کد خبر: ۲۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۵
فرهنگ توصیفی دفاع غیر عامل
فرهنگ توصیفی دفاع غیر عامل
نویسنده:
دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی،دکتر امیر محمودزاده
انتشارات: 
علم آفرین
شناسنامه کتاب: 
مؤلفان:دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی،دکتر امیر محمودزاده ویرایش :سیده زینب نظام الدین ناشر:انتشارات علم آفرین نوبت چاپ:اول1391 شمارگان:1000 قیمت:17000تومان

مقدمه
بنام خداوند درهم کوبنده ستمگران

انقلاب شکوهمند سال 57 ، انقلابی علیه نظام وابسته ستمشاهی وباهدف استقلال کشور از نظام سلطه بین المللی بوده است و به دلیل ماهیت اسلام نابش از ابتدا مورد آماج تهدیدات مستقیم و غیرمستقیم دشمنان استکباری قرارگرفته ، تحمیل جنگ 8ساله و همه جانبه بر علیه ارکان نظام نوپای جمهوری اسلامی و دفاع حماسی ملت ، مصداق بارز آن میباشد.
با توجه به استمرار تهدیدات دشمنان ، ضرورت داشت که برنامه های پدافند غیرعامل پس از دفاع مقدس استمرار و تکامل می یافت.لکن پس از اتمام جنگ ، آهنگ سازندگی و توسعه سیاسی ، سبب افول آن گردید و توسعه کشور غالباً در تضاد با سیاست های دفاع غیرعامل صورت پذیرفت، تا اینکه در مهرماه سال 1382 با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی (روحی فداه) دفاع غیرعامل مجدداً احیاء وسازمان متولی آن شکل گرفت. به نحوی که امروزه درکشور عزیزمان، دفاع غیرعامل جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است و میرود تا به سان شعله ای تمام شئون طرح ها و برنامه های کلان کشور را در بر گیرد. با توجه به نوپا بودن این مقوله و دامنه گسترده موضوعات دفاع غیرعامل در اغلب رشته های تخصصی  و کمبود شدید منابع ، نیاز مدیران و کارشناسان مرتبط با دفاع غیرعامل ، به یک کتاب مرجع و دردسترس را بیش از پیش نمایان ساخته است.
لذا این جانب ، طی مدت بیش از یک سال به جمع آوری کلمات واصطلاحات مربوط به این حوزه و مرتبط با آن پرداخته ام و با وجود خلاء منابع ، سعی و کوشش گردید سودمندترین و تازه ترین اطلاعات مورد نیاز را در این مجموعه ارائه نمایم. یقیناً این کتاب به عنوان نخستین فرهنگ جامع دفاع غیرعامل به دور از نقص و اشکال نبوده و از همه اساتید و سروران گرامی تقاضا دارم چنانچه به نواقص و اشکالاتی برخورد نمودید به این جانب منعکس فرمائید.
دلگرمی و ادامه به کار این مجموعه را مدیون دوستان گرامی ام میباشم که با رهنمودها و راهنمایی های خود ، این جانب را یاری نمودند. و بدینوسیله از زحمات ایشان و دیگر همکاران تشکر و قدردانی مینمایم.
در این فرهنگ نامه ،سه دسته مطالب زیر ارائه شده است:
1- کلیه عناوین و موضوعاتی که در خصوص دفاع (پدافند) غیرعامل موجود میباشد.
2- عناوین و موضوعاتی که در حوزۀ مسائل نظامی و تهدیدات و جنگ و دفاع بوده و اطلاعات پایه و مدخل شناخت به مسائل دفاع غیرعامل میباشد.
3- عناوین و موضوعات فنی و مهندسی و تخصصی و امثالهم که دفاع غیرعامل  میبایستی در آن اثرگذار بوده ،مانند آمایش طرح های کالبدی ،مباحث شهر وشهرسازی ،
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: