کد خبر: ۵۰۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
پس از بالا گرفتن جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا، پکن ریشه اعتراضات علیه چین در هنگ‌کنگ را تحریک دولت‌های خارجی مانند آمریکا اعلام کرد.
به گزارش پایداری ملی، تظاهرات هنگ‌کنگی‌ها علیه چین به بهانه تصمیم پارلمان هنگ‌کنگ جهت تصویب لایحه استرداد مجرمین به پکن، در حالی انجام می‌گیرد که به طور هم‌زمان، تنش بر سر جنگ اقتصادی میان آمریکا و چین شدت بیشتری گرفته است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، روز چهارشنبه، با ادامه یافتن تظاهرات مردم هنگ‌کنگ و تجمع آن‌ها در مقابل ساختمان پارلمان این کشور، خبرها حاکی از این است که تصویب این لایحه به تعویق خواهد افتاد.

روزنامه «گاردین» نیز نوشت، درگیری‌های روز چهارشنبه هنگ‌کنگ به پرتاب گاز اشک‌آور و استفاده از خوردو آب‌پاش توسط نیروهای امنیتی از بیم ورود معترضان به ساختمان پارلمان و پرتاب بطری، آجر و ... از سوی معترضین انجامید.

معترضان می‌گویند تصویب این لایحه حق حاکمیت و استقلال هنگ‌کنگ را به خطر می‌اندازد و ممکن است امنیت جانی خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را به‌خطر بیندازد. اما شواهد نشان می‌دهد این جمعیت معترض توسط کشورهایی نظیر آمریکا تحریک شده‌اند.

روز دوشنبه، روزنامه‌های پرمخاطب چین در واکنش به این اعتراضات، اقدامات برخی کشورها در هنگ‌کنگ را در راستای ضربه زدن به چین عنوان کردند.

روزنامه «چاینا دیلی» در این رابطه نوشت:‌ «متأسفانه برخی شهروندان هنگ‌کنگی توسط جناح مخالف و متحدان خارجی آن‌ها که حامی کمپین ضداسترداد هستند اغفال شده‌اند».

از سوی دیگر روزنامه «گلوبال تایمز» چاپ چین نیز نوشت گروه‌های مخالف دولت در هنگ‌کنگ و حامیان بین‌المللی آن‌ها فعالیت‌های عادی قانون‌گذاری در این کشور را با مقاصد سیاسی مورد تهییج قرار می‌دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «از آمریکا می‌خواهیم اظهارات غلط و غیرمسئولانه را متوقف سازد، دخالت در قانون اساسی دولت هنگ کنگ را قطع کرده و از دخالت در امور داخلی هنگ کنگ و چین اجتناب ورزد.»

با این حال وزارت خارجه آمریکا در اقدامی مداخله جویانه اعلام کرد که از نزدیک بر اصلاحات دولت هنگ‌کنگ نظارت دارد.

به گفته برگزارکنندگان این اعتراضات، روز یکشنبه با شروع تظاهرات علیه لایحه استرداد، بیش از یک میلیون نفر وارد خیابان‌های هنگ‌کنگ شدند اما پلیس تعداد این معترضان را حدود ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی «سی‌ان‌بی‌سی»، این تظاهرات هدفی بزرگتر از اعتراض به تصویب لایحه استرداد مجرمین دارد. این معترضان خواهان استقلال کامل هنگ‌کنگ از چین هستند.

هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ جزو مستعمرات بریتانیا بود اما در این سال لندن تصمیم گرفت این مستعمره خود را به پکن تقدیم کند.

چین خود را متعهد به تأمین آزادی بیان و قوه قضاییه مستقل در این کشور می‌داند. اما برخی این شرایط را به‌صورت «یک کشور، دو رژیم» توصیف می‌کنند.

از دیگر اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا علیه چین می‌توان به عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی از دریای جنوب چین اشاره کرد. واشنگتن مدعی است این تحرکات را در دفاع از حق آزادی تردد در آب‌های بین‌المللی می‌داند اما چین معتقد است این اقدام در راستای زیر پا گذاشتن حق حاکمیت این کشور و حمایت از استقلال جزایری است که از سرزمین‌های اصلی چین جدا شده‌اند.

از جمله این جزایر می‌توان تایوان را مثال زد که با وجود نداشتن رابطه رسمی با آمریکا، قراردادهای سنگین نظامی با این کشور دارد و آمریکا نیز اعلام کرده مسئول حفظ امنیت تایوانی‌ها است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: