کد خبر: ۵۰۷۲۶
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
معاون وزیر خارجه روسیه به دنبال اعلام خبر انهدام یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی ایران تأکید کرد، آمریکا عمداً تنش‌ها در خلیج فارس را تشدید می‌کند.
به گزارش پایداری ملی، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تأکید کرد، آمریکا عمداً تنش‌ها در خلیج فارس را تشدید می‌کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «ریانووستی»، ریابکوف همچنین تصریح کرد، «واشنگتن سعی دارد اوضاع در این منطقه را تا حد ممکن پیچیده‌تر کند».

معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اتفاقات امروز تأکید کرد: «این انعکاس خط مشی‌ای استکه آمریکا در تشدید اوضاع به صورت عمدی در منطقه در پیش گرفته است. ما هیچ تردیدی نداریم که رهبری سیاسی و نظامی آمریکا این اقدامات را متوقف نمی‌کند و هدفش پیچیده کردن حداکثری اوضاع و از همه مهمتر، افزایش فشار بر ایران است».

وی در ادامه گفت، بر هم زدن ثبات در منطقه خلیج فارس بسیار خطرناک است و آمریکا باید پیش از آنکه دیر شود تلاش‌هایش برای تشدید اوضاع را متوقف کند.

ریابکوف همچنین ابراز امیدواری کرد، «مسیری که آمریکا در اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر به منطقه خلیج فارس در پیش گرفته به جرقه‌ای نیانجامد که در نهایت آتشی که روشن شده را شعله‌ورتر کند.»

این دیپلمات ارشد روس از مقامات واشنگتن خواست تا «با بهره‌گیری از عقل سلیم و استفاده از استدلال‌هایی که بازگیران مسئول بین‌المللی از جمله روسیه مطرح کرده‌اند»، به اقدامات تنش‌زای خود در منطقه پایان دهد.

ریابکوف تأکید کرد، مسکو به شدت نگران این مسئله است که مبادا یک درگیری جدید در منطقه خلیج فارس آغاز شود، «بنابراین زمان آن فرا رسیده تا به جلوگیری از وقوع چنین تقابل غیرقابل کنترلی اندیشیده شود.»

وی ادامه داد: «من بر این باورم که اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین‌المللی نیز همین دیدگاه را دارد و معتقد است که هیچ جایگزینی وجود ندارد... اتفاقی که در حال حاضر در حال رخ دادن است کاملا با درک و فهم ما از آنچه حقیقتا باید اتفاق بیفتد و در شرایط فعلی ضروری است، اختلاف دارد».

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «در شرایط فعلی باید تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک دو چندان شود تا ثبات به منطقه بازگردد و تنش‌ها کاهش پیدا کند و در عوض اقدامات اعتمادساز تقویت شده و تماس‌های مستقیم میان کشورهای این منطقه برقرار شود».

 روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک" آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی  کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد».

ارتش ایالات متحده امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای در واکنش به خبر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا بر فراز استان هرمزگان، هدف قرار گرفتن این هواپیمای بدون سرنشین خود را تایید کرد.

کاپیتان «بیل اوربان» در نیروی دریایی آمریکا و سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده «سنتکام» (که از سوی ایران تروریستی اعلام شده است) با تایید هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی در جایی نزدیک ایران، مدعی شد که هیچ هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی امروز در حریم ایران پرواز نمی‌کرده است. 

«پاتریک شاناهان» سرپرست موقت وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه گذشته اعلام کرده بود که دولت آمریکا قصد اعزام هزار نیروی نظامی به  منطقه غرب آسیا را دارد، هر چند که شاناهان گفته بود این نیروها با اهداف دفاعی به این منطقه اعزام می‌شوند و قصد انجام درگیری نظامی با ایران وجود ندارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: