کد خبر: ۴۸۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
قرار بود از سال ۸۴ سدخاکی در روستای مشوکی احداث شود اما تنها در حد وعده و حرف باقی مانده و و سیلاب‌های اخیر روان‌آب‌هایی شدند که به نفع افغانستان از کشور خارج می‌شود.
به گزارش پایداری ملی، روستاهای مرزی برای هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه خود روستائیان بهترین نیروها برای دولت در حفظ و حراست از مرزها هستند. همان‌هایی که بدون هیچ ادعایی حاضرند در قبال کمترین حقوق و یا دریافت آنچه که حقشان است در روستا بمانند و از مرزهای کشور خویش دفاع کنند.

روستای مشوکی در فاصله 18 کیلومتری مرز افغانستان و 60 کیلومتری تا بخش درح و 230 کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی واقع شده است.

اهالی روستای مرزی به علت بیکاری و نبود آب مهاجرت می‌کنند

این روستا در چند سال اخیر به دلیل مشکلات متعدد از جمله بیکاری، نبود درآمد، خشک شدن قنات‌ها روز به روز جمعیت خود را از دست می‌دهد و از آنجایی که شغل اصلی و منبع درآمد مردم دامداری و کشاورزی است به علت خشکسالی مردم به تدریج در حال مهاجرت هستند.

مردم هیچ امیدی برای ماندن در روستا ندارند، روستای مشوکی هنوز از نعمت جاده برخوردار نیست و به خاطر رودخانه بزرگی که بین روستا و جاده اصلی وجود دارد در صورت روان شدن سیل امکان تردد از رودخانه وجود ندارد.

در این روستا آنتن دهی موبایل وجود ندارد و در صورتی که افراد با مشاهده کوچک‌ترین ناامنی می‌توانند با اطلاع‌رسانی به موقع مورد را گزارش کرده و از ورود اشرار جلوگیری کنند.

سدی که می‌تواند عامل نگهداری جمعیت شود

خسروی یکی از اهالی مشوکی که تا پایان سال گذشته دهیار روستا بوده اما بنا به دلایلی استعفا داده است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: دولت از سال 84 قرار است که در بالاتر از روستای مشوکی سد خاکی را ایجاد کند تا آبی که از روستاهای بالا در هنگام بارندگی جاری می‌شود در آن ذخیره شود.

وی افزود: روستای مشوکی به هفتاد رود معروف است چراکه تعداد زیادی رود از آن می‌گذرد که اگر سدی را ایجاد کنند کشاورزی بسیار رونق می‌گیرد اما متاسفانه این کار را نمی‌کنند و زمستان آب رودخانه این روستا به افغانستان می‌رود و در آنجا موادمخدر تولید می‌کنند.

گلایه مردم از بیکاری و بی آبی

خسروی که از بیکاری و بی‌آبی گلایه دارد گفت: در این روستا هر نوع محصولی رشد می‌‌کند اما آب نیست و مردم به همین دلیل به سمت شهرها در حال مهاجرت هستند.

وی اظهار داشت: اینجا چندین سال است که قرار شده سدی را ایجاد کنند و اعتبار آن هم می‌گویند واریز شده اما معلوم نیست که چرا کار را شروع نمی‌‌شود؟

دهیار سابق مشوکی افزود: با توجه به خشکسالی‌ها و مشکلات، بسیاری از مردم به شهرها مهاجرت کردند در صورتی که اگر برای روان‌آبهایی که به سمت افغانستان‌ جاری است تدبیری اتخاذ شود مردم باقیمانده در روستا می‌توانند اموراتشان را بگذرانند.

مردان روستا برای گذران زندگی به سمت بازارچه‌های مرزی می‌روند

خسروی با بیان اینکه در حال حاضر روستاهای بخش سربیشه به دلیل مشکلات و عدم اشتغال اقدام به مهاجرت می‌کنند افزود: شرکت سهامی زراعی با 12 حلقه چاه در تملک عده‌ای از افراد است که حدود صد نفر از آنها در این محل ساکن هستند که اگر تنها دو حلقه آن در اختیار مردم بود با توجه به اینکه شغل عمده مردم دامداری و کشاورزی است می‌توانست به عنوان یک راه‌حل مقطعی جوابگوی مردم باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد برای تأمین معیشت خانواده ناچارند برای کار به سمت بازارچه مرزی بروند گفت: تقریبا حدود 250 تا 300 نفر از روستاهای مختلف بخش برای کار به سمت این بازارچه‌ها می‌روند که در عرض چند سال، عوارض جسمی از قبیل گردن درد، کمردرد و بعضا عواقب ناشی از اعتیاد صنعتی و به علت واقع شدن در نقطه صفر مرزی و بحث ماهواره و نفوذ آن در بین اهالی در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند که روحانیت می‌تواند در این زمینه با اقدامات فرهنگی، بسیار تأثیرگذار باشد.

185میلیون متر مکعب روان آب بارش باران وارد رودخانه‌های استان بوشهر شد

تخصیص آب در کهگیلویه و بویراحمد با وجود 2 میلیارد متر مکعب روان آب کافی نیست

کنترل روان آبها و ساماندهی ورودی شهر فردوس در دستور کار است

وی بیان کرد: علاوه بر این مشکلات بیکاری و مهاجرت سالانه بیش از 8 خانواده از این روستا مهاجرت می‌کنند و به حاشیه شهرها می‌روند این روند می‌تواند در آینده نزدیک باعث خالی شدن کامل روستاهای مرزی شود این در حالی است که یک شرکت سهامی زراعی در آن منطقه وجود دارد که می تواند روشنی بخش چراغ بسیاری از منازل مردم روستاهای بخش درح باشد.

خسروی ادامه داد: شرکت سهامی زراعی دشت خوشاب که در کمتر از 10 کیلومتری روستای ما است توسط نهادهای دولتی ایجاد شده اما مردم منطقه سودی از آن نمی‌برند چراکه افرادی در آن مسئول هستند که خیلی به فکر مردم منطقه نیستند هر چند که این شرکت با هدف ایجاد اشتغال برای روستائیان ایجاد شده است.

با مطالعات انجام شده احداث سد مخزنی در مشوکی رد شد

معاون طرح توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: در راستای کنترل مهار سیلاب‌ها در منطقه مشوکی از سال 1384 مطالعات احداث سد برای منطقه مشوکی انجام گرفته که نظر به مطالعات انجام شده سد مخزنی رد شده است.

احسانی با بیان اینکه در سال جاری مطالعات طرح با رویکرد تغذیه مصنوعی در دستور کار قرار گرفته است که پس از انتخاب مشاور، انجام مطالعات و تصویب آن، عملیات اجرایی طرح آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود در صورت تامین اعتبار لازم، پروژه تا سال 1400 اجرایی شود.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به گزارش اهالی طرحی از سوی آب منطقه‌ای از سال 84 در این منطقه شروع شده اما اقدامی تاکنون صورت نگرفته است دلایل تاخیر در این طرح چیست؟ گفت: در سال 1384 مطالعات احداث سد برای منطقه مشوکی انجام گرفته که نظر به مطالعات انجام شده و بررسی‌های لازم امکان احداث سد مخزنی در منطقه وجود نداشته است و طرح تغذیه مصنوعی مطالعه و اسناد مناقصه تهیه خواهد شد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: