کد خبر: ۶۱۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
سخنگوی دولت گفت: با توجه به اینکه حفظ جان مردم توسط عده‌ای دیگر انجام می‌شد تصمیمات سختگیرانه گرفته شد، این تصمیمات آخرین تصمیمات سختگیرانه نیست.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران بیان داشت: امروز بیش از هر زمانی در دوران دشواری ها و سختی ها به الگوی اخلاقی بزرگان این که همانا اتکا به خداوند، صبر و حسن سلوک در میان هم است نیازمندیم.

ربیعی تصریح کرد: ملت ایران با عشق به ائمه اطهار زیسته اند و در شرایط مختلف در فرازها و سختی با الگوگیری از مشی و آموزه های آنان از گذار سخت تاریخی گذشته اند.

وی خاطر نشان کرد: در مورد کرونا، در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده ای به ناچار تصمیمات سخت گیرانه تر اتخاذ شد.

ربیعی اظهار داشت: این سخت گیری ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسانهاست. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: اساسا جریمه هدف نیست، جریمه یک ابزار است، هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی است و این نظارت عمومی می طلبد.

وی بیان داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا بدنبال این است که رعایت دستورالعمل های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست ها آنچنان باید نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجار تبدیل شود.

ربیعی افزود: در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی، نانوایی ها، و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند. متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به 42 درصد و در تهران به 32 درصد رسیده است.استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است.

وی بیان داشت: در این مدت 6 هزار و 728 مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.همچنین در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده ها می باشد.

ربیعی اظهار داشت: در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال گری با اضافه شدن 10 هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.
وی در مورد مصوبات دولت گفت: برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاستهای دولت است. و بر همین منظور هم 1000 هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خرید های تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد. با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه های رهکشی و 300 میلیارد تومان برای زه کشی دشت گمیشان به‌منظور اجرای پروژه های پیشگیرانه اختصاص یافت.

ربیعی خاطر نشان کرد: ما در راستای سیاست های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولتهای ایران و افغانستان دادیم. قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرزها و افزایش درآمد فعالیت های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد. ما کماکان در تمام مرزها به دنبال صلح و افزایش تجارت می باشیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می باشد. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می کنیم.

وی اظهار داشت: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولید گران و عرصه کنندگان خدمات خواهد داشت.
همچنین در روزهای اخیر بحث کمبود نان در برخی استان ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده ای برای این مسئله منطقه ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه ای اعم از سودجویی برخی واحدهای صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه ای را به وجود آورده است.

ربیعی افزود: بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و ذخایر مناسبی هم داریم.

وی گفت: در هفته گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش بس انسانی به توافق رسیدند. البته در این میان، شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه ای اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری آذربایجان، ضمناً ستاره ای است در کهکشان ادب و فرنگ جهانی و ادبیات فارسی.

وی ادامه داد: همانطور که بارها گفته ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسانها گردد، حمایت می کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیریها و در جریان گفتگوهای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشورهای منطقه و همچنین موضعگیریهای سایر مسئولین رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجیگری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

سخنگوی دولت گفت: ایران یکی از کنشگران معدودی است با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم؛ دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما از توقف خصومت ها در منطقه ناگورنو ـ قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می کنیم و از همسایگان خود می خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفتگوهای جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.

ربیعی گفت: لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالی که منطقه و مردمان کشورهای ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

وی اظهار داشت: روز جهانی دختر هم بهانه ای است تا هر سال دو تبریک به دختران ایران زمین داشته باشم. روز تولد حضرت معصومه (س) و روز جهانی دختر. بی تردید ما نیازمند سیاستگذاری مداوم معطوف به زن در سالهای متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آنها در فرآیند توسعه کشور باید آنها را برطرف کرد. دختران ایران زمین روزتان مبارک!

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در این هفته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهرهای میهن را به "دوشنبه"، " سلیمانیه" و "کابل" و "باکو" پیوست داد. مرغ باغ "ربنا" در مراودات پر برکتی که با چهره های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.

وی در مورد دورکاری کارمندان تصریح کرد: دورکاری کارکنان دولتی در صورت تامین زیرساخت ها منعی ندارد و مشروط بر این که خدمات رسانی به مردم با مشکل روبه رو نشود.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری با خبرنگاران گفت: جرائم ابزار و برای حفظ جان شهروندان است و هزینه آن به حساب وزارت بهداشت و برای مقابله با کرونا مورد استفاده قرار میگیرد.

وی خاطر نشان کرد: در سطح ادارات که سه قوه و نهادهای عمومی را شامل می شود موظف کردیم حراست ها کنترل کنند و در صورت تخلف ارجاع به کمیته های تخلف اداری داده می شوند.خدمات دهندگان به مردم در صورت تخلف پلمپ و در صورت ادامه تخلف طولانی مدت پلمپ می شود. 

سخنگوی دولت در بخش دیگر از این نشست اظهار داشت: هر تصمیمی در خصوص قره باغ باشد باید با مشارکت کشورهای درگیر باشد‌. پای تروریسم نباید به منطقه باز شود. دوم اینکه موضوع آشتی و مذاکره است. وقتی به تفاهم نسبی عمومی بین کشورهای مهم منطقه و درگیر  رسیدیم جزئیات طرح ایران در قره باغ  اعلام می شود.

وی در مورد تولید واکسن کرونا در ایران گفت: می دانیم نهایتاً باید خودمان واکسن تولید کنیم، اقدامات خوبی انجام شده و مراحل مهمی پشت سر گذاشته شده است، به دوستان چینی هم گفته‌ایم که می توانیم با آنها در این زمینه همکاری کنیم. ما ضمن همکاری با سازمان جهانی بهداشت، اقدامات برای تولید داخل را هم شروع کرده ایم.

سخنگوی دولت در خصوص تعطیلی اصناف مانند ابتدای سال و ایام نوروز اظهار داشت: تعطیلی راه حل مناسبی برای مقابله با کرونا نیست. در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری شد که فعلا تعطیلی مشاغل پرخطر هفته به هفته تمدید شود.

وی در مورد تحریم آمریکا و تاثیر آن بر داروهای مورد نیاز در کشور بیان داشت: ۹۷ خوشبختانه درصد داروهای مورد نیاز تولید داخل کشور است و در همین راستا حمایت از تولید داخل با جدیت بیشتری پیگیری میشود، به نحوی که در گذشته ۳.۷ میلیارد دلار برای واردات دارو تجهیزات پزشکی ارز مصرف می شد و در سال ۹۸ به ۳ میلیارد دلار و امسال به ۲.۵ میلیارد دلار کاهش یافته است. تاکنون نیز یک میلیارد و پانصد دلار در هشت ماه برای واردات تجهیزات پزشکی و دارو اختصاص یافته است.به رغم اینکه در دو سال گذشته کشور با بلایای طبیعی چون سیل و دیگر فعالیت ها مواجه بود و حدود هشت ماه هم درگیر کرونا هستیم با این وصف کمبود عمده دارو در کشور نداشتیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: علیرغم اینکه آمریکا اعلام می کند که دارو و تجهیزات پزشکی و غذا تحریم نیست ولی از آنجا که انتقال پول برای شرکت های فعال در این حوزه بسته است عملا شرکتها هیچ اقدامی نمی توانند انجام دهند. البته برخی داروها به ویژه مربوط به بیماری های صعب العلاج در کشور تولید نمی شود و ناچار به وارد کردن آن هستیم. برخی از این داروها بخاطر مشکلات ناشی از تحریم کم یاب و یا نایاب شده اند و آن دسته از بیمارانی که با این بیماری ها دست به گریبان هستند، آن را لمس می کنند. این تحریم ها که جان مردم بیگناه ما را به خطر انداخته جنایت علیه بشریت و منزجر کننده است.

وی در مورد تعطیلی تهران برای مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: چشم انداز مشخصی برای پایان کرونا وجود ندارد و بر این اساس تعطیلی راه موثری نیست. باید توجه به رعایت پروتکلها شود. البته در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم تعطیلی مشاغل پرخطر  هفته به هفته تمدید شود و به استانداران نیز این اختیار داده شده است. عده ای حتی تمایلی برای به کار بردن جنگ اقتصادی ندارند. با این کار به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می کنیم. همزمان با افزایش مقاومت باید چهره کریه تحریم ها نیز به مردم نشان داده شود.

ربیعی در مورد نامه رئیس‌ مجلس به رییس‌جمهور درباره لایحه بودجه امسال گفت: تا ساعت 11:20 دقیقه امروز چنین نامه ای به دفتر رییس‌جمهور واصل نشده بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: