کد خبر: ۵۳۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یورونیوز گفت تهران می‌خواهد با همه تعامل کند اما فقط به مردم خودش اعتماد می‌کند.

به گزارش پایداری ملی، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران بعد از دیدار با «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه با یورونیوز مصاحبه کرد. 

او درباره دیدارش با ماکرون گفت: «با ماکرون درباره اینکه آمریکا چطور می‌تواند [به برجام] برگردد و اینکه اروپا و جامعه بین‌الملل چطور می‌توانند به تعهدات خودشان پایبند بمانند صحبت کردیم.»

ظریف درباره روابط بین‌المللی گفت: «می‌خواهیم با همه تعامل کنیم، اما فقط به مردم خودمان اعتماد می‌کنیم. ما اینطور توانسته‌ایم ۴۰ سال تحت فشارهای خارجی دوام بیاوریم. در پایان متوجه شده‌ایم که باید فقط به مردم و توانایی‌های خودمان اعتماد کنیم.»

وی در این مصاحبه درباره توافق هسته‌ای برجام گفت: «می‌دانم که برجام بهترین توافق نبود. [این توافق] نه آن چیزی بود که من می‌خواستم، نه آنچه آمریکا یا فرانسه می‌خواستند. همه ما اعتراض‌هایی داشتیم.»

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ماکرون برای او خبر خوشی داشت گفت: «گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم. رئیس‌جمهور ماکرون به گفت‌وگو با شریکانش ادامه می‌دهد تا ببینیم کار به کجا می‌رسد.»

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه همچنین تأکید کرد که برخی از کشورهای غربی به داعش و جبهه النصره کمک می‌کنند و حتی برخی از آنها کماکان به کمک‌های مالی به جبهه‌النصره ادامه می‌دهند.

ظریف در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه ایران توازن جنگ سوریه را به نفع بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به هم زده گفت: «ما توازن جنگ را علیه تروریسم بر هم زدیم نه به نفع فرد خاصی. امیدواریم که این کار را به نفع مردم سوریه انجام داده‌ایم.»

وزیر خارجه ایران در پاسخ به اینکه آیا فکر می‌کند دونالد ترامپ متن توافق برجام را خوانده است یا خیر گفت: «فکر نمی‌کنم خیلی‌ها متن این توافق را خوانده باشند، به خاطر همین، اگر رئیس‌جمهور ترامپ هم متن آن را نخوانده باشد او را سرزنش نمی‌کنم ولی فکر می‌کنم باید آن را بخواند.»

محمدجواد ظریف امروز جمعه بعد از پایان سفر به چهار کشور اروپایی پاریس را به مقصد تهران ترک کرد. ظریف که عصر یکشنبه ۲۷ مرداد ماه به منظور انجام سفر به چند کشور اروپایی راهی فنلاند شد پس از یک روز حضور در این کشور و دیدار با مقامات آن به سوئد رفت و ضمن رایزنیهای دو روزه در استکهلم با مقامات این کشور در ادامه این سفر راهی نروژ شد.

وی در جمع ایرانیان مقیم در سوئد از سفرش در روز جمعه به فرانسه خبر داد و در پایان رایزنیهایش در اسلو به پاریس سفر کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی در مدت حضورش در پاریس با امانوئل ماکرون رئیس جمهور و لودریان وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد. 

  ظریف پس از دیدار با ماکرون در جمع خبرنگاران گفتگوهایش با ماکرون را سازنده خواند و گفت بحثی که با ماکرون داشتیم در ادامه تماس های تلفنی روسای جمهور دو کشور در چند هفته گذشته است. فرانسه پیشنهادهایی را ارائه کرده بود و پیشنهادهایی را ما ارائه کردیم درباره نحوه اجرای برجام و گامهایی که نیاز است طرفین بردارند.

ظریف در سفر به پاریس امروز جمعه با یورونیوز، خبرگزاری فرانسه و فرانس ۲۴ گفتگو کرد و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: