کد خبر: ۶۷۹۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ایران گفت: چنانچه اقتصاد مقاومتی و محور اصلی آن یعنی پدافند اقتصادی در ریل اصلی خود قرار بگیرد و به سمت افزایش تاب‌آوری جامعه در حوزه اقتصاد حرکت کند، کشور با امنیت غذایی و تولید محصولات استراتژیک در برابر تکانه‌های اقتصادی دشمنان مقاوم خواهد شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از نشریه عماد، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده دوره نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شاهین‌شهر، میمه و برخوار در استان اصفهان  است. 

وی در گفت و گویی با این نشریه عماد به تبیین الگوهای اقتصاد مقاومتی و پدافند اقتصادی پرداخته است که در ادامه می‌خوانید؛

وی در ابتدا با اشاره به همراستا بودنِ مفاهیم پدافند اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گفت: معنای واقعی پدافند اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است که 8 سال پیش مقام معظم رهبری سیاست‌های آن را تبیین کرده‌اند. اما متأسفانه دولت یازدهم و دوازدهم برای عملیاتی کردن این سیاست‌ها تلاش زیادی نکردند و امید داریم با توجه به وزرای انقلابی در دولت سیزدهم، اقتصاد مقاومتی و محور اصلی آن یعنی پدافند اقتصادی در ریل اصلی خود قرار بگیرد و به سمت افزایش تاب‌آوری جامعه در حوزه اقتصاد حرکت کند تا کشور با امنیت غذایی و تولید محصولات استراتژیک در برابر تکانه‌های اقتصادی دشمنان مقاوم شود.

وی در ادامه افزود: در حوزه اقتصاد مقاومتی از جانب مردم مشکلی نداشتیم چون در طول این سال‌ها با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها، تاب‌آوری داشتند اما از ناحیه مدیران برنامه‌ریز کشور دچار مشکل بوده و هستیم و لازم است که با روی کار آمدن دولت سیزدهم شاهد رفع این نقیصه باشیم. 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: یکی از این سهل‌انگاری‌ها در حوزه مدیریت منابع آبی و کشاورزی است. سیاست‌های کلان مشخص شده در حوزه کشاورزی باید سالانه اجرا شود نه اینکه یکسال عملیاتی شده و سال بعد به فراموشی سپرده شود. برحسب آمار مشخص است که کشور ما چه میزان گندم، برنج یا انواع میوه‌ها را نیاز دارد پس باید به همان میزان مصرف کشور تولید شود و مازاد آن با حمایت دولت در مسیر صادرات به کشورهای همسایه قرار گیرد اگر هم بنا بر پیش‌بینی‌های موجود، منابع آبی کشورمان در آن سال محدود است فقط درحد نیاز، محصولات کشاورزی را تولید کنیم.

حاجی دلیگانی در ادامه گفت: به همان میزان که اقتصاد کشور مقاومتی شده است، در برابر تحریم و فشارهای اقتصادی دشمنان هم تاب‌آوری داشتیم از طرفی هرچقدر در اجرا و تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سهل انگاری کردیم؛ کشور دچار گرانی، تلاطم و اثرات سوء ناشی از تحریم شده است. مبادلات خارجی و تحریم هم در اقتصاد کشورمان تأثیر جزئی دارد اما در بسیاری از سال‌هایی که کشور دچار شوک اقتصادی شد؛ اگر به تولید و خوداتکایی جامعه توجه می‌کردیم، تحریم بی‌اثر یا کم‌اثر می‌شد. وقتی دشمن ببیند ما به تولید کالاهای اساسی و معیشت مردم، توجه داریم و هوشمندانه عمل می‌کنیم قطعا از مواضع و فشارهای خود عقب‌نشینی می‌کند.

او با گلایه از مسئولان دولت گذشته که نسبت به تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سهل‌انگاری کردند، افزود: برخلاف مردم که به‌طور خودجوش به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل کرده‌اند، توجه به مفاهیم اقتصاد مقاومتی در سازمان‌ها و ادارات دولتی بسیار کمرنگ است. متأسفانه در سال‌های اخیر مدیران معتقد و عامل به اقتصاد مقاومتی کم داشتیم و توجه به این سیاست‌ها در سطح ادارات و سازمان‌ها ناچیز بوده است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت‌های داخلی باید برای فرآوری تولید در سطح کشور اختصاص یابد و در مواردی که مازاد است و به هر دلیلی ظرفیت فرآوری را در سطح کشور نداریم باید به صادرات فکر کنیم. به دلیل سوءمدیریت در حوزه کشاورزی هر ساله شاهد هستیم که قیمت یک محصول سرسام‌آور بالا می‌رود و همان محصول در سالی دیگر دور ریخته می‌شود این نشان‌دهنده بی‌توجهی مدیران به حوزه امنیت غذایی است گویا هیچ سیاست مدونی در این زمینه وجود ندارد و منابع کشور در این بی‌تدبیری ضایع می‌شود.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: ظرفیت‌هایی که در واحدهای تولیدی کشورمان وجود دارد اگر در مسیر درستی مدیریت شود باعث خوداتکایی و جهش واقعی در تولید داخلی می‌شود اما در مواردی که ظرفیت تولیدی مناسبی داریم و مجدد سرمایه‌گذاری زیادی در راستای تولید اتفاق می‌افتد؛ هدررفت سرمایه ملی را شاهد خواهیم بود پس بهتر است به‌جای سرمایه‌گذاری چندباره در حوزه تولید داخلی، ظرفیت‌های بلااستفاده در این زمینه بکارگیری شود و سرمایه‌های مازاد در مسیر سرمایه درگردش به رونق تولید کمک کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح امنیت غذایی و تأمین غذای پایدار برای جمعیت کشور در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که 8 ماده آن به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است. با اجرای این طرح اقتصاد کشاورزی و تولید داخلی به یک مدل نظام‌مند تبدیل می‌شود تا در مدیریت محصولات کشاورزی به یک تعادل پایدار برسیم.

حاجی دلیگانی در پایان به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان در افزایش تاب‌آوری اقتصادی جامعه اشاره کرد و افزود: در کشور آنچه که نیاز اساسی داریم را می‌توانیم با محصولات دانش بنیان و توجه به اقتصاد فناورمحور حل کنیم حتی تحریم هم با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بی‌اثر می‌شود که طرح حمایت از مؤسسات دانش بنیان در مجلس شورای به تصویب نمایندگان رسیده است و شاهدیم که این شرکت‌ها با تولید محصولات بنیادی، علاوه بر نیاز داخلی، با صادرات به کشورهای همسایه، ارز زیادی به چرخه اقتصادی کشور وارد کرده‌اند. 

مطالب مرتبط
برچسب ها: پدافند اقتصادی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: