کد خبر: ۴۹۱۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
سردار جلالی در نشست شورای پدافند غیرعامل استان تهران هشدار داد
رئیس پدافند غیرعامل کشور: وابستگی متقابل ۸ زیر ساخت اساسی شهر تهران باید کشف و با بررسی تدابیر ویژه نقطه اتصال این زیر ساخت ها در شهر تهران بایستی موازی سازی شود، همچنین در شرایط بحران شهر تهران بایستی ۳ تا ۵ میلیون نفر را تخلیه اضطراری کند.
به گزارش پایداری ملی، سردار دکتر غلامرضا جلالی امروز در نشست شورای پدافند غیرعامل استان تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری به ضرورت توجه به پدافند غیرعامل اظهار داشت: طبق بیانات مقام معظم رهبری مستحکم‌سازی و غیرقابل نفوذ کردن کشور از سوی دشمن وظیفه همه دستگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه طبق منویات مقام معظم رهبری مباحث حوزه پدافند غیرعامل جاری و مستمر است بیان کرد: آمریکا از برجام خارج شده تا تحریم‌ها را توسعه دهد چرا که از نظر آن‌ها فشار اقتصادی و فضای مجازی مادون جنگ است؛ آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که در حوزه تداوم فشارهای اقتصادی و همچنین تأثیرگذاری در فضای سایبری می‌توانند طرح‌ریزی کنند و از ترس ناشی از جنگ جهت مقابله مردم با دولت استفاده کنند.

شبکه‌های مجازی فرصت دشمن برای تحریک مردم علیه حکومت است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور سپس به ضرورت تسلط بر شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری اشاره کرد و افزود: در مورد شبکه‌های اجتماعی به دلیل بی‌برنامگی‌ها، بی‌نظمی‌ها و وادادگی‌ها شرایطی فراهم شده که فضای مجازی در اختیار دشمن قرار گیرد و آن‌ها هر اقدامی برای مخالفت با برنامه‌های حکومت را دنبال کنند.

جلالی همچنین عنوان کرد: تهدیدها به صورت ترکیبی سایبری- سایبری و تهدید سایبری- فیزیکی وجود دارد که دشمن با استفاده از شبکه‌های مجازی به دنبال تحریک مردم است که باید ساماندهی این فضا در دستور کار جدی قرار گیرد.

تخلیه اضطراری ۳ تا ۵ میلیون نفر از شهر تهران در شرایط بحران

رها کردن بازار سبب نفوذ دشمن در قالب شبکه‌های اجتماعی می‌شود

وی ادامه دارد: طبق گفته رئیس‌جمهور بازار ما رها است که رها کردن بازار سبب می‌شود دشمن در قالب شبکه‌های اجتماعی به دنبال تلاطم عمومی باشد که باید آمادگی خود را نشان داده و به مقابله همه‌جانبه با دشمن بپردازیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به محورهای اساسی در پدافند غیرعامل تصریح کرد: حفاظت از زیرساخت‌ها و تضمین تداوم کارکردها از اصول مهّم پدافند غیرعامل است که در زیرساخت‌ها 5 طرح پایه وجود دارد که شامل پاسخ اضطراری، مصون‌سازی، کاهش دائمی آسیب‌پذیری‌ها، طرح تداوم کارکردها و آمادگی برای رزمایش است.

سردار جلالی هشدار داد: وابستگی متقابل ۸ زیر ساخت اساسی شهر تهران باید کشف و با بررسی تدابیر ویژه نقطه اتصال این زیر ساخت ها در شهر تهران بایستی موازی سازی شود، همچنین در شرایط بحران شهر تهران  بایستی ۳ تا ۵ میلیون نفر را تخلیه اضطراری کند.

شناسایی 60  نقطه تخلیه جمعیت در استان تهران

دکتر جلالی در ادامه به برگزاری 60  مانور سایبری در استان تهران با اولویت مراکز پرخطر اشاره کرد و گفت: حفاظت و صیانت از مردم دارای اهمیت بسیار است که باید طرح حفاظت از جمعیت و همچنین زیرساخت‌ها را برآورد کنیم، همچنین طرح تخلیه تقریباً در همه دنیا اجرا می‌شود که اگر خطری وجود داد مردم مناطق پرخطر تخلیه و سپس بازگردانده شود که در این راستا در تهران بیش از 50  تا 60  نقطه تخلیه جمعیت وجود دارد.

تخلیه اضطراری ۳ تا ۵ میلیون نفر از شهر تهران در شرایط بحران

پیگیری ساماندهی طرح‌های هادی روستایی در 60کیلومتری شهر تهران

وی تأکید کرد: ساماندهی طرح‌های هادی روستایی در 60 کیلومتری شهر تهران با هدف ساماندهی سرریز جمعیت دنبال می‌شود چرا که حدود 3 تا 4 میلیون نفر جمعیت تهران در شرایط اضطرار باید از شهر خارج شوند که این امر باید در دستور کار قرار گیرد و تعیین تکلیف شود که می‌توان در قالب طرح‌های چندمنظوره در اطراف شهرها این نقاط را لحاظ کرد.

حریم خطر استقرار صنایع پرخطر باید شناسایی شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه شناسایی مراکز پرخطر در بافت شهری ضرورت دارد افزود: مراکز شیمیایی، نظامی و پرخطری وجود دارد که برای استقرار صنایع پرخطر باید مطالعاتی صورت گیرد که در صورت استقرار در شهر حتماً حریم خطر مشخص شود و طرح‌های آموزشی آن‌ها انجام شوند، همچنان که در کنار دانشگاه امام حسین(ع) مرکز گاز کلر وجود دارد که باید آموزش‌های لازم در مورد آن داده شود.

تخلیه اضطراری ۳ تا ۵ میلیون نفر از شهر تهران در شرایط بحران

8مرکز درمانی تهران از مواد هسته‌ای استفاده می‌کنند

سردار جلالی با اشاره به برگزاری مانور هسته‌ای در بوشهر اظهار داشت: 8 مرکز درمانی تهران از مواد هسته‌ای استفاده می‌کنند از این‌رو باید چنین مانورهایی در تهران برگزار شود، همچنین ضرورت دیگر پدافند غیرعامل طرح‌های پاسخ یعنی پاسخ به حوادث از نوع پدافند غیرعامل است.

وی با اشاره به برنامه‌های اختصاصی برای استان‌ها و شهرهای بالای 25 هزار نفر افزود: طرح جامع پدافند غیرعامل استانی در تمام استان‌ها انجام شده و تنها تهران باقی مانده است که 50 درصد اعتبارات آن را نیز اختصاص می‌دهیم تا تمام آسیب‌ها و تهدیدات در 5 سال آینده مشخص شود.

دکتر جلالی در پایان خاطرنشان کرد: در مورد طرح جامع پدافند غیرعامل شهری با شهرداری تهران جلسه داشتیم تا با اعمال این طرح با تغییر مسئولیت‌ها، برنامه‌ها ثابت بماند ضمن اینکه باید وابستگی متقابل زیرساختی اساسی در همه شهرها به ویژه شهر تهران موازی شود چنانچه اگر آب وابسته به برق است باید برق موازی و ژنراتور نیز وجود داشته باشد تا اگر آب قطع شد برق فعال باشد و در عین حال ژنراتورهای برق جایگزینی وجود داشته باشد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: