کد خبر: ۵۴۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
یک رسانه آمریکایی به نقش احتمالی یک میلیاردر آمریکایی در بازداشت فعالان بازداشت شده محیط زیست در ایران پرداخته است.
به گزارش پایداری ملی، گروهی از افراد موسوم به «فعالان محیط زیست» که در ایران بازداشت شده‌اند از یک میلیاردر آمریکایی کمک مالی دریافت کرده‌اند و این ممکن است در دستگیری آنها موثر بوده باشد. 

پایگاه «اینترسپت» در گزارشی به نقش احتمالی «توماس کاپلان»، میلیاردر آمریکایی و از اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران در حوزه طلا و دیگر فلزات گرانبها در بازداشت این افراد پرداخته است. 

این رسانه می‌نویسد: «سپتامبر ۲۰۱۷ گروهی از فعالان محیط زیست در ایران که در موسسه "حفظ حیات وحش میراث پارسیان" در زمینه حفظ یوزپلنگ آسیایی فعالیت می‌کردند ناگهان احساس خطر کردند.»

اینترسپت در ادامه نوشته است: «توماس اس. کاپلان»، از سرمایه‌گذاران در حوزه فلزات گرانبها همان موقع در یک جلسه علنی در نیویورک در نشست سالانه "گروه متحد علیه ایران هسته‌ای" شرکت کرده بود.»

گروه «متحد علیه ایران هسته‌ای» از جمله لابی‌های رژیم صهیونیستی است که در سال‌های گذشته در راستای تشدید فشار بر برنامه هسته‌ای ایران و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور فعالیت کرده است. 

اینترسپت نوشته حضور کاپلان در این مراسم موجب نگرانی فعالان محیط زیست ایرانی شد زیرا گروه‌ آنها از یکی از موسسه‌های کاپلان کمک مالی دریافت کرده بودند. این رسانه نوشته است: «حالا کاپلان داشت مقابل گروهی صحبت می‌کرد که به شدت با کشورشان دشمن بود.»

 رسانه آمریکایی مدعی شده ارتباطات کاپلان با گروه «متحد علیه ایران هسته‌ای» تا قبل از حضور او در نشست سالانه این گروه برای فعالان محیط زیست آشکار نبوده است. 

این رسانه با این حال در ادامه اذعان کرده که در همان زمان ارتباطات کاپلان با متحد علیه ایران هسته‌ای روشن بوده، اما اطلاعات موجود در این باره گسترده نبوده است. 

کاپلان در سخنرانی خودش در سپتامبر ۲۰۱۷ که در نیویورک برگزار شد علناً خودش را یکی از تأمین‌کنندگان مالی گروه ضد ایرانی معرفی کرد.

او در آن سخنرانی که با حضور شماری از فعالان ضد ایرانی از جمله «دیوید پترائوس»، رئیس اسبق سیا برگزار می‌شد با لحنی مشابه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به ایران حمله کرد. 
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: