۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
کد خبر: ۵۶۳۶۸
مجلس سنای آمریکا در ادامه فرآیند مربوط به استیضاح رئیس جمهور این کشور قطعنامه‌ای را با مفاد قوانین اساسی مربوط به محاکمه برای این استیضاح تصویب کرد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، سناتورهای آمریکایی با ۵۳ رای موافق به ۴۷ رای مخالف، امروز (چهارشنبه) قطعنامه مربوط به تعیین قوانین اساسی محاکمه برای استیضاح ترامپ را تصویب کردند. این قطعنامه از سوی میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا و بعد از آن مطرح شد که جمهوریخواهان این مجلس چندین طرح دموکراتها به هدف کشاندن شاهدان بیشتر و طرح اسناد و مدارک بیشتر در فرآیند محاکمه را رد کردند.

جمهوریخواهان سنا با رای دادن به تصویب این قطعنامه به نوعی جلوی تلاش دموکراتها با هدف احضار شاهدان بیشتر به فرآیند محاکمه برای استیضاح دونالد ترامپ و همچنین مطرح کردن اسناد و مدارک بیشتر در این فرآیند را گرفتند.

این رای‌گیری به نخستین روز از روند جلسات استماع در مجلس سنای آمریکا به هدف پیشبرد فرآیند استیضاح رئیس جمهور این کشور پایان داد. روز اول این فرآیند که ماراتونی ۱۳ ساعته بود مربوط به تعیین قوانین حاکم بر محاکمه برای استیضاح ترامپ بود. سنای آمریکا بعد از تصویب مقررات جدید استیضاح، ادامه جلسه خود را به ساعت ۱۳ به وقت محلی موکول کرد.

قعطنامه مذکور اجازه می‌دهد به اصطلاح "مدیران" مجلس نمایندگان آمریکا برای فرآیند محاکمه برای استیضاح ترامپ که در واقع در نقش دادستان را در این فرآیند دارند اواخر امروز (چهارشنبه) استدلالهای اولیه خود را مطرح کرده و در عین حال بحث درباره فراخواندن شاهدان را تا اواسط محاکمه به تاخیر می‌اندازد. برخی سناتورهای جمهوریخواه گفته‌اند که ممکن است در آن زمان نظرشان در قبال مخالفت با احضار شاهدان بیشتر تغییر یابد.

جمهوری‌خواهان سنا با عقب‌نشینی از موضع خود برای جمع کردن جلسه ۲۴ ساعته مباحثه در فقط دو روز، آن را در ۷۲ ساعت پخش کردند اما این مصوبه بدان معناست که دادرسی استیضاح ترامپ بیشتر طبق شرایط آنها پیش خواهد رفت نه دموکرات‌ها.

قوانین پیشنهادی برای استیضاح ترامپ بسیار به قوانین مورد استفاده در محاکمه بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا شباهت دارد. اگرچه تفاوت‌های جزیی در آنها دیده می شود اما ساختار اصلی این مقرات بسیار شبیه مقررات 1999 است که برای کلینتون تدارک دیده شد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر