کد خبر: ۴۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
نماینده ایران در سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری دولت‌های عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای اعلام کرد: ایران معتقد است وجود سلاح‌های هسته‌ای بزرگترین خطر برای امنیت جهانی است.
به گزارش پایداری ملی، نماینده ایران در سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری دولت‌های عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای اعلام کرد: ایران معتقد است وجود سلاح‌های هسته‌ای بزرگترین خطر برای امنیت جهانی و بشریت است و تنها راه رهایی از خطر این تسلیحات غیرانسانی، امحای کامل آنها است.

این بخشی از سخنان نماینده ایران در سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری دولت‌های عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است که این هفته در نیویورک جریان دارد.

نماینده ایران در این نشست تأکید کرد: بهترین راه برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای، اجرای کامل و مؤثر کلیه مفاد پیمان منع گسترش و الحاق همه کشورهای جهان به آن است.

وی تأکید کرد: خوشبختانه کشورهای غیر هسته‌ای به تعهدات عدم اشاعه‌ای خود عمل کرده‌اند و پیشرفت خوبی نیز در زمینه منع گسترش این سلاح‌ها به دست آمده است. این در حالی است که به علت عدم پایبندی برخی کشورهای هسته‌ای به تعهداتشان، هیچ پیشرفتی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای حاصل نشده است.

نماینده ایران همچنین با اشاره به اینکه بر اساس ماده یک پیمان، کشورهای هسته‌ای متعهد شده‌اند از انتقال سلاح‌های هسته‌ای به سایر کشورها خودداری کنند، گفت: استقرار تسلیحات هسته‌ای توسط آمریکا در برخی کشورهای عضو ناتو، نقض صریح متن و روح این معاهده است.

وی با اشاره به کمک آمریکا و برخی کشورهای هسته‌ای به برنامه سلاح هسته‌ای رژیم صهیونیستی، اینگونه کمک‌ها را مغایر پیمان منع گسترش و نقض فاحش کلیه هنجارهای عدم اشاعه‌ای خواند و افزود: برنامه تسلیحات هسته‌ای این رژیم نتیجه اعمال استاندارد دوگانه توسط این کشورها است که باید به آن پایان داده شود.

نماینده ایران همچنین گفت: رژیم صهیونیستی باید وادار گردد به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیوسته و کلیه فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمان‌های جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.

وی همچنین با اشاره به لزوم سازگاری اقدامات عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای با حقوق کشورهای عضو در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، گفت: متأسفانه اعمال برخی اقدامات محدود کننده که بر خلاف مقررات این پیمان نیز می‌باشند، هنوز ادامه دارد که باید به آنها پایان داده شود.

رباط جزی نماینده کشورمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع صلاحیت‌دار برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای کشورها برشمرد و خواستار بی‌طرفی و استقلال آژانس در انجام اینگونه فعالیت‌ها شد.

در این نشست، اکثر کشورهای عضو ضمن ابراز ناخرسندی از عدم پیشرفت در خلع سلاح هسته‌ای، از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای خواستند به تعهدات خود مبنی بر خلع سلاح کامل هسته‌ای عمل کنند.

لازم به ذکر است که هدف این نشست آماده‌سازی دهمین کنفرانس بازنگری دولت‌های عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است که سال آینده در نیویورک برگزار خواهد شد. کنفرانس‌های بازنگری این پیمان هر پنج سال یک بار برای بررسی چالش‌های پیش روی اجرای آن و یافتن راه‌های رفع آنها برگزار می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: