کد خبر: ۲۷۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
ایلام؛
مدیرعامل پدافند غیرعامل استان ایلام گفت: باید با نگاه کارشناسانه، رصد، کنترل و پایش فضای سایبری متناسب با تهدیدات انجام شود.
به گزارش پایداری ملی،  پرویز شریفی در نشست شورای مقابله با تهدیدات فضایسایبری استان ایلام با تاکید بر اینکه تلگرام برای نامه‌نگاری اداری امن نیست، اظهار کرد: دامنه نفوذ فضای مجازی در مراودات اجتماعی و تبادل اطلاعات در دنیای امروز روز به روز گسترده تر می شود و کمتر حوزه ای را می‌توان یافت که از تاثیر آن بی نصیب مانده باشد .

وی افزود: پیچیدگی های فعالیت در این عرصه با توجه به شکل گیری فناوری های جدید روز به روز بیشتر می شود و در کنار این تجهیزات پیشرفته تهدیدات نیز بویژه در زمینه حوزه فناوری اطلاعات با اشکال مختلف نمود پیدا کرده که می طلبد راهکارهای کارشناسی از سوی متخصصان این عرصه ارائه شود .

مدیرکل پدافند غیرعامل استان ایلام تاکید کرد: جرائم حوزه فضای سایبری امروز کشورهای زیادی در منطقه و دنیا را مورد هدف و تهدید قرار داده است بطوری که در انتخابات اخیر آمریکا نیز بحث هک کردن رایانه های انتخابات این کشور تا مدتی نقل محافل شده بود .

شریفی یادآور شد: حفره های امنیتی بسیاری در حوزه فضای سایبر وجود دارد که همیشه مورد نفوذ و هدف هکرها قرار می گیرد که باید اقدامات پیشگیرانه و راهبردها و دستورالعمل های اجرایی به منظور مصون سازی مراکز حساس و حیاتی در دستور کار قرار گیرد .

وی اضافه کرد: میزان نفوذ پذیری دستگاه های مختلف در مقابل تهدیدهات سایبری باید بطور مستمر پایش و رصد شود و ارگان ها با همکاری بین بخشی ضمن شناسایی مشکلات راهکارهای مقابله با آنها را نیز پیش بینی کنند .

مدیرکل پدافند غیرعامل استان ایلام بر لزوم رد و بدل شدن اطلاعات دستگاه ها از طریق شبکه های امن تاکید کرد و گفت: آگاهی بخشی به عموم مردم در خصوص خطرهای انتشار اطلاعات شخصی افراد از طریق شبکه های اجتماعی باید مورد نظر و توجه مسئولان قرار گیرد و در این خصوص می توان از یافته های تحقیقاتی مراکز پژوهش و دانشگاهی نیز بهره گرفت .

«حسین مهدی‌زاده» معاون پژوهشی دانشگاه ایلام نیز در این نشست اظهار کرد: مرکز آفاق با همراهی مجموعه شرکت ارتباطات زیرساخت برای شناسایی تهدیدات حوزه ict در استان ایلام راه اندازی شده است .

وی با اشاره به حمله باج افزارها به سیستم های رایانه ای کشور طی روزهای گذشته افزود: استان ایلام در این زمینه با آمادگی های ایجاد شده کمترین آسیب را متحمل شد.

معاون پژوهشی دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: دانشگاه ایلام از نظر سطوح امنیتی و بخش ای سی تی از امنیت مطلوبی برخوردار است و با دارا بودن تیم های تخصصی پیش بینی های لازم برای مقابله با هر گونه تهدیدی صورت گرفته است .

مهدی‌زاده با تقدیر از تلاش های پلیس فتای استان در شناسایی و برخورد با جرائم فضای مجازی یادآور شد: تمامی دستگاه ها باید از نظر امنیت فضای سایبر مورد ارزیابی قرار گیرند تا ضمن شناسایی حفره های موجود بتوانیم راهکارهای بر طرف کردن آنها را اتخاذ کنیم .

وی از ارائه آموزش های پیشرفته حوزه فضای سایبر به 300 نفر از کارکنان حوزه ای سی تی دستگاه های اجرایی استان خبر داد و تاکید کرد: سال گذشته سه کارگاه امنیت فضای مجازی برای کارشناسان این حوزه در ایلام برگزار شد .

سرهنگ «علی جمالی» رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان ایلام نیز در این نشست گفت: بخش قابل توجهی از تهدیدات این فضا در صورت رعایت ملاحظات امنیتی توسط دستگاه های اجرایی مرتفع می شود .

جمالی اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلات حوزه سایبر در بخش اجتماعی است که امروزه به شکل هتک حیثیت افراد، نشر اکاذیب و ایراد تهمت و تخریب نمود پیدا کرده است که نمونه آن را در روزهای اخیر از طریق دامن زدن به شایعات در خصوص برخی موسسات مالی در استان شاهد بودیم .

وی رعایت نکردن توصیه ها و آموزش های ارائه شده کارشناسان از سوی کاربران در خصوص ناامنی این فضا را در گسترش جرائم این حوزه قابل تامل دانست و ادامه داد: مشکلاتی که برای برخی از افراد از طریق درگاه های بانکی ایجاد شده نیز ناشی از این موضوع است .

«عباس بیرامی» مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام نیز در این نشست گفت: با تمهیدات اندیشیده شده در ایام انتخابات سال جاری مشکلی از نظر حمله هکرها و نفوذ افراد مجرم در سیستم های اطلاعاتی دستگاه ها ایجاد نشد.

وی از اخذ مجوز ورود پنج سرور هالی پات به استان برای رصد و شناسایی تهدیدات فضای سایبر خبر داد و افزود: دستگاه های مختلف اجرایی به این سرور متصل می شوند تا بتوان مشکلات احتمالی را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کرد .

در ادامه «روشنی» معاون دادستان ایلام نیز اظهار کرد: خوشبختانه پلیس فتا درزمینهٔ کشف جرائم فضای سایبری در کمتری زمان ممکن خوب عمل کرده و به طبع آن پرونده‌های فضای مجازی زود به سرانجام و صدور حکم می‌انجامند .

وی بابیان اینکه پلیس فتا با کمترین امکانات بیشتر کشفیات در این حوزه داشته است خاطرنشان کرد: «ا د س ل» های که شرکت مخابرات در اختیار مردم قرار می‌دهد راحت مورد سرقت اینترنتی قرار می‌گیرند لذا لازم و ضروری است که این شرکت نسبت به رفع مشکل و ایمن‌سازی اقدام کند .  

«حسن‌بیگی» مدیرکل زیرساخت استان ایلام تیز اظهار کرد: آموزش‌های عمومی شبکه‌های اجتماعی به جامعه باید بیشتر شود  و اگر آموزش‌های کافی به مردم داده شود باج افزارها و نمی‌توانند آسیب وارد کنند .

وی با بین اینکه آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی به مردم درزمینهٔ های آسیب‌های فضای مجازی بسیار مهم و جدی است تصریح کرد: مردم باید درست از فضای مجازی استفاده کنند .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: