۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
کد خبر: ۵۶۴۶۴
یک رسانه آمریکایی به رفتار تحقیرآمیز مأموران فرودگاه‌های آمریکا با دانشجویان ایرانی اشاره کرده و نوشته است که این افراد با بازجویی‌های سیاسی، نگهداری در سلول‌های سرد و حتی درآوردن کامل لباس از تن برای جستجوی بدنی روبرو شده‌اند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، روز «نیویورک‌تایمز» روز شنبه در گزارشی به بدرفتاری مأموران آمریکایی با دانشجویان ایرانی که با روادید قانونی برای ادامه تحصیلات وارد خاک این کشور شده بودند، اشاره کرده و نوشته است که واشنگتن چندین دانشجوی ایرانی را از ورود به آمریکا منع کرده است. 

به دنبال شدت گرفتن دور تازه تنش‌ها در روابط ایران و آمریکا، دستکم از ماه آگوست (مرداد) به این سو ۱۶ دانشجوی ایرانی از فرودگاه‌های مختلف آمریکا به ایران بازگردانده شدند.

 «رامین» دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در دوره دکترا در دانشگاه «فلوریدا» را داشت، به افسردگی خود پس از ورود به بازداشتگاه‌های آمریکا اشاره کرده است. این دانشجوی ایرانی با اشاره به سئوال‌های بی‌مورد  مأموران فرودگاه و دستور به بازگشت وی به تهران گفت به دلیل نبودن پرواز بازگشت مجبور به اقامت ۶ ساعته در سلول سردی شده و سپس با دستبند و زنجیر به اداره مهاجرت آمریکا در «جورجیا» انتقال داده می‌شود و افسران این مکان به او دستور می‌دهند به صورت عریان مقابل آن‌ها بایستد.

این دانشجوی ایرانی به تألمات روحی ناشی از اقدامات افسران آمریکایی و ضرر و زیان مادی ۶ هزار دلاری بابت تامین هزینه سفر به آمریکا اشاره کرد.

«حمید» دیگر دانشجوی ایرانی که در  ۱۱ ژانویه (شنبه ۲۱ دی) از فرودگاه بین‌المللی شیکاگو به ایران باز گردانده می‌شود، گفت که پس از ورود به فرودگاه شیکاگو در بدو امر ۱۹ ساعت در یک سلول نگهداری می‌شود. مأموران سپس از عقاید او در باره تحولات سیاسی ایران سئوال کرده و سپس سئوال‌هایی درباره هواپیمای حادثه‌دیده اوکراینی پرسیده می‌شود. حمید در ادامه به رفتار ناپسند ماموران آمریکایی و رفتار تحقیرآمیز آن‌ها با خود اشاره کرد.

«ریحانه» دختر ۳۵ ساله ایرانی که قصد حضور در دانشکده «هاروارد» را داشت، ۱۸ سپتامبر (۱۸ شهریور) به فرودگاه لوگان انتقال داده شد. وی به سئوالات ماموران فرودگاه درباره انفجار در عربستان پاسخ داده است. ریحانه به بازجویی ۹ ساعته از خود اشاره کرد.

«پگاه»، ۲۸ ساله که قصد داشت در دانشگاه «نیوهمپشایر» به تحصیلات خود ادامه دهد نیز در یکم آگوست (شنبه ۱۱ مرداد) به ایران بازگردانده شد. وی که از شیراز عازم بوستون شده بود، می‌گوید در بدو ورود با وی بدر رفتاری شد و مأموران حین انگشت‌نگاری بر سر او فریاد کشیده و تلفن و لپ تاپ او را نیز مصادره کردند. وی اشاره کرد که هنگام درخواست خوراکی مختصر، یک مأمور آبنباتی را به سوی وی با حالتی ناپسند پرتاب کرد.

«آرش» و «صبا» زوج ایرانی نیز در ۱۳ ژانویه (دوشنبه ۲۳ دی) از فرودگاه لوگان به ایران فرستاده شدند. آرش به دلیل کار کردن در ایران و در شرکتی که نامش شباهت با یک شرکت دیگر تحت تحریم‌ها داشت متهم به دروغگویی شده و به اجبار خاک آمریکا را ترک می‌کند.

«بهزاد» ۳۲ ساله که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه «ماساچوست» را داشت نیز در ۱۹ آگوست (چهارشنبه ۲۹ مرداد) بعد از ورد به خاک آمریکا به فرودگاه لوگان بازگردانده شد. وی نیز به بازجویی شدید و ۸ ساعته ماموران اشاره کرده و گفت پس از این که مأموران متوجه فعالیت او در یک شرکت مرتبط با امور نفتی در ایران شدند، ادعا کردند که قانون تحریم‌ها علیه ایران نقض شده است. 
ماموران آمریکایی بدون توجه به توضیحات او دستور بازگشت بهزاد به ایران را صادر کردند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر