کد خبر: ۶۱۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
سردار جلالی در ایمیدرو مطرح کرد
سردار دکتر غلامرضا جلالی گفت: همانطور که در همه جنگ‌ها قواعد و قوانین خاص جنگی وضع می‌‎شود ما هم در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند تسهیل قوانین هستیم تا آزادی عمل به دستگاه‌‎ها جهت رفع این موانع و مشکلات داده شود.
به گزارش پایداری ملی و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، نشست تخصصی پدافند غیرعامل با رویکرد تداوم تولید در صنایع معدنی و فلزی با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، خداداد غریب‌پور  رئیس هیات عامل ایمیدرو به صورت ویدئو کنفرانسی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار شد.

سردار جلالی در این نشست با بیان اینکه راهبرد دشمن، تداوم فشار با استفاده از همه مولفه‌های قدرت علیه کشور ماست، اظهار داشت: دشمن اکنون یک جبهه جنگی جدید را علیه ما گشوده است. بستر این جنگ اقتصاد و هدف آن مردم است. 

وی ادامه داد: در این مدل جنگ، که به جنگ ترکیبی هیبریدی معروف است، دشمن اثرگذاری فشارها به مردم را به‌عنوان شاخص تعریف کرده است.  با این رویکرد، دشمن در تلاش است در بستری برپایه اقتصاد زیرساخت‌های حیاتی را هدف برنامه های خود قرار دهد تا با از کارانداختن آنها و اختلال در خدمت رسانی به مردم، زمینه نارضایتی فراهم شود که در این عرصه ناکام مانده است.

درایت رهبر معظم انقلاب، راهبرد فشار حداکثری دشمن را نقش برآب کرد

وی با بیان اینکه راهبرد رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تحت فشار مذاکره نمی‌کنیم، راهبرد فشار حداکثری دشمن را نقش برآب کرد و هدف دشمن را از بین برد، خاطرنشان کرد: هدف اصلی دشمن از تحریم های اقتصادی فروپاشی نظام اقتصادی کشور بوده است اما علی رغم فشارهایی که به کشور آمده است نظام اقتصادی کشور با وجود شرایط بیماری کرونا پایدار مانده است. 

حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی نیازمند رویکرد دانشی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به نقش شاخص ایمیدرو در حوزه صنعت و معدن کشور تصریح کرد: در این سازمان ایمیدرو یکی از موضوعات مهم، حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی است و با توجه به اینکه عمده این زیرساخت ها فنی هستند، بنابراین نیازمند یک رویکرد علمی و دانشی در این حوزه هستیم.

وی افزود: حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی موسوم به CIP در حال تبدیل به یک رشته و دانش جدید در دانشگاه ها است که در حوزه فعالیت ایمیدرو لازم است که به این موضوع پرداخته شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: امروزه حفظ تداوم کارکرد صنایع در شرایط تهدید و بحران جزو رویکردهای دانشی در حوزه پدافند غیرعامل و از مهمترین حوزه‌های دانشی است.

وی افزود: مجموعه ایمیدرو با توجه به شرایط خاص کشور و با وجود همه‌گیری ویروس کرونا، توانسته است کارکرد خود را حفظ و به تاب آوری اقتصاد کشور کمک شایان توجهی داشته باشد.

حمایت از صنایع راهبردی خنثی کننده تهدیدات دشمن است

سردار دکتر جلالی در ادامه به نقش و جایگاه صنایع راهبردی در شرایط جنگ اقتصادی پرداخت و گفت: در مقابله با جنگ ترکیبی که دشمن علیه ما به راه انداخته است، راهبرد ما صرفا حمایت از تولید داخلی و نگاه به درون است لذا هرچه ممکن است باید به حمایت از تولید داخل تاکید شود.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که در همه جنگ ها قواعد و قوانین خاص جنگی وضع می‌‎شود  ما هم در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند تسهیل قوانین هستیم تا بتوان آزادی عمل به دستگاه ها جهت رفع این موانع و مشکلات داده شود. 

وی در بخشی دیگر سخنان خود به موضوع تهدیدات سایبری در صنایع و زیرساخت‌ها پرداخت و با اشاره به تولید ضد بدافزارهای بومی در کشور برای مقابله با تهدیدات ناشی از استفاده از نرم افزارها و ایمپلنت‌های صنعتی خارجی در صنایع زیرساختی کشور تصریح کرد: خوشبختانه توان علمی کشور در این عرصه بالاست و نرم افزارهای بومی عملکرد خوبی در حوزه اجرا نیز داشته اند و امروز سبد محصولات راهبردی پدافند سایبری به بیش از200 محصول رسیده است. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، استفاده از نرم افزارها و خدمات بومی، تحلیل حوادث و آسیب پذیری و ارزیابی مستمر میزان آمادگی های امنیتی و پدافندی با برگزاری رزمایش های سایبری را از دیگر اقدامات مهم برای تامین امنیت سایبری در زیرساختهای حیاتی برشمرد که باید به آنها توجه ویژه ای صورت گیرد.

غریب پور: رشد تولید و اجرای طرح های توسعه ای در ایمیدرو به رغم تحریم های شدید

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در این همایش اظهار داشت: ایمیدرو جهش واقعی تولید را با رشد تولید محصولات خود در سال جاری محقق ساخت.

وی ادامه داد: به طوری که طی 6 ماهه امسال، در تولید کنسانتره آهن 8 درصد، گندله 18 درصد، آهن اسفنجی 19 درصد و تولید فولاد 12 درصد رشد داشتیم. در بخش های دیگر نظیر آلومینیوم، آلومینا، کنسانتره مس و غیره نیز در تولید رشد مطلوبی داشتیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معتقدیم با یک کار علمی و سازمان یافته، پدافند غیر عامل در شرکت ها به صورت سیستمی نهادینه می شود، گفت: از این رو در کنار اقدامات علمی و عملیاتی، ایمیدرو از اصول و روش های ابداعی سازمان پدافند غیر عامل برای ارتقای ایمنی در برابر تهدیدات مختلف بهره می برد.

وی ادامه داد: این سازمان علاوه بر اکتشاف، استخراج و تولید، در کنار اجرای اصول پدافند غیر عامل در ستاد و شرکت های تابعه، یک رویکرد علمی و آسیب شناسی را در این زمینه اتخاذ کرده است.

انعقاد قراردهایی برای نهادینه سازی پدافند غیرعامل

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این سازمان، قرادادهایی را با دانشگاه ها تحقیقاتی در زمینه پدافند غیر عامل اجرایی کرده است، تصریح کرد: جهت گیری به سمت حوادث صفر است که با اقدامات حاصله، در عین افزایش 30 درصدی ساعات کار در شرکت های تابعه ایمیدرو، حوادث تنها 3 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: طرح واکنش در شرایط اضطرار در معادن نیز اقدام دیگر ایمیدرو در این زمینه است.

اقدامات ایمیدرو در زمینه پدافند غیرعامل

عزت اله میرزایی، دبیر کمیته پدافند غیر عامل ایمیدرو در این جلسه با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه پدافند غیر عامل گفت: ایمیدرو در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و نیز اهداف سازمان پدافند غیر عامل، برای تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات، آموزش و فرهنگ سازی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: این کمیته در شرکت های تابعه اقداماتی همچون برگزاری مانورهای پدافند غیر عامل با موضوع امداد و نجات، برگزاری دوره های آموزشی یک روزه، شناسایی و به روزرسانی تهدیدات در بخش معدن و صنایع معدنی و مطالعات مفهومی در شرکت های آلومینیوم جاجرم و منطقه ویژه اقتصادی تلاشگران پارسیان - لامرد را در دستور کار قرار داده است.

میرزایی گفت: بررسی مشکلات فولاد میانه و آذربایجان به لحاظ رعایت اصول کلی پدافند غیر عامل نیز یکی از مواردی است که به طور جد پیگیری شده است.

وی افزود: نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشت جهانی در سطح سازمان و شرکت، برگزاری رزمایش گسترده در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و نیز تشکیل جلسه برای برگزاری رزمایش با شرکت های تابعه، بخش دیگری از فعالیت های انجام شده در این زمینه بود.

حفظ تولید به رغم تحریم ها و کرونا

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در این همایش به صورت ویدیو کنفرانسی گفت: تحریم های مختلف آمریکا طی سال های اخیر، منجر به کاهش یا توقف تولید این شرکت نشد و با مدیریت ایمیدرو، ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما و نیز بانک مرکزی عرضه کرد.

وی ادامه داد: به رغم شیوع ویروس کرونا، نگذاشتیم روند تولید دچار مشکل شود و با رعایت پروتکل های بهداشتی و صرف هزینه های سنگین، تولید ادامه یافت و حتی در برخی حوزه ها، تولید نیز افزایش یافت. حدود 70 میلیارد تومان در قالب تجهیزات و دستگاه ها به بخش بهداشت و درمان کمک کردیم.

تامین مواد اولیه با حمایت ایمیدرو

احمد مجیدی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در این جلسه با بیان اینکه 80 درصد مواد اولیه را از خارج وارد می کنیم، گفت: با حمایت ایمیدرو، به رغم تحریم های شدید آمریکا، مواد اولیه این شرکت تامین شد و برای 6 ماه آتی مواد اولیه ذخیره داریم.

وی ادامه داد: اگر ایمیدرو در کنار شرکت های تابعه معدن و صنایع معدنی نباشد، با تحریم های فعلی، مشکلات زیادی برایشان پیش می آید.

برنامه افزایش صادرات مس

اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات داشتیم، گفت: براساس تدابیر ایمیدرو، این درآمد برای تامین ارز شرکت های تولیدی اختصاص یافت. امیدواریم میزان صادرات امسال نسبت به سال گذشته، افزایش یابد.

وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال، رکورد تولید 140 هزار تن کاتد مس ثبت شد و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال این رقم به 280 هزار تن برسد.

سعدمحمدی گفت: شرکت مس حدود 2.5 میلیارد یورو طرح توسعه ای تعریف کرده و اکنون تامین قطعات و تجهیزات را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در رفسنجان نمایشگاه دائمی دایر کرده ایم تا سازندگان با اطلاعات از قطعات مورد نیاز، نسبت به بومی سازی آنها اقدام کنند. در مورد پدافند غیر عامل، با ایجاد نرم افزارهای خاص، تلاش کردیم مانع هر گونه اخلال در سیستم سایبری این شرکت شویم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: این شرکت در زمینه کرونا نیز کمک های نقدی و دستگاه های اکسیژن ساز به بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرهای همجوار معادن مس اهدا کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: