کد خبر: ۶۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
کارشناس برنامه کنترل دخانیات واحد بهداشت شهرستان البرز گفت: مصرف دخانیات به‌عنوان یک عامل خطر برای هرگونه عفونت دستگاه تنفسی تحتانی محسوب می‌شود از طرفی ویروسی که بیماری کووید ۱۹ را ایجاد می‌کند نیز در درجه اول، سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث بروز آسیب خفیف تا شدید آن می‌شود؛ بنابراین مصرف‌کنندگان دخانیات در معرض خطر شدید عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هستند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا لیلا اسدی، کارشناس برنامه کنترل دخانیات واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز گفت: استعمال دخانیات باعث افزایش آسیب‌های ناشی از کووید ۱۹ شود درواقع افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای ازجمله مشکلات قلبی و عروقی و یا تنفسی ناشی از مصرف دخانیات دارند، نسبت به ابتلا کرونا مستعدتر هستند.

وی افزود: تحقیقات و مستنداتی که از ۵۵ هزار و ۹۲۴ آزمایشگاه مورد تائید وزارت بهداشت چین به‌دست‌آمده نشان می‌دهد میانگین مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بین مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های مزمن تنفسی و یا سرطان‌ها، بیشتر از کسانی است که از قبل سابقه بیماری مزمن و مشکلات پزشکی نداشتند.

کارشناس برنامه کنترل دخانیات واحد بهداشت شهرستان البرز اظهار کرد: مصرف دخانیات باعث آسیب‌رسانی به‌ سلامت سیستم تنفسی می‌شود، ارتباط بین مصرف دخانیات و بروز سرطان ریه، موضوعی کاملاً به اثبات رسیده است و می‌توان گفت مصرف محصولات دخانی، شایع‌ترین علت بروز سرطان ریه است.

وی تأکید کرد: مصرف دخانیات، به میزان قابل‌توجهی خطر ابتلا به بیماری سل را افزایش می‌دهد؛ همچنین دخانیات مهم‌ترین عامل در ایجاد بیماری‌های انسدادی مزمن ریه محسوب شده و باعث پارگی و التهاب کیسه‌های هوایی می‌شود، این امر باعث کاهش ظرفیت جذب اکسیژن و دفع دی‌اکسید کربن توسط ریه‌ها می‌شود و درنهایت ایجاد مخاط منجر به بروز سرفه‌های خشک و دردناک و مشکلات تنفسی می‌شود.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، اسدی یادآور شد: مصرف دخانیات به‌عنوان یک عامل خطر برای هرگونه عفونت دستگاه تنفسی تحتانی محسوب می‌شود از طرفی ویروسی که بیماری کووید ۱۹ را ایجاد می‌کند نیز در درجه اول، سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث بروز آسیب خفیف تا شدید آن می‌شود؛ بنابراین مصرف‌کنندگان دخانیات در معرض خطر شدید عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هستند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بیماری کووید ۱۹، تازه شناخته‌شده ابعاد دیگر ارتباط بین مصرف دخانیات و تأثیر آن بر شیوع و عوارض این بیماری، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: