کد خبر: ۴۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر:
حقی فام درباره نصب دیزل ژنراتور مشترکان بزرگ وحساس گفت: براساس قوانین سازمان پدافند غیرعامل مشترکان بزرگ باید دیزل ژنراتور داشته باشند که متاسفانه برخی صنایع و مشترکان حساس از آن تخطی کردند؛ در نتیجه از سازمان پدافند غیر عامل درخواست کردیم این موضوع پیگیری شود چون ممکن است برق شبکه سراسری به هر دلیلی دچار مشکل شود بنابراین جاهای حساس مثل تلمبه خانه های آب و بیمارستان ها نباید بدون برق اضطراری (دیزیل ژنراتور) بماند.
به گزارش خبرنگار پایداری ملی، محمود رضا حقی فام، گفت: وقتی درخواست می کنیم دستگاه دولتی و اداری ۲۰ درصد از برق مصرفی خود را از انرژی تجدید پذیر تامین کنند، این دستگاه ها باید از منابع خودشان اقدام کنند، اما تصور می شد که منابع مورد نیاز برای نصب انرژی تجدید پذیر را وزارت نیرو باید در اختیارشان می گذاشت در حالیکه این نقض غرض است.

وی افزود: بنابراین سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز را باید در بودجه سنوات این وزارتخانه ها قرار دهد، این تذکر پارسال داده شد و یک تنفس قانونی هم وجود داشت تا آن را اجرا کنیم. از اول مهر امسال شرکت های توزیع می توانند به طور دقیق ۲۰ درصد میزان مصرف برق دستگاه های دولتی را محاسبه کنند و با مجوز وزیر نیرو این آمادگی را داریم مجموعه هایی که این مصوبه هیئت دولت را اجرا نکردند ۲۰ درصد از برق مصرفی آنها با قیمت برق تجدید پذیر محاسبه شود.

به گفته این مقام مسوول وزارت نیرو بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی براینکه بعد از زمان تعیین شده دو ساله (از شهریور۹۵ تا شهریور۹۷ ) در صورتی که دستگاه های دولتی ۲۰ درصد از برق مصرفی خود را از انرژی تجدید پذیر استفاده نکنند بهای آن را باید به قیمت برق تجدید پذیر پرداخت کنند تا باعث ایجاد انگیزه در نصب انرژی های تجدید پذیر شود.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اظهار داشت: همان طوری که انتظار داریم مردم مصرف برق خود را کاهش دهند و به سمت انرژی های تجدید پذیر بروند، دولتی ها در این زمینه باید در اولویت قرار گیرند.

حقی فام درباره نصب دیزل ژنراتور مشترکان بزرگ وحساس نیز گفت: براساس قوانین سازمان پدافند غیرعامل مشترکان بزرگ باید دیزل ژنراتور داشته باشند که متاسفانه برخی صنایع و مشترکان حساس از آن تخطی کردند؛ در نتیجه از سازمان پدافند غیر عامل درخواست کردیم این موضوع پیگیری شود چون ممکن است برق شبکه سراسری به هر دلیلی دچار مشکل شود بنابراین جاهای حساس مثل تلمبه خانه های آب و بیمارستان ها نباید بدون برق اضطراری (دیزیل ژنراتور) بماند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه های حساس را شناسایی کردیم، ادامه داد: پس از این شناسایی اطلاعات آن را در اختیار سازمان پدافند غیر عامل قرار می دهیم و از آنها درخواست می کنیم پیگیر نصب دیزیل ژنراتورها در دستگاه های حساس باشند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: حدود سه هزار مگاوات در پیک مصرف تابستان می توانیم از دیزیل ژنراتورها استفاده کنیم در حالی که امسال حدود ۴۰۰ مگاوات استفاده کردیم. به این ترتیب امسال شرکت توزیع برق را موظف کردیم علاوه بر شناسایی دستگاه های حساس؛ از آنها بازرسی کنند تا کمبود سوخت و نارسایی در اتصال به شبکه برق در دستگاه های دولتی برطرف شود. پیش بینی می شود حدود ۲ هزار مگاوات از ظرفیت سه هزار مگاواتی دیزیل ژنراتورها در پیک تابستان آینده وارد مدار شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: