کد خبر: ۶۰۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: مقاومت یک روش دفاعی نیست بلکه خودش یک راه و مدل برای نوع خاصی از زندگی انسان هاست که براساس معنویت و حب انسان درنظر گرفته شده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا صبح امروز در نشستی که در محل موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان ‌نور برگزار شد، اظهار داشت: مقاومت مبتنی بر یک ایدولوژی خاص انسان محور و معنوی هست و رساندن انسان به کمالات معنوی و انسانی معنای کلی این ایده است که قطعا دشمنانی دارد که باید فکری برای مقابله با آنان کرد.

وی افزود: مقاومت یک روش دفاعی نیست بلکه خودش یک راه و مدل برای نوع خاصی از زندگی انسان هاست که براساس معنویت و حب انسان درنظر گرفته شده است.

زارعی با بیان اینکه مقاومت در معنای امروز جبهه ای با شناسنامه و آینده و اصول مشخص است و امروز می‌توان به عنوان مدل و روی خاص در جهان از آن نام برد که مبتنی بر احقاق حق و رشد انسان است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی هم عضوی از جبهه مقاومت این و هم مقاومت با معنای امروزی نشات گرفته از انقلاب است و رهبری این جبهه هم به نوعی برعهده انقلاب اسلامی است.

 زارعی در ارتباط چشم انداز آتی لبنان گفت: غربی ها در حال حاضر با خلا قدرت در لبنان روبرو شده‌اند و سیستم سیاسی قدیم با حضور سعدحریری و جعجع مشروعیت خود را از دست داده و آن ها متهم اول فساد در لبنان هستند. از سوی دیگر جریان فعلی معترض در لبنان از آن جا که وابسته به همان جریان مخالف از جمله جعجع هستند، جایگاهی  ندارد و فرانسه روی این جریان نیز نمی تواند روی این جریان حساب باز کند.

به گفته مدیر موسسه مطالعاتی اندیشه سازان نور، دیاب با استعفای خود، فرصتی را ایجاد کرد، چون از یک طرف با اعلام استعفا از تیررس معترضان خیابانی خود را خارج کرد، اما همزمان دولت به صورت دولت موقت قدرت را در اختیار دارد و می تواند اوضاع را مدیریت کند.

به گفته کارشناس مسائل منطقه، در حال حاضر حزب الله لبنان سه سناریوی پیش رو دارد: نخست انتخابات زودهنگام : در حالی که قدرت در لبنان تقسیم شده است، انتخابات چاره کار به  نظر نمی رسد، اما حزب الله با انتخابات و قدرت مردم مشکلی ندارد.

گسترش قدرت ارتش: حزب الله بر گسترش قدرت ارتش تاکید دارد و حزب الله تلاش دارد تا روی صلاحیت ارتش تاکید کند و ارتش می تواند پرونده انفجار را مدیریت کند. در این موضوع نیز از آن جا که انفجار بزرگ بیروت به دلیل فساد بود، حزب الله بر مبارزه با فساد تاکید دارد.

به گفته زارعی، در عین حال می توان انتظار خشونت بیشتر در اعتراضات آتی در لبنان را داشت و ممکن است که عملیات‌های ترور نیز جریان داشته باشد که عمده این عملیات‌های در مناطق خاصی از بیروت خواهد بود که این جریان ترور به ضرر اعتراضات خواهد بود و جمعیت معترضان را تقلیل خواهد داد و ممکن است مسیر آتی در لبنان فرسایشی  شود، اگرچه انتخابات پارلمانی می تواند فضایی جدید را در لبنان ایجاد کند.

کارشناس مسائل منطقه همچنین در پایان افزود: در شرایط فعلی می توان انتظار داشت مقاومت لبنان متحمل هزینه‌هایی شود، چون کسانی به دروغ پردازی تبلیغاتی علیه حزب الله لبنان خواهند داشت، اما از آن جا که ما شاهد جریانات باثبات پایدار در لبنان هستیم، این جریان ها صلاحیت های خود را نشان خواهند داد و با مدیریت منسجم تحولات فعلی، دچار بحران نخواهند شد و اطمینان خاطر سید حسن نصرالله از این که حزب الله دچار آسیب نخواهد شد، برپایه همین موقعیت مقاومت است. باید توجه داشت که با یک رویداد و حادثه همه چیز از میان نمی رود و نسبت به برخی حوادث نباید خیلی زود نگران شد. مقاومت در عین حال خواستار آرامش در لبنان است و به دنبال پرهیز از سیاسی  کاری در تحقیقات انفجار بیروت است و در مقابل مخالفان و غربگرایان متمایل به هرج و مرج و تداوم اعتراضات حتی به صورت خشونت آمیز هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: