کد خبر: ۴۸۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف کاهش گازهای گلخانه ای به دنبال اجرایی کردن برنامه ای برای استفاده از فناوری‌ها و روش‌های موثر زیستی است.
به گزارش پایداری ملی،  به گفته محققان یکی از عمده عوامل آلودگی هوا در دنیا و از بین رفتن لایه ازن، افزایش گازهای گلخانه‌ای است. گازهایی که ناشی از فعالیت‌های صنعتی انسان ایجاد می‌شود. این نوع از گازها اتمسفری هستند و باعث گرم شدن سطح زمین، آب و لایه های هوا می‌شوند.

این نوع از گازها که بیشتر توسط کشورهای پیشرفته و صنعتی ایجاد می‌شود، دشمن حیاط زمین و محیط زیست هستند؛ در سال‌های اخیر نیز افزایش بی‌رویه تولید این نوع از گازهای خطرناک، نفس زمین را به شماره انداخته و خسارات جبران‌ناپذیری برای زمین و محیط زیست ایجاد کرده است.

آلودگی هوا کشورهای زیادی را در دنیا درگیر کرده است؛‌ ایران نیز یکی از کشورهایی است که دچار معضل آلودگی هوا شده است و سال‌ها است که به دنبال یافتن روش‌هایی برای کاهش این آلودگی‌ها می‌گردد. روش‌هایی که با کمترین هزینه بالاترین حد از آلودگی را مرتفع کند.

به طور مثال استفاده از بیودیزل، بیوگاز و بیواتانول می تواند روش های مناسبی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای باشد. گازهایی که اگر بی رویه تولید شود می‌تواند زمین را به نابودی بکشاند.

در همین راستا ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ذیل کارگروه محیط زیست اقدام به بررسی و اجرای پایلوت استفاده از فناوری‌های زیستی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای کرده است. به طور مثال گسترش استفاده از بیوگاز در سیستم اتوبوسرانی تهران و تاکسی‌های شهر کیش یکی از این راه کارهایی است که چند سالی است توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری می‌شود.

همچنین تولید بیواتانول نیز در دستور کار این ستاد قرار دارد؛ اما به دلیل عدم برخی همکاری‌های نهادهای ذیربط هنوز به صورت کامل شاهد اجرایی شدن آن نیستیم؛ اما کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیستفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنان در تلاش برای اجرایی‌سازی این برنامه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: