کد خبر: ۶۱۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
با قیمت یک سوم نمونه خارجی؛
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه اندازه گیری تشعشعات هسته ای شدند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از معاونت علمی و فناوری، تجهیزات بسیاری در عرصه پزشکی هستند که از تجهیزات دارای پرتوهای رادیواکتیو کارآمدی می‌گیرند. تشعشعات نشر یافته از این تجهیزات می‌تواند در طولانی مدت آسیب‌زا و حتی مرگ‌بار باشد. کارکنان بخش سلامت و درمان که به طور پیوسته با چنین تجهیزاتی سرو کار دارند باید به طور مداوم و دقیق، از حیث تماس و دریافت این تابش‌ها پایش و بررسی شود.

تا پیش از این سنجش میزان پرتوهای رادیواکتیو با صرف زمان طولانی و دقتی نه چندان بالا انجام می‌شد، اما فناوری به کمک حل این چالش آمد و تجهیزات اندازه‌گیری تشعشعات پیشرفته که پاسخ را با دقتی بالا و در لحظه نمایش دهند به بازار آمد. این محصول اکنون توسط یک شرکت دانش بنیان با دقتی بالا و ویژگی قابل حمل بودن عرضه شده است.

ایمان حضرت حسینی مدیرعامل این شرکت با اشاره به کارایی دوزیمترها در سنجش تشعشعات هسته ای گفت: این محصول در صنایع و به ویژه پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد. بسیاری از تجهیزات پزشکی که به کار می رود تشعشعاتی دارند که برای حفظ سلامت پزشکان و کادر درمان لازم است میزان این تشعشعات به طور مداوم اندازه گیری و پایش شود.

این فعال فناور با بیان این‌که دستگاه دوزیمتر ارائه شده توسط این شرکت قابل حمل است و می‌تواند هر لحظه میزان تشعشعات را اندازه‌گیری کند، ادامه داد: دستگاه‌ها دوزیمتر به دو دسته فعال (Active) و غیرفعال (passive) تقسیم می‌شوند. دوزیمترهای اکتیو در همان لحظه میزان تشعشعات را به نمایش می‌گذارد. در حالی‌که دوزیمترهای پسیو با استفاده از عناصر حساس به تشعشع، واکنش نشان می‌دهند و دریافت میزان آن نیازمند صرف زمان است.

مدیرعامل شرکت با بیان این‌که حداقل بیش از ۴هزار دوزیمتر از انواع قدیمی‌تر یعنی منفعل و گازی مورد استفاده قرار دارد که ظرفیت را برای ارتقا به اندازه‌گیرهای نوع جدید فراهم می‌کند افزود: در گام نخست باید برای توسعه استفاده از این محصول، زیرساخت‌ها و زمینه های استفاده فراهم شود. به طوری‌که مصرف‌کنندگان با کارایی و دقت بالای نوع جدید به خوبی آشنا شوند.

وی با اشاره به استفاده از حسگرهای دیودی ساخت داخل در این دستگاه گفت: دستگاه‌های دوزیمتر از حیث حسگرهای به کار رفته، به دو دسته گازی و دیودی تقسیم بندی می شود. حسگرهای دیودی نسبت به نوع گازی حسگرها، کارایی و دقت بیش‌تری دارند. در ساخت و تجاری‌سازی این دستگاه و حسگرهای دیودی که مقاومت، عمر طولانی‌تر، دقت بالاتر و فناوری پیشرفته‌تری دارند پیشگام هستیم.

حضرت حسینی با اشاره به این‌که نسل جدیدتری از این اندازه‌گیرها که ترانزیستوری و بسیار پیشرفته‌تر هستند در این شرکت در مرحله ساخت قرار دارد ادامه داد: با استفاده از محصول فعلی که از حسگر دیودی بهره می‌برد، فرد می تواند در لحظه، متوجه میزان دوز دریافت شده شود. همچنین تمامی این دستگاه‌ها قابل حمل و نگهداری شارژ برای مدت نسبتاً طولانی هستند.

وی با بیان این‌که تولیدات این شرکت با فعالیت ۶ نیروی انسانی دانش‌آموخته در حوزه‌های هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک به صنعت ارائه می‌شود، گفت: این محصول از لحاظ قیمتی به مراتب به صرف‌تر است و زمینه‌ساز جلوگیری از خروج ارز می‌شود زیرا با قیمتی حدود یک سوم قیمت خارجی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: