تعطیلی نصف راکتورهای هسته‌ای فرانسه
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم، راشاتودی نوشت؛ فرانسه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان برق اروپا، 28 راکتور از 56 رآکتور اتمی خود را به‌خاطر نقص یا تعمیر و نگهداری خاموش کرده است. این اقدام در بحبوحه‌ یکی از شدیدترین بحران‌های انرژی در تاریخ اروپا صورت‌ می‌گیرد.

راکتور گلفچ در جنوب فرانسه با ظرفیت 1300 مگاوات، در روز جمعه به‌خاطر عملیات نگهداری تعطیل شد.

این تعطیلی که به‌خاطر ادامه خاموشی‌ها به‌دنبال فرسایش برخی بخش‌ها صورت گرفته، احتمالاً فرانسه را مجبور می‌کند در شرایطی که تقاضا برای انرژی به‌خاطر کمبود گاز طبیعی افزایش یافته، از شبکه اروپا برق خریداری کند.

عملیات‌ بررسی و تعمیر رآکتورها به همراه تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده برای نگهداری‌های معمول، تولید برق هسته‌ای فرانسه را به پایین‌ترین رقم طی بیش‌ از 10 سال گذشته رسانده‌ است.

انتظار می‌رود این تعطیلی‌ها مشکل عرضه برق در اروپا را تشدید کند. انرژی هسته‌ای بیش از دوسوم تولید برق فرانسه را برعهده دارد. هزینه روزانه برق در این کشور در سال جاری میلادی 30 درصد بیشتر از آلمان است. آلمان برای راه انداختن نیروگاه‌های خود شدیداً وابسته به گاز و زغال‌سنگ است. قیمت برق در فرانسه 4 برابر بیشتر از همین دوره در 2021 گزارش شده است.

واردات برق فرانسه در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی تقریباً برابر با صادرات آن بوده است. فرانسه در سال گذشته میلادی در همین دوره، 8 تراوات ساعت برق به انگلیس، ایتالیا، آلمان و سوئیس صادر کرده بود.