کد خبر: ۵۵۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
یک رسانه غربی ازاحتمال رونمایی پیشرفته ترین زیر دریایی هسته ای جهان از سوی روسیه در روزهای آتی خبر داده و عنوان داشته که این زیردریایی می تواند به عنوان هدیه کریسمس روسیه به آمریکا تلقی شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، اسپوتنیک به نقل از نشنال اینترست در این رابطه می‌نویسد: زیردریایی هسته‌ای روسیه به نام «نووسیبیرسک» از پروژه «یاسین» می‌تواند دشمن درجه یک نیرویی دریایی آمریکا باشد.

مرکز تحلیلی نیروی دریایی در امور تسلیحات روسیه اطلاع داد که زیردریایی جدید را شاید بتوان شایسته‌ترین زیردریایی هسته‌ای نامید. زیردریایی نووسیبیرسک، سومین زیردریایی مدل یاسین در کارخانه کشتی‌سازی سوماش در نزدیکی دریای سفید ساخته می‌شود.

این زیردریایی طوری طراحی شده است که قابلیت پرتاب موشک‌های متعارف یا هسته‌ای تا مسافت سه هزار مایلی را داشته باشد و علاوه بر آن بتواند با زیردریایی‌های دیگر، کشتی‌های روی آب و اهداف زمینی مبارزه کند.

زیردریایی کلاس یاسین پروژه ۸۸۵ یک کلاس از زیردریایی روسی است که طول آن ۱۲۰ متر است. پروژه یاسِین جدیدترین زیردریایی تهاجمی هسته‌ای متعلق به نیروی دریایی روسیه است. در حال حاضر حداقل شش فروند از این زیردریایی برای ورود به روند ساخت خود برنامه‌ریزی شده‌اند.

این کلاس جانشین زیردریایی‌های قدیمی کلاس آکولا خواهد شد. در مجموع ۳۰ موشک ضد کشتی و اژدر توسط کلاس یاسین حمل می‌شوند و عمق غوطه وری آن حدوداً ۳۰۰ متر بوده و به لوله‌های پرتاب عمودی ۲۴ عددی مجهز است.

تسلیحات، اژدرهای متفاوت، موشک ضد کشتی و کروز. این کلاس زیردریایی را بعنوان رقیب زیردریایی‌های کلاس ویرجینیا امریکا می‌دانند.هزینه ساخت زیردریایی پروژه «یاسین» ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام شده است، درحالی که هزینه ساخت ویرجینا، ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

دریاسالار «دیو جانسون» در باره زیردریایی‌های پروژه «یاسین» روسیه گفته بود: «ما با یک دشمن بالقوه مواجه خواهیم شد. فقط کافی است که به سورودوینسک نگاه کنی!»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: