛ خاطرنشان کرد: در اجرا نواقصی وجود دارد که کارها به تاخیر می‌افتد ولی اینکه نواقصی قانونی وجود داشته باشد شاید تاکنون مشخص نشده است.

گفتنی است شهروندان با درج موضوعی با عنوان« ضد دین های تلگرام را به کجا معرفی کنیم؟» عنوان کرده‌اند که « برخی اوقات با افرادی روبرو می شویم که در فضای مجازی و خصوصا گروه های تلگرامی به کلیه اعتقادات مذهب و دین ما توهین می کنند و این موضوع را بصورت حرفه ای و نه از روی سهل انگاری و یا جهل انجام می دهند.این پیام های تلگرامی را چگونه می توان به پلیس فتا یا هر مرجع دیگری انتقال داد تا با نهی از منکر این افراد جلوی فضای مسموم فعلی گرفته شود؟» و پیگیری این موارد را خواستار بودند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر