۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
کد خبر: ۵۶۱۳۴
مقامات افغانستان از کشته شدن دست‌کم ۱۷ نفر در پی موج سرمای شدیدی که طی چند روز اخیر سراسر این کشور را فرار گرفته و تداوم بارش باران و برف در برخی از مناطق خبر دادند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، آب و هوای نامساعد و سخت زمستانی در افغانستان متداول است، به طوری که در طول تاریخ بسیاری از گروه‌های جنگی در فصل زمستان مجبور به آتش‌بس شده‌اند اما به گفته اداره هواشناسی این کشور، شرایط هوایی زمستان امسال در افغانستان بسیار وخیم و کم‌سابقه بوده است.

در حالی که اداره مدیریت حوادث طبیعی افغانستان هم‌چنان در تلاش برای به دست آوردن آمار نهایی قربانیان موج سرمای اخیر در این کشور است، مقامات اعلام کرده‌اند که ممکن است شمار قربانیان افزایش یابد.

کشته شدن ۱۷ نفر در روز شنبه تلفات ناشی از سرمازدگیِ زمستان سال جاری را در افغانستان دست‌کم به ۲۴ نفر رساند. آمارها حاکی از آن است که دما در مناطقی از کشور به منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد کاهش یافته است.

بارش برف شدید از آغاز سال جدید میلادی (۲۰۲۰) بسیاری از جاده‌های کلیدی را در افغانستان بسته است، از جمله بزرگراه کابل - قندهار و تونل سالنگ که مرکز افغانستان را به شمال کشور وصل می‌کند.

استان غربی هرات افغانستان نیز به شدت از بارندگی‌های اخیر آسیب دیده است، به طوری که بارش برف شدید باعث سقوط سقف‌ دو خانه و کشته شدن دست‌کم هشت نفر از جمله تعدادی زن و کودک شد.

اداره هواشناسی افغانستان موج بیشتری از بارندگی‌ها را برای هفته‌های آینده پیش‌بینی کرده است.

بنا بر گزارش پایداری ملی، سازمان ملل متحد پیش از این تخمین زده بود که حداقل ۹ میلیون افغان به دلیل جنگی که در سال‌های اخیر صدها هزار نفر را آواره کرده به کمک‌های بشردوستانه از جمله مواد غذایی و مسکن نیاز دارند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر