جزئیاتی از رانش زمین در بزرگراه همت
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیاتی از رانش زمین در بزرگراه همت را اعلام کرد. رانش زمین حوالی ساعت ۹ صبح چهارشنبه 31 فروردین در مسیر شرق به غرب اتوبان همت در مجاورت تقاطع با بزرگراه چمران رخ داد.

بیت‌اللهی گفت: دو عامل شیب بالا و جنس زمین و خاک منطقه در وقوع زمین لغزش از عوامل اصلی بودند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود ضخامت خاک لغزیده در بخشی حدود ۰.۵ و در بخشی ۳ متر تخمین زده می‌شود که بر این اساس حجم خاک جابجا شده حدود ۴۰۰ مترمکعب است.

بیت الهی افزود: ابعاد حادثه زمین لغزش بزرگراه همت، کوچک و بسیار محدود و فاقد تلفات جانی بود، اما درس مهمی برای مدیریت شهری از دیدگاه مدیریت بحران داشت. اینکه کوچکترین انسداد مسیر در اثر حرکت دامنه‌ای در معابر اصلی سبب ترافیک شدیدی می‌شود.

به گفته این عضو مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیشنهاد دادیم تا دامنه‌های خاکی پرشیب از نظر پایدار بازبینی (کنترل سیستم زهکش، وجود سازه‌های نگهبان) به‌ویژه در طرفین معابر اصلی مورد بررسی و بازدید دوره‌ای قرار گیرد. همچنین در آبیاری فضای سبز دامنه‌های پرشیب به‌ویژه دامنه‌های چمن کاری شده و خاکی، آب کمتری استفاده شود و در این خصوص آموزش‌ها و تاکیدات لازم به کارگران داده شود.