۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
کد خبر: ۵۳۸۸۴
رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه اسامی نامزدهای تصدی سمت مشاور امنیت ملی این کشور را اعلام کرد.
به گزارش پایداری ملی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا یک هفته پس از مجبور کردن «جان بولتون» به استعفا از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، پنج نفر را به عنوان گزینه‌های جانشینی وی معرفی کرد.

دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگارانی که وی را در هواپیمای اختصاصی رئیس‌جمهور آمریکا همراهی می‌کردند، از «فرد فلیتز» رئیس سابق ستاد کارکنان تحت امر جان بولتون و از تحلیلگران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، «ریک وادل» معاون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، «لیزا گوردون هگرتی» معاون امنیت هسته‌ای وزرات انرژی آمریکا، ژنرال «کیث کلاگ» مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهور آمریکا و «رابرت اوبراین» نماینده ویژه وزرات امور خارجه آمریکا در امور گروگانگیری به‌عنوان نامزدهای نهایی برای تصدی سمت مشاور امنیت ملی آمریکا نام برد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته با انتشار پیامی کوتاه در توئیتر اعلام کرد که از «جان بولتون» مشاور امنیت ملی این کشور خواسته است که کاخ سفید را ترک کند.
اما جان بولتون دقایقی بعد از انتشار خبر کنار گذاشته شدنش از دولت آمریکا، طی پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که ابتدا خودش از استعفا سخن گفته و ترامپ گفتگو در این مورد را به روز بعد (سه‌شنبه) موکول کرده است.

ترامپ در مورد دلایل برکناری نیز بولتون گفت: «او با افراد مهم دولت کنار نمی‌آمد. او اشتباهات خیلی بزرگی داشت، از جمله اینکه به استفاده از مدل لیبی [برای خلع سلاح کره شمالی] معتقد بود. در قضیه بحران ونزوئلا کاملاً خارج از مسیر درست حرکت می‌کرد.»

وی همچنین از «حمله به عراق» نیز به عنوان یکی از اشتباهات بزرگ جان بولتون نام برد. این در حالی است که جان بولتون در سال 2018 یعنی 15 سال پس از جنگ عراق به کابینه ترامپ اضافه شد و رئیس‌جمهور آمریکا پیش از منصوب کردن وی به سمت حساسی مانند مشاور امنیت ملی، به‌خوبی از نقش وی در جنگ عراق آگاه بود.

انتهای پیام/


منبع: تسنیم
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر