کد خبر: ۴۹۴۰۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار شرط تحقق رونق تولید را در گرو توجه به نیروی انسانی یعنی کارگر و کارفرما دانست.
به گزارش پایداری ملی، کریم یاوری، مدیر کل حمایت از مشاغل  و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره شرایط برای رونق تولید گفت: سه رکن اصلی تولید " کارگر-کارفرما-کارگاه"هستند.

وی با بیان اینکه دو رکن انسانی در سال  رونق تولید باید مورد توجه ویژه قرار گیرند ادامه داد: اگر ارکان  اصلی تولید را در راس سه ضلع  مثلث قرار دهیم محیط مثلث " یعنی "کار"، تولید، اشتغال و حیات  اقتصادی بنگاه ها" ضرورت دارد. در سال رونق تولید ارکان  تولید در کارگاه علاوه بر خلق کار و ارزش افزوده از تولیدات و محصولات به بعد آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای و آموزش های مرتبط با حقوق کار و وظیفه  شناسی هریک در محیط کار توجه  ویژه  داشته باشند .

وی با اشاره به تعاریف مندرج در قانون کار برای ارکان  تولید افزود:"کارگر" : از لحاظ این قانون کسی است   که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود در سایر مزایا به درخواست  "کارفرما" کار می کند،"کارفرما" شخصی است حقیقی یا حقوقی که "کارگر" به درخواست  و به حساب او در مقابل  دریافت حق السعی کار می کند و"کارگاه" محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آنجا کار میکند از قبیل موسسات صنعتی، کشاورزی، معدنی ،ساختمانی ، ترابری، مسافربری، خدماتی، تجاری، تولیدی، اماکن عمومی و امثال آنها.

 یاوری گفت: منظور از وظیفه شناسی یعنی اینکه  کارفرما به وظائف قانونی خود برای تامین  ابزار و تجهیزات و مواد اولیه ، خرید و فروش و کلیه امور کارگاهی ( اداری، بازرگانی، فروش ،تولید و تامین  مواد و نقدینگی آب ، برق و گاز ، بیمه، مالیات و ....) و پرداخت مطالبات قانونی کارگران و حسن  خلق با آنان اهتمام  نماید. کارگر نیز می بایستی نسبت به  انجام  کار و تولید در محل کارگاهی که  ابزار و تجهیزات و ماشین آلات و مواد اولیه  در خط تولید فراهم شده اهتمام  نموده و کار با کیفیت و کمیت مطلوب در مقابل حق السعی دریافتی ارائه نماید.

مدیر کل حمایت از مشاغل  و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه ارائه نظرات مشورتی برای بهبود امور کارگاه از هر حیث بویژه کمیت و کیفیت تولید امری نیکو و پسندیده  است اظهار داشت: در غالب کارگاه ها این نظرات توسط نمایندگان ، انجمن های صنفی کارگاهی و شورای اسلامی کار منتخب از سوی کارگران به کارفرمایان و مدیران بنگاه های اقتصادی ارائه  می گردد که امری مطلوب ارزیابی می گردد.

وی بیان کرد: در پاره ای موارد اصرار بر اعمال نکته نظرات مشورتی از سوی کارگران یا نمایندگان قانونی آنان  ممکن است با دیدگاه ها و نکته نظرات مالکان، سهامداران، مدیران ، کار آفرینان و کارفرمایان در بنگاه های اقتصادی هم خوانی نداشته  باشد که در این صورت مطابق مقررات و قوانین تمام مسئولیت  به عهده  کارفرمایان و مدیران بنگاه ها است.

در قوانین و مقررات مرتبط در بخش حدود وظائف، اختیارات و نحوه انجام فعالیت توسط نمایندگان کارگران، انجمنهای صنفی، شوراهای اسلامی کار و کانون های شهرستانی، استانی و کشوری مرتبط با آنان توجه به آموزش اعضاء مورد توجه ویژه قرار گرفته  است که ضرورت دارد ارائه آموزش حدود و وظائف و اختیارات نمایندگان، انجمن های صنفی و شوراهای اسلامی کار از طریق اساتید و کارشناسان خبره در این  امور به تشکلها بیش از بیش مورد توجه  و اهتمام قرار گیرد.

یاوری گفت: آشنائی کارگران در محیط کار به حقوق قانونی خود و نحوه چگونگی انجام بهتر وظایفی که در کارگاه به عهده آنان است برای بهبود و رونق تولید ضروری است.

کریم یاوری گفت: امیدوارم  در سال رونق تولید و با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار گرفته ایم، همراهی، همکاری و همدلی و کوشش و تلاش مضاعف کارگران و کارفرمایان در انسجام هرچه بیشتر و بهتر آنان در رونق تولید اثرات خوبی برای شکوفائی اقتصادی فراهم نموده و دشمنان قسم  خورده این مرزو بوم را سرخورده تر و مایوس نماید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: