کد خبر: ۵۳۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۸
دیپلمات ارشد روس:
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با اشاره به نگرانی اغلب اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات آمریکا علیه ایران تأکید کرد خروج از برجام به انزوای آمریکا منجر شده است.
به گزارش پایداری ملی، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه در پایان نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پیامی توئیتری با اشاره به موضع‌گیری کشورها در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا  علیه ایران تأکید کرد که آمریکا در قضیه برجام منزوی شده است.

این دیپلمات بلندپایه روس در پیام توئیتری خود تصریح کرد: «اعضای شورای حکام درمورد گزارش راستی‌آزمایی در ایران بحث و تبادل نظر کردند. تقریباً همه آنها از خروج آمریکا از برجام [در اردییهشت سال 97] ابراز تأسف کردند و نارضایتی خود را با بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران ابراز داشتند. آمریکا در قضیه برجام همچنان منزوی مانده است.»

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ 97 تاکنون تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریم‌هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده و حتی به‌نوعی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را نیز دشوار ساخته است.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه واشنگتن به‌مدت بیش از یک سال به طرف‌های اروپایی برجام فرصت داد تا به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنند و طبق وعده‌های قبلی خود برای خنثی کردن اثر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران وارد عمل شوند؛ اما وقتی طرف‌های اروپایی برجام همچنان به کوتاهی در اجرای تعهدات خود ادامه دادند، ایران نیز با اعلام قبلی طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرد و چهارشنبه هفته گذشته نیز با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد.

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران اگرچه اعتراض و ابراز نگرانی طرف‌های اروپایی برجام را در پی داشته است، اما مقامات ایران تأکید کرده‌اند که  منتظر اقدامات عملی از سوی اروپایی‌ها در راستای اجرای تعهداتشان ذیل برجام هستند و تا زمانی که چنین اقداماتی صورت نگیرد، کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام متوقف نخواهد شد.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: