۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
کد خبر: ۵۴۵۷۴
استاندار گیلان از اتمام طرح جامع پدافند غیرعامل گیلان حداکثر تا سه ماه آینده خبر داد و گفت: ۳۱۱ برنامه شامل رزمایش، نمایشگاه، مانور و بازدید در استان گیلان پیرامون موضوع پدافند غیرعامل برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ جلسه شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با حضور سردار مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور در سالن اجتماعات استانداری و به صورت ویدئو کنفرانس با حضور سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار و آخرین وضعیت‌های پدافندی در پنج بخش شامل اقدامات انجام شده و آسیب شناسی‌های زیرساختی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر زارع در این جلسه اظهار داشت: گیلان، استانی با فرصت‌ها و قابلیت‌هایی بسیار در حوزه های مختلف است و بر این اساس امکان مواجهه با تهدیدات بیشتری وجود دارد که اهمیت توجه به پدافند غیرعامل را دوچندان می‌کند.

وی مصون سازی و کاهش آسیب پذیری زیر ساخت های اصلی کشور در راستای افزایش امنیت و حفاظت از مردم در برابر انواع تهدیدات را از مهمترین رویکردهای پدافند غیر عامل برشمرد و گفت: این راهبرد؛ انواع تهدیدات در حوزه های زیستی، سایبری و فرهنگی و پایش و تشخیص آنها قبل از وقوع را شامل می‌شود که باید بیش از پیش جدی گرفت.

استاندار گیلان با بیان اینکه تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل گیلان توسط شرکت مهندسین مشاور در حال انجام است، گفت: این طرح از نیمه دوم سال گذشته تاکنون 57 درصد پیشرفت داشته و باید حداکثر تا سه ماه دیگر به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۳۱۱ برنامه شامل رزمایش، نمایشگاه، مانور و بازدید در استان پیرامون موضوع پدافند غیرعامل برگزار شد، افزود: در هفته پدافند غیرعامل سال جاری 10 پروژه با هزینه ای بالغ بر پنج میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حفاظت از زیرساخت ها همواره مورد تأکید است، گفت: برگزاری رزمایش قطع و وصل برق و مولدهای اضطرارای در فرودگاه رشت، ساختمان چند فرمانداری، صدا و سیما و تصفیه آب و فاضلاب در این راستا است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مولفه های قابل توجه در بخش پدافند غیرعامل، مقوله پایداری انرژی است؛ چراکه این امر ارتباطی مستقیمی با تمامی شهروندان دارد.

دکتر زارع  پدافند نوین و یا تهدیدات شیمیایی و میکروبی را یکی از تهدیدات پدافندی برشمرد که نه تنها گیلان بلکه دنیا را با تهدید روبرو کرده است، اظهار داشت: به دلیل وجود چندین کارخانه، شرکت شیمیایی و داروسازی، جایگاه سی ان جی و سوخت در گیلان می بایست توجه و نظارت دقیقی به پدافند نوین شیمیایی و تروریستی در گیلان شود و در این راستا از ظرفیت همه شهرداری و دهیاری ها باید استفاده کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: اداره کل پدافند غیرعامل استانداری در تعامل نزدیک با سایر دستگاه های متولی، باید نسبت به شناسایی تهدیداتی که در بخش های مختلف متوجه استان است از جمله تهدیدات طبیعی و تهدیدات زیستی برنامه ریزی عملیاتی داشته باشد و در راستای آموزش و آگاهی بخشی در بخش پدافند غیرعامل گام‌های موثرتری بردارد.

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این نشست با اشاره به مزیت نسبی تولید برق در استان گیلان اظهار داشت: باید از وضعیت هزاران مگاوات برقی که در این استان تولید می شود ارزیابی صورت گیرد و راهبردهای شرایط حساس آن را مد نظر قرار داد.

سردار محمدعلی مطیعی گفت: فعالیت هایی که در حوزه آب و انرژی در گیلان انجام شده بسیار خوب است و مدیریت صحیحی از توجه به شرایط بحرانی در استان را ارائه می دهد.

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور وابستگی گیلان به انرژی هایی در بخش برق و گاز را یکی از تهدیدات برشمرد و تاکید کرد:  دستگاه‌های عضو شورای پدافند باید پایداری خود را در این زمینه بسنجند چون ما اکنون در تولید و توزیع برق شرکت های خصوصی دچار مشکل هستیم.

مطیعی اقدامات غیر نظامی در افزایش پایداری پدافندی را نیز حائز اهمیت برشمرد و افزود: دولت در این تهدیدات باید مقاوم باشد و پایداری خود را در بخش گاز، سوخت، برق و سایر انرژی ها بسنجد.

هفته بزرگداشت پدافند غیرعامل از هشتم آبان ماه آغاز و تا چهاردهم آبان ادامه دارد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر